RNDr.Jiří Grygar

RNDr.Jiří Grygar | foto: archiv Technet.cz

Grygar: O vědě rozhodují diletanti, Fischer je poslední naděje

  • 132
Renomovaný astronom Jiří Grygar je v těchto dnech nejcitovanějším vědcem v Česku. Nezasloužil se o to objevem nové planety, nýbrž odmítnutím ceny vládní Rady pro vědu a výzkum, spojené s půl milionem korun. "O vědě rozhodují diletanti, kteří v ní nic nedosáhli. Neobstáli by v žádosti o nejmenší grant a určují přitom pravidla financování vědy," říká v rozhovoru.

Cenu jste možná mohl z rukou premiéra přijmout, nepřitvrzovat už diskusi tím, že ji vládě hodíte na hlavu.
Měl jsem přijmout ocenění od rady, která likviduje Akademii věd?! To je nepřijatelné. Cožpak tohle je orgán, který má řídit vědní politiku v Česku?! Záleží jim asi více na Právnické fakultě Západočeské univerzity než na vědě.

ČTĚTE: GRYGAR ODMÍTL VLÁDNÍ CENU

Získal by půl milionu korun, zlobí se ale kvůli Akademii věd

Myslíte, že vaše gesto přiměje vládu, aby vyslyšela argumenty vědců a nevzala Akademii tolik peněz?
Od Rady vlády pro vědu nečekám už vůbec nic. Myslím, že je ovládána zlou vůlí, když se rozhodla Akademii věd potopit. Profesor Martin Černohorský z Masarykovy univerzity pořádá mimochodem už několik měsíců kvalitní semináře na téma financování vědy a zve na ně všechny, kteří k tomu mají co říct... včetně premiéra či ministryně školství. Ale ti lidé o podobnou diskusi nestojí. A jeden Grygar to nezmění.

Vládní rada má snad pravdu alespoň v tom, že prosazuje větší ekonomický přínos z vědeckých objevů.
Žijí v zajetí neuvěřitelného mýtu, podle něhož je možné odstřihnout základní výzkum a věnovat se jen tomu, který přináší ekonomický prospěch. Ať tedy řeknou, že se ruší základní výzkum. Pak se Česko stane podivuhodným skanzenem, protože všude jinde to dělají přesně naopak. Dobře totiž vědí, že největší ekonomické přínosy pocházejí ze základního výzkumu.

Učebnicovým příkladem je profesor Antonín Holý: několik desítek let se věnuje základnímu výzkumu, a především ten ho dovedl k vynikajícím lékům proti AIDS, hepatitidě B či jiným nebezpečným chorobám. Profesorův ústav je finančně za vodou. Ale proč myslíte, že jeho vědci přesto protestují proti chystanému přerozdělování peněz? Jednoduše proto, že je připravováno amatérsky: ti, kteří mají výsledky, dostanou méně. A těm, co se jen vezou, bude přidáno.

O VLÁDNÍ RADĚ PRO VĚDU

"Žijí v zajetí neuvěřitelného mýtu, podle něhož je možné odstřihnout základní výzkum a věnovat se jen tomu, který přináší ekonomický prospěch."

Řítí se tedy česká věda do propasti?
Čeho dosáhla Rada vlády pro vědu? Titíž lidé se pokusili reformovat vysoké školství, což nemá daleko k mimořádnému průšvihu. Táhne se za nimi jeden malér za druhým. A propast? Vše k ní zatím směřuje.

Znovu se tedy ptám: jaké vědecké práce, organizační či manažerské schopnosti stojí - až na výjimky - za členy vládní Rady pro vědu? Žádné! Proto se ta jednání dostala do slepé uličky. Pokud Rada prosadí své návrhy, tak Akademie věd do tří let zanikne a volný balík peněz se přesune do ministerstva průmyslu a obchodu.

To zní dost ostře. Rada tedy podle vás prosazuje zájmy průmyslové lobby?
A koho jiného! Soukromé firmy se začnou dotovat ze státního rozpočtu, místo aby samy podporovaly - tak jako všude jinde - základní i aplikovaný výzkum vysokých škol či Akademie věd. V těchto černých dírách se začnou ztrácet peníze na vědu bez jakékoliv kontroly a odpovědnosti. O žádný výzkum nepůjde. To už je prostě na hlavu.

Ale nezdá se mi, že vám premiér Fischer nenaslouchá.
On je naší poslední nadějí, že se česká věda nezřítí do propasti. Noblesně přijal i mé odmítnutí ceny za vědu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video