Opozice Saakašvilimu vytýká korupci a autoritářský styl. Prezident nařčení odmítá

Opozice Saakašvilimu vytýká korupci a autoritářský styl. Prezident nařčení odmítá | foto: Reuters

Gruzínský prezident zkrátil výjimečný stav

Výjimečný stav, který v Gruzii platí už týden, skončí v pátek. Oznámila to předsedkyně parlamentu Nino Burdžanadzeová. Po několikadenních opozičních demonstracích ho vyhlásil prezident Michail Saakašvili, který čelí největší krizi za dobu své vlády. V lednu budou předčasné volby.

"Jsem zplnomocněna oznámit, že bylo rozhodnuto o zrušení výjimečného stavu na území Gruzie 16. listopadu. Gruzie se vrátí k normálnímu životu v pátek," řekla v televizi Burdžanadzeová, která má k Saakašvilimu blízko.

Prozápadní prezident, který prosazuje členství Gruzie v NATO a EU, vyhlásil výjimečný stav 7. listopadu. Reagoval tak na brutální srážky s policií, kterými vyvrcholily týdenní opoziční demonstrace. Výjimečný stav měl trvat patnáct dní, ale skončí po devíti. - více zde

Saakašvili zároveň obvinil z nepokojů ruské tajné služby a vyhostil tři ruské diplomaty, které obvinil ze špionáže. Rusko reagovalo stejně a všechna obvinění gruzínské strany odmítlo. - více zde

Nesouhlas s výjimečným stavem daly vedle Ruska najevo hlavně Spojené státy. Do Gruzie vyslaly náměstka ministryně zahraničí, který by se měl právě dnes na závěr svého pobytu sejít se Saakašvilim.

Předčasné volby budou v lednu
Gruzínský prezident vyhověl klíčovému požadavku opozice a vyhlásil předčasné volby, které proběhnou v lednu.

Opozice už navrhla společného protikandidáta, kterým je poslanec Levan Gachechiladze. Vůbec poprvé od růžové revoluce v roce 2003, která vyzvedla Saakašviliho k moci, je opozice schopná sjednotit se proti němu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video