Odstupující gruzínský premiér Grigol Mgaloblišvili.

Odstupující gruzínský premiér Grigol Mgaloblišvili. | foto: Profimedia.cz

Gruzínský premiér rezignoval. Údajně kvůli špatnému zdraví

  • 2
Gruzínský premiér Grigol Mgaloblišvili po třech měsících ve funkci podal demisi. Podle svých slov rezignoval kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Média ale spekulují, že je za jeho odstoupením vážná roztržka s prezidentem Saakašvilim.

"Podle lékařů potřebuji další dva měsíce intenzivní léčby," řekl ke svému odstoupení pětatřicetiletý Mgaloblišvili. "Gruzie si nemůže dovolit mít premiéra, který není v dobré formě," dodal diplomat, který se v Německu podrobil léčbě ledvin.

Za svého nástupce Mgaloblišvili navrhl třiatřicetiletého ministra financí Niku Gilauriho. Toho o pár desítek minut později gruzínský prezident Saakašvili jmenoval novým premiérem. Pokud ho schválí parlament, tak se stane už pátým ministerským předsedou od revoluce růží, která v roce 2003 vynesla Saakašviliho k moci.

Saakašvili údajně premiéra fackoval

Prezident odstupujícímu premiérovi poděkoval a prohlásil, že až se zotaví, může se spolehnout na jeho podporu. Vztah bývalého premiéra s prezidentem ale nebyl podle ruských a gruzínských médií zdaleka tak idylický. Prezident prý nebyl s prací ministerského předsedy vůbec spokojený.

Michail SaakašviliGruzínské i ruské sdělovací prostředky v prosinci dokonce informovaly o tom, že Saakašvili během jakéhosi sporu Mgaloblišviliho udeřil. Prezident to ale veřejně popřel a Mgaloblišvili k tomu dnes podotkl: "Prezident to detailně komentoval, myslím, že není zapotřebí, abych se k tomu dál vyjadřoval."

Opozice chce odvolání Saakašviliho

Mgaloblišvili byl do čela vlády jmenován 1. listopadu po reorganizaci kabinetu, kterou Saakašvili nařídil po zdrcující vojenské porážce gruzínské armády ruskými silami loni v srpnu.

Nejnovější změny ve vládě by mohly ponouknout opozici ke kritice Saakašviliho stylu vlády. Jeho odpůrci jej obviňují ze sklonu k autokracii, k potlačování svobody sdělovacích prostředků a k soustředění moci v rukou nejbližšího okruhu spolupracovníků, které si osobně vybral.

Kritika na prezidentovu adresu zesílila po srpnové válce, kdy Rusko odrazilo útok gruzínských jednotek na separatistickou Jižní Osetii. Ta vyhlásila počátkem 90. let minulého století nezávislost na Tbilisi a Moskva ji po zmíněné válce uznala za nezávislý stát.

Asi desítka opozičních stran vydala ve čtvrtek společné prohlášení vyzývající Saakašviliho k rezignaci. Ten ale důrazně vyloučil, že by se prezidentského úřadu chtěl vzdát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video