Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili | foto: Reuters

Exprezidentu Saakašvilimu zabavili v Gruzii dva hektary vinic i byty

  • 21
Gruzínský soud v pátek nařídil zabavit majetek bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho a jeho rodiny. Bývalý šéf státu, který žije v americkém exilu, čelí ve vlasti obviněním ze zneužití pravomocí.

„Soud nařídil zkonfiskovat majetek patřící Michailu Saakašvilimu, jeho manželce, matce a babičce,“ uvedl exprezidentův advokát Otar Kachidze. V případu podle něj chybí jakékoliv důkazy proti Saakašvilimu a gruzínská justice se stává nástrojem „politické pomsty“.

Generální prokuratura minulý měsíc Saakašviliho obvinila ze zpronevěry státních financí pro osobní účely. Exprezident je také stíhán za údajné zneužití pravomocí při rozprášení opoziční demonstrace v listopadu 2007 a za útok na politického oponenta, který byl v roce 2005 brutálně zbit. V případě odsouzení by mu mohlo hrozit až 11 let za mřížemi (více čtěte zde).

Saakašvili všechna obvinění odmítá jako nespravedlivá a politicky motivovaná. K výslechu ke gruzínským vyšetřovatelům se odmítl dostavit, protože nemá žádnou důvěru k novému režimu.

Saakašviliho majetek v Gruzii podle advokáta čítá dvouhektarovou vinici na východě země a malý byt v Tbilisi. Jeho manželka vlastní v metropoli další byt, zatímco matka a babička mají nějaké pozemky a deset let starý automobil Toyota.

„Bohužel, nemůžeme napadnout toto rozhodnutí (o konfiskaci) u gruzínského soudu, a tak se obrátíme na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku,“ přislíbil Kachidze podle agentury Interfax.

Obviněný exprezident čelí politické represi, tvrdí Západ

Gruzínské úřady uvěznily několik exprezidentových spolupracovníků poté, co Saakašviliho strana předloni prohrála parlamentní volby. Spojené státy a Evropská unie vyjadřují znepokojení nad tím, zda v Gruzii nedochází k politickému pronásledování oponentů nynějšího režimu.

Prozápadně orientovaný Saakašvili se dostal k moci po „revoluci růží“ v Tbilisi, která svrhla Eduarda Ševardnadzeho, bývalého šéfa sovětské diplomacie. Saakašvili si počínal jako věrný spojenec USA, ale po prohrané válce s Ruskem v srpnu 2008 o Jižní Osetii a Abcházii začala jeho popularita upadat.

Po vítězství oligarchy Bidziny Ivanišviliho se mnoho Saakašviliho spolupracovníků stalo terčem stíhání kvůli podezření z korupce a zneužívání pravomocí. Opozice i někteří západní státníci obviňují gruzínské vedení z politických čistek, což vláda odmítá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video