Ústavní soud rozhodl, že Gruzínec zůstane v Česku (ilustrační snímek).

Ústavní soud rozhodl, že Gruzínec zůstane v Česku (ilustrační snímek). | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Obviněný Gruzínec zůstane v Česku, doma mu prý hrozí zmanipulovaný soud

  • 6
Gruzínec Mindija Kašibadze se zatím nemusí vracet do své vlasti, kde mu hrozí trest za údajnou zpronevěru. Ústavní soud mu vyhověl a zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti a vrchního soudu o jeho vydání. Muž je přibližně 20 měsíců v české vazbě. Tvrdí, že mu doma hrozí politická perzekuce

"V řízení bylo dostatečně prokázáno, že existují důvody obávat se, že stěžovateli v případě vydání hrozí porušování základních práv," řekl soudce Jiří Nykodým. Gruzíncův advokát Přemysl Hoke doufá, že se jeho klient co nejdříve dostane z vazby na svobodu. Gruzínec se středečního jednání nezúčastnil.

Kašibadze jako expert na informatiku pracoval v týmu dřívějšího prezidenta Gruzie Eduarda Ševarnadzeho. Později kritizoval politiku současného prezidenta Michaila Saakašviliho. Jistý gruzínský oligarcha jej pak obvinil ze zpronevěry 650 tisíc dolarů. Údajně si peníze půjčil a využil je pro vlastní potřebu. Kašibadze obvinění popírá.

Kašibadze tvrdí, že v Gruzii neexistují záruky spravedlivého procesu. Jeho advokát poukázal například na zprávy nevládních organizací o kritickém stavu vězeňství. "Při návratu do vlasti se obává politické perzekuce. Trestní řízení považuje za vykonstruované. V jeho zemi by naprosto nebyly splněny podmínky spravedlivého procesu," uvedl advokát Přemysl Hoke.

Vrchní soud v Praze loni v říjnu rozhodl, že vydání Kašibadzeho do Gruzie je přípustné. S vydáním souhlasil také tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Kašibadze předtím v Česku marně žádal o politický azyl.

Vrchní soud podle Kašibadzeho stížnosti chyboval, když rozhodl v neveřejném zasedání. Obviněný se tak nemohl bránit a řádně hájit svá práva. Verdikt vrchního soudu byl navíc podle Gruzínce naprosto neočekávaný, protože Městský soud v Praze předtím opakovaně rozhodl o nepřípustnosti vydání.

Český Ústavní soud se situací v Gruzii zabýval už v roce 2010. Tehdy vyhověl stížnosti Zuraba Nadiradzeho, jenž byl ve vlasti v nepřítomnosti odsouzen za vraždu k 15 letům vězení. Také podle tehdejšího nálezu Ústavního soudu lze pochybovat o tom, zda Nadiradzeho čeká v Gruzii spravedlivé zacházení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video