Pavel Přibyl patří k nejbližším kamarádům expremiéra Grosse.

Pavel Přibyl patří k nejbližším kamarádům expremiéra Grosse. | foto: MF DNES

Grossův muž žádal policii, aby vyšetřovala Topolánka

  • 263
Pavel Přibyl, bývalý šéf Úřadu vlády premiéra Stanislava Grosse, chtěl ovlivnit volby. V dubnu se snažil prosadit u protikorupční policie, aby začala vyšetřovat předsedu ODS Mirka Topolánka a šéfa lidovců Miroslava Kalouska.

Na Topolánka se měla policie zaměřit kvůli údajným nejasnostem s financováním bytu a kvůli "neprůhlednému hospodaření jeho nadace". U Kalouska měla policie vyšetřovat údajné machinace s obrazem na ministerstvu obrany z doby, kdy tam byl Kalousek náměstkem.

Přišlo se na to při prověřování tajné zprávy šéfa zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Ten ve zprávě, kterou těsně před volbami předal brannému výboru, poukázal na to, že organizovaný zločin prorostl do vládní ČSSD a že jedním z klíčových lidí, který brání jejich vyšetřování, je právě Přibyl.

Kubice na důkaz toho přidal do zprávy odposlechy Přibyla. Z nich vyplynulo, že se Přibyl stýká s vysoce postavenými důstojníky policie, mezi nimi se šéfem protikorupční policie Miloslavem Brychem.

A ten nyní zvláštnímu týmu policejního prezidenta, který Kubiceho zprávu prověřuje, vysvětlil, že Přibylovi nepomáhal zastavit vyšetřování ÚOOZ, ale že u něj Přibyl chtěl "protlačit" šetření Topolánka a Kalouska.

"Pan Přibyl mi na schůzce sdělil, že na náš útvar přijdou dva podněty týkající se spáchání trestného činu. Ty pak skutečně přišly," sdělil Brych do protokolu zvláštní komisi a vysvětlil, že šlo o podněty na Topolánka a Kalouska.

Pod trestní oznámení na politiky se sice pak jejich autor podepsal jako "poctivý občan", ale z toho, co teď komisi vypověděl Brych, je zřejmé, že to byl buď přímo Přibyl, nebo jeho známý.

Přibyl je nyní sice "jen" šéfem příspěvkové organizace policie Unie sportovních klubů, ale je považován za "šedou eminenci" celého resortu vnitra. Velmi důvěrně se zná se všemi rozhodujícími funkcionáři - s mnohými studoval nebo s nimi začínal jako řadový detektiv.

Gross: Nic o tom nevím
Přibyl patří k nejlepším kamarádům expremiéra Stanislava Grosse. Z odposlechů vyplynulo, že mu Přibyl stále zprostředkovává schůzky s důstojníky policie nebo mu předává důvěrné informace z resortu. Gross je přitom už přes rok jen soukromá osoba. (Poté, co loni v létě odešel z politiky kvůli bytovému skandálu, se stal právníkem.)

Zajímavé je, že letos 21. dubna se stal Gross předsedou bezpečnostní komise ČSSD a Přibyl se snažil spustit celou akci hned týden poté, 27. dubna, kdy navštívil šéfa protikorupční policie Brycha. Může to být jen shoda náhod, ale je také možné, že trestní oznámení pocházejí z dílny ČSSD, třeba z její bezpečnostní komise.

"Nemám s tím nic společného," řekl ve čtvrtek Gross.

Přibyl se k případu odmítá vyjádřit. "Bavit se budu už jen s orgány činnými v trestním řízení," sdělil Přibyl s tím, že podal trestní oznámení na Kubiceho za jeho zprávu.

Jak s Přibylovou iniciativou naložila protikorupční policie? "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl její šéf Miloslav Brych. Zdroje z policejního prezidia tvrdí, že se nechtěl do politického boje zapojit a nechal vyřídit trestní oznámení standardní cestou, jako by přišla od kohokoli jiného.

Případ Topolánkova bytu byl nakonec odložen a druhá kauza s jeho nadací se prověřuje. Kalouskovým případem se odmítl Brychův úřad zabývat a poslal ho na Inspekci ministra vnitra. V trestním oznámení se totiž psalo, že na údajnou machinaci s obrazem se přišlo už při vyšetřování jiných Kalouskových aktivit, ale že se tomu policie dostatečně nevěnovala.

Je to blábol, říká Kalousek
Kalousek i Topolánek byli Přibylovou akcí zaskočeni. "Nevěděl jsem, že se tu Přibyl snaží něco takového rozehrávat. To, co se mi snaží dávat za vinu, je úplný blábol," řekl ve čtvrtek Kalousek, možný místopředseda příští vlády.

V trestním oznámení se píše, že z ministerstva obrany ve druhé polovině devadesátých let, když tam byl Kalousek náměstkem, zmizel drahocenný obraz. Ten byl po letech objeven u Kalouskova švagra Lubomíra Kašáka.

"Ten obraz skutečně visel v kanceláři ministra, ale patřil Kašákovi. Ministerstvo ho od něj mělo jen dočasně zapůjčené," tvrdí Kalousek.

Topolánek: Beru to jako kolorit voleb
Možný budoucí premiér Mirek Topolánek je přesvědčen, že jde o šikanu. "To, že chodím na policii a musím vysvětlovat ty absurdnosti, beru jako kolorit voleb a šikanu," řekl Topolánek.

O prošetřování hospodaření své "nadace" (jde o Sdružení Mirka Topolánka pro rozvoj vzdělanosti Becario) však nevěděl. "Naše sdružení sponzoruje studium mladých lidí. Nevím, co je na tom nelegálního," prohlásil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video