Grossovi lidé rozehráli hru proti ODS

  • 277
Stanislav Gross, který po pádu Špidlova kabinetu hledá podporu pro novou vládu, rozehrál zvláštní hru. Jeho lidé v pondělí "vypouštěli" na veřejnost informace, že opoziční ODS není jednotná a někteří její poslanci "určitě" podpoří nový kabinet.

"Všichni v ODS si nepřejí předčasné volby," prohlásil například místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach.

ČSSD se tak snaží vyvolat dojem, že zdaleka ne všichni občanští demokraté souhlasí s předsedou Mirkem Topolánkem, nekompromisně požadujícím mimořádné volby. Sám Stanislav Gross pak dokonce naznačil, že na rozdíl od Topolánka je schopen se s některými lidmi v ODS domluvit.

"Já jsem přesvědčen, že se to podaří zvládnout. Ono je to také o tom, s jakými představiteli se bavíte," podotkl. Vedení ODS jeho "taktiku" odmítlo a jeho členové přispěchali s prohlášením, že mají  jednotný názor na vyústění současné vládní krize: tedy předčasné volby.

"Pan Gross jen kalí vodu," reagoval místopředseda ODS Jan Zahradil. Část ČSSD mezitím vyzvala Grosse, aby podporu pro vládu raději hledal u jiné opoziční strany - u komunistů.

Stanislav Gross má těžkou pozici: část ČSSD ho tlačí do spolupráce s komunisty, část před ní naopak varuje. Někteří sociální demokraté zřejmě chtějí, aby Stanislav Gross vstoupil do dějin jako první premiér, který patnáct let po pádu komunismu pustí k moci KSČM.

Žádají, aby místo o lidovce a unionisty se nová vláda "opřela" o podporu Grebeníčkových komunistů. "Takových poslanců je v ČSSD určitě menšina," říká k tomu Gross.

Patří sem i vlivní straníci - třeba místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach. "Když byli komunisté dobří při volbě prezidenta, proč by nebyli dobří při podpoře zákonů naší vlády," míní.

Internacionála na Hradě
I další sociální demokraté poukazují na to, že pomoci komunistů se "neštítil" ani Václav Klaus při prezidentské volbě. "A přitom na Hradě nezačíná den Internacionálou a nekončí Písní práce," říká šéf severočeské ČSSD Jaroslav Foldyna.

Stanislava Grosse pověřila ČSSD vyjednáváním o podobě nové vlády poté, co v sobotu rezignoval dosavadní premiér Vladimír Špidla. Gross zatím tvrdí, že se dokáže obejít i bez pomoci komunistů.

"Já se budu snažit, aby se vláda neopírala o podporu komunistické strany," řekl v pondělí v rádiu Impuls. Skupina "prokomunistických" poslanců ČSSD varuje Grosse před Unií svobody.

"Její poslanecký klub se rozpadá, je to značně nespolehlivý partner," varuje třeba Radko Martínek. Tito poslanci si představují "tichou" podporu komunistů, kdy by neseděli přímo ve vládě. Tím chtějí obejít takzvané bohumínské usnesení, které ČSSD zakazuje vytvoření kabinetu s KSČM.

Jiné křídlo v ČSSD naopak varuje před jakoukoliv spoluprací s komunisty. "To raději předčasné volby," říká poslanec Milan Ekert. "Svůj názor na to, že nesmíme spolupracovat s komunisty, nezměním. Toho bych se nikdy neúčastnil," tvrdí ministr kultury Pavel Dostál.

Ale zvláštní je jedna věc: obě křídla mluví o Grossovi jako o Stanislavovi a spoléhají na něj, že "něco" vymyslí. "Má volné ruce, dostal důvěru širšího vedení strany," připomíná poslanec Martínek.

V pondělí Gross začal opravdu vyjednávat, zatím po telefonu, s dosavadními koaličními partnery - lidovci a unionisty. "Jsme v telefonickém styku. Jediný, s kým jsem v posledních hodinách nekonzultoval a ani se k tomu nechystám, jsou komunisté," řekl šéf lidovců Miroslav Kalousek, který byl v pondělí jako jeden z mála z politiků ochotný přiznat, že jednání o nové vládě už běží.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video