Gross získává převahu nad Špidlou

  • 169
Významní členové ČSSD se přiklánějí k názoru, že Stanislav Gross by měl vést stranu místo Vladimíra Špidly. Pokud by se někdo podíval do Grossova pracovního stolu, možná by v něm už našel jeho proslov, kterým za několik týdnů zahájí šéfování nejsilnější vládní strany.

Jestliže je totiž Gross tak protřelý stratég, jak se o něm traduje, musí už nyní vědět, že šéf strany Špidla má jen minimální šanci své křeslo uhájit.

"Už v pondělí večer musel předseda Špidla pochopit, že podpora jeho osoby začíná vážně slábnout," říká jeden z poslanců ČSSD, který si nepřál být jmenován. Ten večer si Špidla k sobě pozval předsedy krajských organizací z celé země.

Tedy ty, o kterých ještě před setkáním prohlašoval: "Cítím podporu z řady míst, mimo jiné i z regionů." Jenže krajští předsedové se tentokrát začali ke Špidlovi obracet zády - mluvili o obrovském zklamání z volebního výsledku a o změnách, které by se měly týkat i funkce nejvyšší.

Tento tón převládal i v úterý, kdy se téměř sedmdesát poslanců ČSSD setkalo se Špidlou na jednání poslaneckého klubu. Při prvním setkání, kolem poledne, mluvil ještě především sám předseda.

"Mluvil velmi dlouho, takže se téměř nikdo další nedostal ke slovu," řekl důvěryhodný zdroj. Poslanci pak svolali jednání klubu i na večer a chtěli Špidlovi do očí jasně říci, že takto nemá smysl stranu dál vést.

"Ve straně sílí volání, aby vyvodil z volebního neúspěchu osobní odpovědnost," prohlásil první místopředseda klubu Michal Hašek. Co tedy bude dál? Je velmi pravděpodobné, že ortel nad Špidlou nebude vynesen 11. července, jak bylo dosud plánováno, ale podstatně dřív.

Dokonce se v zákulisí parlamentu spekuluje o tom, zda se Gross se Špidlou nedomluví na předání "moci" sami mezi sebou. "Myslím si, že jednání ústředního výkonného výboru ČSSD bude dříve než 11. července," řekl místopředseda strany Zdeněk Škromach.

K němu se připojuje i poslanec Jan Mládek. "Přímo panu předsedovi jsem řekl, že jednání musí být daleko dříve," potvrdil. Gross si získává stále více členů i svým plánem, v němž příliš nepočítá s dalším účinkováním Unie svobody ve vládě.

Na klubu vystoupilo několik poslanců, kteří se vyslovili proti dalšímu vládnutí s unií a spíše se přiklánějí k menšinovému kabinetu ČSSD, snad nejostřeji zastává tento názor poslanec Karel Šplíchal.

A ještě jeden trumf Gross má. Začínají se k němu přiklánět příznivci expředsedy Miloše Zemana. "Budu podporovat Grosse, Miloš nám jenom posílá vzkazy, ale angažovat se nechce," řekl jeden z poslanců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video