Gross žádá křeslo ministra Svobody

  • 110
Jednání o nové vládě, kterou se snaží sestavit Stanislav Gross, se poprvé zadrhlo. Zástupci ČSSD, lidovců a unionistů se sice shodli na programové části nové koaliční smlouvy, ale Gross narazil se svou představou rozdělení křesel ve své vládě.

Lidovci ani unionisté zatím nepřijali představu šéfa ČSSD, že by každá z menších koaličních stran měla ve vládě přijít o jedno významné křeslo.

KDU-ČSL má přijít o ministerstvo zahraničí a dostat za to dvě jiná křesla ve vládě, ale méně významná. "Nekryje se to s naší představou," řekl po jednání širšího vedení své strany šéf lidovců Miroslav Kalousek. "Nemáme žádné další personální požadavky, ale není vyloučeno, že se počet našich ministerstev zvýší."

Kalousek sice není s Cyrilem Svobodou právě v přátelském vztahu, podle informací MF DNES však s "odstraněním" svého předchůdce v předsednickém křesle strany váhá kvůli obavám z reakce Svobodových spojenců uvnitř lidové strany.

Zatím je pravděpodobné, že se lidovcům podaří ve vládě udržet ministra dopravy Milana Šimonovského a ministra životního prostředí Libora Ambrozka.

"Jednání o vládě jsou teprve na začátku," reagoval předseda unionistů Pavel Němec na snahu sociálních demokratů o to, aby unie přišla o ministerstvo pro místní rozvoj a on se přesunul na resort spravedlnosti. I unionisté se shodli, že první Grossova nabídka není dobrá.

"Těžko se dalo očekávat, že bychom se hned napoprvé dohodli," řekl Gross. Koaliční strany budou ve vyjednávání o personálním složení vlády pokračovat již ve středu. Do konce týdne má být vláda složena, aby ji začátkem toho příštího prezident Václav Klaus mohl jmenovat.

Zatímco spory o křesla ve vládě sociální demokraté, lidovci a unionisté ještě nevyřešili, na programu se shodli hladce. S ničím překvapivým a novým koalice v návrhu programové části koaliční smlouvy, který má MF DNES k dispozici, nepřichází.

Shodla se na textu, který je v podstatě zestručněnou verzí programu odcházející vlády Vladimíra Špidly. Mezi priority "staronové" koaliční vlády zařadily strany opět například podporu rodin s dětmi, ozdravení veřejných financí, boj s korupcí či obnovu venkova. Konkrétní návrhy však mají být až v programovém prohlášení vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video