Gross všechny sliby ČSSD nenaplnil

  • 21
Dva měsíce před volbami se ocitl ministr vnitra Stanislav Gross v půli cesty. Předvolební sliby ČSSD z roku 1998 se mu totiž nepodařilo zcela naplnit. Mnohé přísliby zůstaly na papíře, některé se v realitu proměnily částečně, jiné se Gross stále pokouší protlačit parlamentem. Za největší zklamání lze považovat hit číslo jedna minulých voleb akci čisté ruce. Třebaže si řada podnikatelů za své podezřelé obchody vyslechla obvinění, či dokonce pravomocné tresty, masivní tažení proti tunelářům se nekonalo.

"Nemohu říct, že jsem s akcí stoprocentně spokojený. Čekali jsme, že to bude rychlejší," přiznal Gross. "Slibovali nesplnitelné. Akce čisté ruce byla totálním fiaskem," zhodnotil mnohem ostřeji volební slib advokát Tomáš Sokol.

Do vězení musel bývalý tenisový reprezentant Milan Šrejber či fotbalový magnát Mach. Zasloužilo se tedy o jejich potrestání nové vedení resortu? "Rozhodně ne. Jejich trestní stíhání bylo zahájeno ještě v době, kdy sociální demokraté na ministerstvu nebyli," poznamenává Sokol.

Nicméně jednu zásluhu v boji s korupcí a hospodářskou kriminalitou ČSSD nelze upřít - dokázala přinutit speciální policejní složky, aby spolu a také se státním zastupitelstvím úzce spolupracovaly.

Navzdory spornému výsledku kampaně proti tunelářům má ministr Gross při letošních volbách v rukou trumf, byť se jím chlubí zřejmě nezaslouženě. V roce 1999 podle statistik ustal nárůst kriminality. Loni a předloni zločinnost dokonce mírně klesla. "Je to jedna z věcí, která se povedla," chlubí se Gross.

Existuje však i jiný pohled. Po bouřlivé první polovině devadesátých let se snížení zločinnosti dalo očekávat. "ČSSD nepřišla s žádným opatřením, které by to mohlo ovlivnit. Je to totéž, jako kdybych se bušil do prsou, a začalo by pršet. Pak bych jen prohlásil: vidíte, dobře jsem bouchal," míní Sokol.

Gross se ujal vlády v resortu před dvěma lety po Václavu Grulichovi. Premiér Zeman změnu vysvětlil tím, že Grulich úspěšně nastartoval reformu státní správy a na Grossovi je, aby zatočil se zločinci. Grulich ovšem podle svých slov ministerské křeslo opustil, protože se nemohl smířit s tím, že mu Zemanovi poradci v jeho resortu dělali kádrováky.

Zato Gross si s personálním obsazením svého resortu hlavu nedělal. Řadu měsíců toleroval ve funkci náměstka policejního prezidenta Václava Jakubíka, kterému chyběla potřebná bezpečnostní prověrka. Neodvolal jej, ani když tlačil na hranickou kadeřnici Marii Regecovou, aby prodala pozemky, potřebné pro stavbu továrny Philips.

Nejpopulárnější politik v zemi i jako ministr dokázal, že je skvělý taktik. Po nepokojích při zasedání finančníků se svezl na vlně emocí a pokusil se prosadit shromažďovací zákon, který při demonstracích nahrával policii a úředníkům. Zákonodárci mu jej pustili až po razantních úpravách. O stejnou fintu se Gross pokusil i loni po teroru v Americe - navrhl nebývalé posílení pravomocí tajných služeb. Tentokrát neuspěl.

V minulých dnech se mu však i podařilo protlačit sněmovnou balík zákonů, které do rukou menších obcí vloží větší pravomoci. "Vláda mohla reformu připravit mnohem dřív a důkladněji. Nemuselo by se to na poslední chvíli honit v tempu, které ukrývá nebezpečí, že v zákonech budou chyby," poznamenává Karel Kühnl z US.

Podtrženo, sečteno: Gross nyní voličům slibuje to, co se mu zatím nepodařilo prosadit. Boj s hospodářskou kriminalitou, zlepšení sociálního postavení policistů či více strážců zákona v ulicích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video