Gross v USA: víza, teror, inspirace

  • 23
Ministr vnitra Stanislav Gross ukončil šestidenní návštěvu USA. S předními americkými činiteli ve Washingtonu rokoval o vízové povinnosti mezi oběma zeměmi, terorismu, letadlech či výměně informací.

S ministrem vnitřní bezpečnosti Tomem Ridgem hovořil Gross o ozbrojených doprovodech v dopravních letounech. Pro Američany je toto téma citlivé, protože se stále obávají, že stejně jako v roce 2001 radikálové unesou letouny a narazí s nimi do vybraných cílů.

"V letadlech českých dopravců se proto počítá s ozbrojeným doprovodem, ale jen v případě nutnosti a ne do všech míst, kam se létá," prohlásil český ministr vnitra.

S Ridgem probral i otázku vízové povinnosti pro české občany při cestě do USA. Upozornil na nespokojenost ČR s nynějším stavem, ale poznamenal, že nelze očekávat průlom v americkém stanovisku k vízové povinnosti, protože se řídí zákonem a přesnými pravidly.

Okrajově se jednalo i o rozhodnutí české vlády pronajmout gripeny britsko-švédského konsorcia místo letounů americké výroby.

Gross zdůraznil, že česko-americké vztahy jsou hlubší, než aby je poničil "jeden obchodní případ". Gross byl prvním ministrem, který navštívil USA poté, co se česká vláda přiklonila ke gripenům.

S ministrem spravedlnosti Johnem Ashcroftem jednal Gross o posílení vzájemné právní a vyšetřovací pomoci tak, aby se zločinci nemohli před spravedlností skrývat v druhém státě.

Na jednacím stole bylo sedmnáct až osmnáct konkrétních případů. Kauza Viktora Koženého, který je obviněn kvůli zpronevěře v obou státech, však podle ministra zmíněna nebyla.

Za "velmi dobrou" označil Gross výměnu zpravodajských informací. "Poskytujeme zprávy, ke kterým by se USA obtížně dostávaly," řekl Gross po setkání s ředitelem americké zpravodajské služby CIA Georgem Tenetem.

Česko má díky historii Československa, jeho aktivitě v různých částech světa a pobytu lidí například z arabských států na jeho území informace, které Američané nemají, podotkl Gross.

Gross si posteskl v New Yorku
V New Yorku, kam se ministr vnitra přesunul z Washingtonu vlakem, se setkal s vedením newyorské policie.

Po vzájemném srovnávání práce obou asi stejně početných policejních sborů si Gross posteskl, že česká policie potřebuje více pravomocí, mimo jiné prý institut korunního svědka proti organizovanému zločinu.

Grosse na cestě doprovázeli policejní prezident Jiří Kolář a generální ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán.

Do USA odcestovali i šéfové obou civilních tajných služeb - Jiří Lang z Bezpečnostní informační služby a František Bublan z Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Poté, co poobědval pivo a guláš v newyorské krajanské restauraci Bohemian Hall, ukončil ministr Gross a jeho doprovod cestu po USA a odletěl domů.

Český ministr vnitra Stanislav Gross (vlevo) a americký ministr vnitřní bezpečnosti Tom Ridge pózují novinářům během jednání ve Washingtonu. (26. ledna 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video