Gross už má tři varianty nové vlády

  • 109
O osudu vládní koalice se bude rozhodovat již v pondělí v Kolodějích. Partnery čeká nejen ostrá diskuse o rozpočtu, ale i o dalším fungování vlády. Unionisté tvrdí, že výsledek debat určí, zda setrvají nadále v koalici.

Vláda Vladimíra Špidly má na kahánku a čekatel na křeslo premiéra, druhý muž sociální demokracie, Stanislav Gross, má již připraveny tři scénáře, jak by bylo možné současný kabinet nahradit.

Na sobotním jednání předsednictva ČSSD představil podle informací MF DNES tři varianty budoucího vládního uspořádání. První počítá s tím, že by unionisté, i kdyby nebyli ve vládě, mohli nadále podporovat menšinový kabinet ČSSD s lidovci.

Tuto možnost již minulý týden zmínil Richard Dolejš, šéf středočeské ČSSD a Grossova pravá ruka. Druhá a třetí varianta počítají s menšinovou jednobarevnou vládou ČSSD, a to buď s podporu ODS, nebo komunistů.

"Byla mi položena přímá otázka a na tu jsem přímo odpověděl. Pro mě je klíčové, zda budu mít elementární podporu ústředního výkonného výboru ČSSD, a pokud ano, tak před odpovědností neuteču," řekl Gross po jednání předsednictva strany na otázku, zda potvrdil záměr vést příští vládu. Své varianty vládního uspořádání však komentovat nechtěl.

Kde sežene Špidla hlasy?
Pokud ještě po konzultaci s koaličními partnery nezmění Vladimír Špidla plán a požádá tento týden sněmovnu o důvěru pro svoji vládu, čekají ho zřejmě problémy. Hlasy mu totiž mohou chybět jak z poslaneckého klubu Unie svobody, tak z ČSSD.

S podporou vlády váhají nejen dva unionističtí odpadlíci Tomáš Vrbík a Marian Bielesz, ale jasné ano podpoře vládě v neděli neřekl třeba poslanec ČSSD Vladimír Laštůvka: "Je předčasné to říkat teď, bez věcné debaty na poslaneckém klubu, který se sejde v úterý."

To, že Špidla avizuje hlasování o důvěře vládě ještě předtím, než proběhla zásadní debata v sociální demokracii, označil Laštůvka za nesprávné rozhodnutí. Pokud by však Špidla při hlasování o vládě uspěl, může vzít svým kritikům ve straně vítr z plachet.

"Je to taktický tah, protože případná důvěra vládě by výrazně posílila Špidlovu pozici," míní místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach. Špidla podle informací MF DNES plánuje, že bude v těchto dnech diskutovat nejen s celým poslaneckým klubem, ale že se sejde mezi čtyřma očima i s těmi poslanci ČSSD, u kterých čeká problémy s podporou vládě.

Klíčová schůzka v Kolodějích
Vláda nemůže čekat při hlasování o důvěře žádnou podporu z ODS ani od KSČM. I zatím nezařazený poslanec Petr Kott, který koketuje se vstupem do klubu vládní Unie svobody, váhá: "Je otázka, zda má smysl vláda s příliš křehkou většinou."

Lidovci podle šéfa strany Miroslava Kalouska vládu, pokud se bude hlasovat o důvěře, podpoří. "Já bych ale apeloval na zodpovědnost sociálních demokratů, aby nepřenášeli své vnitřní problémy na půdu Poslanecké sněmovny," uvedl.

O budoucnosti koalice podle Kalouska i podle unionistů velmi napoví pondělní schůzka v Kolodějích. Na ní budou vládní špičky diskutovat nejen o návrhu rozpočtu, ale i o dalších plánech vlády.

Unionisté se o víkendu shodli, že zůstanou v případě, že bude schopna pokračovat v reformách. "Určitě naší snahou bude, abychom postupovali v dosud zamrzlé deregulaci nájemného," řekl místopředseda US-DEU Pavel Němec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video