Gross uspěl a získal drtivou většinu hlasů

  • 136
Podepsání koaliční smlouvy a jmenování nové vlády premiéra Stanislava Grosse už nestojí nic v cestě. Úřadující předseda ČSSD Gross ustál kritiku několika nespokojených členů ústředního výkonného výboru strany a při hlasování získal podporu drtivé většiny delegátů.

Gross v emotivním projevu krátce před hlasováním zahrál na city delegátů. Prohlásil, že nestojí o to být premiérem, pokud pro vládu nezíská jejich zřetelnou podporu. Proti pak byli jen dva členové širokého vedení ČSSD z více než 110, deset lidí se zdrželo. 

Přitom v diskusi zaznívala řada kritických hlasů. Poslanec Josef Hojdar navrhl, aby koaliční smlouvu dohodnutou užším vedením ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU ústřední výbor neschválil. Nelíbilo se mu, že se posílila pozice US-DEU. "Na to já se nebudu podílet," prohlásil.

Nespokojenost projevovali také poslanci Miloš Titz, Zdeněk Koudelka a Radim Turek, a to především kvůli tomu, že ČSSD přepustila funkci ministra obrany Unii svobody-DEU.

Hojdar zatím neřekl, zda vládu, která musí předstoupit před sněmovnu se žádostí o důvěru, podpoří. Řekl, že se rozhodne až podle programového prohlášení vlády.

Kdyby Hojdar pro vládu nehlasoval, nezíská Grossův tým ve sněmovně důvěru. Neměl by totiž potřebných 101 hlasů.  

O Palasovi bude jasno do pondělí
Nejvhodnějším kandidátem na ministra zemědělství je podle premiéra Grosse dosavadní šéf resortu Jaroslav Palas. Definitivně se však ministerský předseda chce rozhodnout do pondělí.

Jestliže by se Palas stal ministrem zemědělství, bylo by v nové vládě z 18 členů šest nováčků: Milada Emmerová, Jaroslav Bureš, Jiří Paroubek (všichni ČSSD) Martin Jahn, František Bublan (nestraníci za ČSSD) a Karel Kühnl (US-DEU). - složení vlády zde

Premiér chystá místo i pro dalšího člena Špidlova kabinetu - odcházejícího ministra obrany Miroslava Kostelku. Ten má být Grossovým hlavním poradcem pro otázky národní bezpečnosti.

Ministři se možná vzdají mandátu
Stanislav Gross na zasedání uvedl, že se jeho ministři zřejmě vzdají poslaneckého mandátu, aby měli více času na své resorty. Zpravodaj MF DNES už hovořil s Miladou Emmerovou, Petrou Buzkovou a Milanem Urbanem. "Nemám s tím problém," zněla prakticky stejná odpověď.

Koaliční partneři však Grossův návrh nepodpořili. Předseda US-DEU Pavel Němec Českému rozhlasu 1-Radiožurnálu řekl, že je věcí každého poslance, jak se rozhodne.

Další rozpor mezi koaličními lídry vyvstal v otázce vlivu na ministerstvech. Stanislav Gross svým spolustraníkům slíbil, že si ČSSD podrží vliv i na ministerstvech, která nebudou mít v čele člena ČSSD. To ale Pavel Němec i šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek odmítli. Nejde o posílení vlivu, ale o spolupráci a pomoc, komentovali to shodně Kalousek a Němec pro ČTK.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video