Gross ukázal, co považuje za normální

  • 145
Aféra kolem bytu Stanislava Grosse prozradila, co považuje český premiér v politické etice za normální, běžné a bezproblémové. Nejde o původ jeho peněz, jen o několik výroků, kterými svou aféru vysvětloval a obhajoval se.

Shrňme všeobecně známá fakta: Premiér nedoložil původ peněz, za které koupil luxusní byt v Praze na Barrandově. Jeho žena přitom koupila za několik milionů nemovitost na Proseku.

Na otázku, kdo jí za úvěr na nákup ručil, nejdřív neodpověděla. Později vyšlo najevo, že to byla Libuše Barková, majitelka nevěstince, která je trestně stíhaná za pojistné podvody. Gross  už kvůli ní jednou problémy měl. - více zde

Stanislav Gross - 6.2. pro MF DNES
"Co přesně moje žena dělá, nevím, zeptejte se jí. Nemám čas, abych se takovými věcmi zabýval."

Těžko si představit, že by třeba Tony Blair - Grossův velký vzor - neměl tušení, v čem podniká jeho choť. Co kdyby, byť ne vlastním přičiněním, dostala manžela do podezření ze střetu zájmů?

Stanislav Gross - 7.2. před novináři
"V tuto chvíli hrozí, že firmě mé manželky vznikne škoda v řádu několika milionů korun, pokud lidé odstoupí od určitých smluv. A já kvůli své politické kariéře prostě nebudu způsobovat takovou ztrátu firmě mé manželky."

Jinými slovy klade premiér byznys své ženy (o kterém ale podle předchozího prohlášení zhola nic neví), nad zájmy státu. Navíc lze položit otázku, co se stane, když mu doma žena pohrozí, že se její byznys může dostat do ztráty, pokud nepřijme nějaké politické rozhodnutí. Podle toho, co řekl, víme, čemu by dal premiér přednost.

Souvislosti

KAUZA GROSSOVA BYTU

ON-LINE REPORTÁŽ:
INTERPELACE NA GROSSE

Stanislav Gross - 10.2. Poslanecká sněmovna, interpelace
"Jsem docela spokojen. Měl jsem strach, že klienti mé manželce utečou. Ukazuje se, že ta reklama, která byla provedena, protože ten podnikatelský záměr byl sice kriticky hodnocen, ale hodnocen jako velmi zajímavý, tak klienti naopak přibývají, takže nakonec na tom možná ještě vyděláme."

Mediální kolotoč tedy zafungoval jako dobrá reklama. Možná, že právě to byla jedna z podmínek paní Grossové: čím větší humbuk, tím větší výdělek, hlavně že nebudu ve ztrátě. Co na tom, že je v sázce pověst celé země.

Stanislav Gross - 13.2. ČT1 Otázky Václava Moravce
" Podnikat nemohu, tak jsme se rozhodli, že ty peníze vložíme do pozemků, protože se předpokládalo, že po vstupu do Evropské unie cena pozemků půjde nahoru. Řekněte mi, co je na tom nelegálního, na této záležitosti."

Gross byl ministrem vlády, která vedla zemi do Evropské unie a sama lidem říkala, že se nemusejí ničeho bát, protože se ceny realit po vstupu do unie nezmění. Člen této vlády jistě může legálně kupovat pozemky ze spekulativních důvodů. Ale řekněte, pane premiére, vám to připadá mravné?

Grossova mluvčí Věra Dušková 9.2. pro MF DNES
"Jestliže se pan Rod a Simkanič dohodli a směnku zničili, tak pan premiér nemá komu peníze vracet. Peníze pošle na dobročinné účely."

Premiér tak po své mluvčí vzkázal, že teď už vlastně nemá, komu a proč by dluh za byt vracel. To ale nedává smysl. Gross tvrdil, že si peníze půjčil od strýce Vika. Údajná směnka, kterou panové Simkanič a Rod zničili, ale byla podle jejich slov dokladem na půjčku mezi strýcem Vikem a panem Rodem. Vztahu mezi Grossem a panem Vikem se nijak netýkala. Takže dluh vůči strýci má premiér pořád. Nikdo totiž neřekl, že strýc Grossovi dluh odpustil. Že by se předseda vlády ve vlastní kauze neorientoval?

Premiér Stanislav Gross v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. (13. února 2005)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video