Gross: Takhle jsem si to nepředstavoval

  • 44
Stanislav Gross stojí ve svých pětatřiceti letech jen krok od vrcholu politické kariéry, jaké mohl v sociální demokracii dosáhnout. Od soboty vede sociální demokracii a nejspíš začne za pár dní, až jej prezident pověří, sestavovat nový kabinet, v jehož čele by měl stanout.

V neděli poskytl MF DNES rozhovor o tom, jak by měla vypadat jeho nová vláda a co by měl dělat Vladimír Špidla.

Jste v tuto chvíli spokojen? Před dvěma týdny, po debaklu ČSSD ve volbách, jste říkal, že se musí něco stát, vláda se musí pozměnit. Teď Vladimír Špidla rezignoval, vláda podá demisi... Tak jste to chtěl?
To, o čem jsem mluvil po volbách, to jsem zrovna neměl na mysli, že padne celá vláda s premiérem v čele. Cítil jsem, že není možné nedělat vůbec nic.

Kdybychom tehdy trochu pružněji reagovali a přistoupili k dílčím změnám ve vládě tak, aby to bylo námi iniciativně předloženo, a ne pod tlakem, tak to mohlo být dostačující. O tom jsem tehdy mluvil.

Myslíte si, že se vláda výrazně personálně obmění? Chcete do ní přivést jiné lidi? Je to jako byste měl čistý stůl a dával dohromady nové lidi a resorty.
V tuto chvíli nemohu mluvit o nové vládě, protože tady musí být ten první ústavní krok a ten ještě nemáme za sebou. Nemohu předjímat, koho se prezident republiky rozhodne pověřit sestavením vlády.

Pravda taky je, že jsem zatím prakticky žádné konkrétní jednání personální s nikým neprobíral, protože to je opravdu až nějaký krok čtyři. Předtím musí být ten krok ústavní od pana prezidenta.

Poté musí být rámcová politická dohoda, na jakém politickém půdorysu ta případná vláda by získala podporu ve sněmovně. Pak musí být jednání programové. A teprve na konci musí být jednání personální. Nelze to předbíhat.

Zastavil bych se u toho kroku dvě: rámcová politická dohoda. Myslíte si, že sestavíte vládu na stejném půdorysu, jak říkáte, jako byl dosavadní kabinet, to znamená trojkoalice ČSSD, lidovci a Unie svobody?
Tuto variantu nevylučuji, ale jednání budou teprve probíhat. Teprve na základě jednání se rozhodne o tom, kterým směrem se to bude ubírat.

Říkáte: nevylučuji. Znamená to, že to není varianta, kterou byste chtěl začínat?
Rozhodně si dovedu představit ideálnější variantu.

Jakou? Koalici s lidovci?
To bych zatím nekomentoval.

Co by se mělo změnit? Budete dávat dohromady jinou vládu. Co by se
podle vás  mělo dělat jinak, aby byla lepší? Co se má dělat viditelně jinak?
Tu hlavní odpověď by mělo dát nové programové prohlášení. Druhá věc je taková ta dennodenní politická praxe, protože si myslím, že ta dosavadní koalice ztrácela body, protože si žila jakoby svým vnitřním životem.

Neuměli jsme v řadě normálních věcí vést normální komunikaci s opozicí, nalevo nebo napravo. To právě snižovalo efektivitu vlády.

Můžete být konkrétní? Co si pod tím představit?
Asi uvádět příklad nějakého zákona nemá smysl. Vycházím z toho, že i opozice nese svůj díl odpovědnosti za vývoj ve státě, a pokud třeba nedostala šanci být vtažena do některých rozhodnutí, tak jí to vytvářelo prostor, aby říkala, že za všechno zodpovídá vláda. V tomto pokračovat by bylo pošetilé.

Jaký teď budete mít vztah s Vladimírem Špidlou? Myslíte, že to bere jako podraz nebo zradu od vás?
Musím říct, že Vladimír Špidla se zachoval jako velký muž, a myslím si, že jeho politický potenciál bude do budoucna velmi dobře využitelný.

Udělám všechno pro to, aby měl velký prostor pro svoje názory jak v sociální demokracii, tak při řešení celospolečenských problémů. Docela o tom mám konkrétní představu.

Jakou? Nabídnete mu místo šéfa sněmovny?
Ne, to nechte na mně. To vám teď neřeknu.

Jak chcete dál vycházet s Milošem Zemanem? Podal jste mu ruku, na rozdíl od Vladimíra Špidly. Nemáte i pro něj nějaké místo?
V zásadě ano. Ale těch možností, které připadají reálně v úvahu, není tolik. Tam je největší problém, aby řekl, co vlastně chce. Jestli chce kandidovat na prezidenta, nebo jestli chce dělat diplomacii. To je celý problém.

Ještě bych se přece jenom zeptal na personální obsazení nové vlády. Chcete udělat větší vítr i v obsazení resortů, které řídí sociální demokraté?
Opravdu definitivní představu nemám. V zásadě by nebylo dobré, aby se vláda nezměnila. Ale opravdu jsem o tom ještě s nikým z ministrů nemluvil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video