Gross: Spojíme se občas i s komunisty

  • 224
Úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross dal poprvé jasně najevo, v čem bude jeho staronová koaliční vláda jiná než ta Špidlova: při prosazování jednotlivých zákonů se bude více spoléhat na pomoc opozičních komunistů. Stojí to v dopise spolustraníkům, který získala MF DNES.

"Pro vedení sociální demokracie není problém s KSČM hovořit o různých záležitostech, dohadovat se na řešení problémů a případně společně hlasovat v parlamentu," píše Gross.

Zároveň však přímou spolupráci s komunisty ve vládě označuje za "obtížně přijatelnou".

Gross bude o víkendu hájit před širším vedením sociální demokracie obnovení vládní formace s lidovci a unionisty. Tedy sestavy, kterou ještě před třemi týdny kritizoval jako "cestu do bezvýznamnosti", a pomohl tak pádu Špidlovy vlády.

Gross chce zmínkou o komunistech vyhovět lidem kolem místopředsedy Zdeňka Škromacha, jimž se obnovení "Špidlovy" koalice příliš nezamlouvá. "Právě takovou změnu jsme chtěli - mít komunisty za zády," říká jeden z nich - šéf ústecké ČSSD Jaroslav Foldyna.

Se svým záměrem však Gross narazí u koaličních stran. Šéf lidovců Miroslav Kalousek chce, aby se ČSSD písemně zavázala, že v důležitých věcech nebude hlasovat s opoziční KSČM.

"Sociální demokracie se musí rozhodnout, jestli chce mít jistou koaliční většinu, anebo jestli chce vedle toho ještě využívat výhody menšinové vlády, která hledá podporu u jiných stran," reagoval Kalousek.

Ve svém dopisu si Gross říká také o zvolení šéfem ČSSD. Řízením strany je nyní jen pověřen. "Mou velkou osobní ambicí je postavit pevné základy pro hlavní politický proud minimálně na nejbližších šest let," píše.

Kalousek nechce ani do nové vlády
Při jednání o složení nové vlády bude KDU-ČSL hájit své tři ministry - Ambrozka, Svobodu a Šimonovského. Sociální demokraté se snaží přimět šéfa lidovců Miroslava Kalouska, aby vstoupil do nové vlády.

Sám Kalousek však zatím dělá vše pro to, aby do připravovaného kabinetu Stanislava Grosse nemusel. Jen na jedinou nabídku by podle informací MF DNES slyšel. Pokud by dostal křeslo ministra financí.

"Už na koaliční schůzce tento týden jsem Kalouskovi jasně řekl, že my považujeme za správné, aby ve vládě byli všichni tři předsedové koaličních stran," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Podle něj i podle jednoho z unionistických účastníků schůzky by však Kalousek zjevně v nové vládě nestál o jiné místo než o ministra financí. "A tuto pozici panu Kalouskovi sociální demokracie rozhodně nepřepustí," řekl Škromach.

Kalousek: Nikam se necpu
Šéf lidovců Kalousek říká, že vstup do vlády by mu mohl nabídnout jen nový premiér a že nikdo takový zatím není. "Žádnou nabídku jsem nedostal," tvrdí. Dodává, že chce být v pozici, kde bude "vidět do vládních výdajů". To mu umožňuje již jeho nynější pozice šéfa rozpočtového výboru sněmovny.

"Jakkoli by současná pozice KDU-ČSL umožňovala, abychom zvýšili své požadavky, nechceme komplikovat koaliční jednání tím, že bychom požadovali něco víc než to, co nyní máme," řekl MF DNES Kalousek.

Lidovci proto budou při koaličních jednáních především hájit pozici svých tří dosavadních ministrů. Někteří sociální demokraté kalkulují s tím, že by se novým šéfem diplomacie stal dosavadní předseda sněmovny Lubomír Zaorálek.

Kalousek bude v koaličních jednáních chtít, aby Svoboda zůstal v Černínském paláci. Jakékoli pohyby s vládními posty lidovců totiž zároveň "zvyšují riziko", že by se nakonec vstupu do vlády nemusel ubránit.

Gross nakonec ustoupí?
Úřadující předseda ČSSD zatím vstup Kalouska do vlády označoval za jednu z podmínek, aby spolupráce s lidovci mohla pokračovat. "Já silně preferuji vládní spolupráci s KDU-ČSL za přímé účasti Miroslava Kalouska, a dokonce myslím, že to musí být podmínka dalšího fungování v takové koalici," prohlásil Gross na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD na konci června.

Právě na něm oznámil Vladimír Špidla rezignaci. Blízký spolupracovník Grosse již MF DNES řekl, že šéf ČSSD nevyhrotí spor tak, že vláda nevznikne, když do ní Kalousek odmítne vstoupit. "Kdyby to mělo ztroskotat jen na tom, je Gross připraven ustoupit," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video