Gross se Sobotkou nechtějí Škromacha

  • 160
Ve vládní ČSSD se schyluje k radikálnímu kroku. Nový tandem Stanislav Gross - Bohuslav Sobotka chce stranu pevně převzít do svých rukou, ujmout kormidla a zbavit se svých oponentů. Bude tak moci snáz uskutečnit svůj plán - vzdát se tradičního levicového programu.

"Sociální demokracie působí příliš rozhádaně, její vedení musí mluvit jedním hlasem a prosazovat jednu vizi," říká ministr financí Sobotka, jenž se chce dostat do vedení strany.

"Nemohou tam být staří političtí matadoři, ale nové tváře," míní. Jinými slovy: ve vedení strany by měl především skončit dosavadní místopředseda a ministr práce Zdeněk Škromach jako představitel tradičního levicového programu.

Ten vytáhl proti Grossovi, na jaře ho chce sesadit z křesla předsedy strany. Doposud se předpokládalo, že i když Gross obhájí post předsedy a Sobotka se stane jeho prvním místopředsedou, na Škromacha zbude alespoň jedno řadové místopředsednické křeslo.

Ale teď jako by říkali: Vítěz bere vše, ve vedení mají místo jen naši spojenci. "Musíme vytvořit bojeschopný tým," zdůvodňuje Gross.

Snaha o vytlačení se samozřejmě Škromachovi nelíbí. "Ve vedení by měly být všechny názorové proudy, které jsou v sociální demokracii. Příkon k jakýmkoliv úchylkám na kteroukoliv stranu by mohl znamenat zvýraznění rozporů uvnitř strany," varuje Škromach.

Ovšem třiatřicetiletý Sobotka je nekompromisní - pokud místopředsednické křeslo v ČSSD nezíská, chce dokonce odejít z místa ministra financí. "Kdybych neuspěl se svou vizí, nedokážu si představit, že bych dál zastával vrcholnou pozici."

Sociální demokraté po letošních trojích prohraných volbách stojí na křižovatce: v březnu na sjezdu si budou vybírat, kudy dál. Gross se Sobotkou se spojili a mluví o "nové ČSSD", která se vydá do politického středu a už nebude zvyšovat daně, ale bude šetřit na sociálních dávkách.

Naopak Škromach, podporovaný expředsedou strany Milošem Zemanem, mluví o návratu k tradičnímu levicovému programu. V sociální demokracii mají zatím navrch zastánci "nové ČSSD" a velkých změn, tedy Stanislav Gross s Bohuslavem Sobotkou. Naopak Zdeněk Škromach má zatím podporu jen na "své" jižní Moravě.

"Pokud strana nezmění program a personální obsazení, koleduje si o špatné vysvědčení od našich voličů. Já pokládám co nejrozsáhlejší změny za podmínku úspěchu v roce 2006," říká Sobotka, který chce do vedení strany přivést neokoukané komunální politiky.

Kritiky rovnou vyhodíme!
To vše proto, aby mohl s Grossem výrazně změnit program strany. Aby už ČSSD nebyla stranou pro chudší, ale oslovila lidi ze středních vrstev.

"Už nemůžeme být zahleděni do minula a vracet se ke svým starým programovým dokumentům, ale reagovat na to, že se společnost a ekonomika změnila," tvrdí Sobotka.

Jeho spojenec Gross chystané obměně dokonce říká "nová ČSSD" inspirován britským premiérem Tony Blairem a jeho "New Labour". Pokud tandem třicátníků na sjezdu uspěje, chce ČSSD převzít pevně do svých rukou a nemíní mít se svými kritiky příliš slitování.

"Ten, kdo povede veřejné polemiky a debaty, které znevažují ČSSD na veřejnosti, musí být diskvalifikován ze sociální demokracie, ať je v sebevětší a sebevýznamnější pozici," hrozí Gross.

Podporu má třeba u vlivného šéfa poslanců ČSSD Petra Ibla. "Musíme opustit zastaralé postupy, které byly možná poplatné na začátku 90. let, ale dnes bychom se měli obracet na novější zásady, a s tím souvisí nové tváře," říká.

A co vlastně tak zásadního chystají, že kvůli tomu chtějí "zničit" všechny protivníky? "ČSSD už nemůže být vnímána jako strana, která má svůj program postaven na permanentním zvyšování daní, odvodů a celkového zatížení občanů," říká Sobotka.

Zastánci nové ČSSD konkrétně chtějí, aby si lidé sami více spořili v soukromých fondech na důchod, omezit sociální dávky i státní byrokracii. Někteří dokonce připouštějí příplatky u lékaře. "Platit by se mohlo třeba za oběd v nemocnici, aby zbyly peníze na drahé operace," navrhuje poslankyně Eva Nováková.

Tyto úsporné plány, které mají sociální demokracii zajistit více středových voličů, se nelíbí Škromachovi. "Asi těžko budeme přetahovat voliče ODS jejími typickými návrhy, jako jsou nízké daně," zpochybňuje novou vizi.

Na jeho straně jsou tradiční "rebelové" - poslanci Jan Kavan a Vladimír Laštůvka. "Úkrok do středu už udělal Špidla, a jak jsme dopadli," varuje Laštůvka.

ODS: Vykrádají naše plány
Sobotkovy chystané plány považují občanští demokraté za vykrádání svého programu, ale nebojí se. "Nestačí ideály okopírovat, je třeba jim také rozumět," říká šéf ODS Mirek Topolánek. "Kdo uvěří upřímnosti sociálních demokratů, s níž před volbami slibovali vyšší platy a po nich úspory?" říká.

Hlavní tvůrce nové ČSSD Bohuslav Sobotka nařčení z kopírovaní pravicového programu odmítá. "Těžko si může nějaká strana patentovat programové prvky. Vývoj demokratických stran je o sbližování," míní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video