Gross se mi pomstil, tvrdí sekční šéf

  • 44
Z Úřadu vlády byl odvolán dlouholetý Grossův spolupracovník Zdeněk Šarapatka. Šéfoval sekci premiéra. Oficiálně proto, že neměl potřebnou bezpečnostní prověrku. Je to vendeta za to, že jsem prý odstartoval kauzu Pavla Přibyla, tvrdí Šarapatka. Nahradí ho exministr Kostelka.

K vedení sekce chyběla Šarapatkovi patřičná prověrka - je prověřen pouze pro úroveň důvěrné a nikoli přísně tajné, zdůvodnil odvolání Úřad vlády.

Šarapatka tvrdí, že po něm prověrku nikdo nechtěl. "Pátého srpna mě premiér bez mrknutí oka uvedl do funkce. Ostatně pokud vím, tak šéf úřadu Přibyl prověrku také neměl. A hlavně, kdyby mě o ni někdo požádal, neměl bych s tím problém."

Podle Grossovy mluvčí Věry Duškové by to ale ochromilo činnost sekce. "Prověrka trvá rok. Po tu dobu by nemohl pracovat s utajovanými skutečnostmi. Naskytla se možnost, že by funkci mohl zastávat někdo, kdo prověrku má, bylo by nezodpovědné toho nevyužít," řekla iDNES.

Po dovolené už nenašel ani jméno na dveřích
Šarapatka byl odvolán během dovolené. "Vysvětlení jsem žádal už z dovolené, ale nikdo nereagoval. Když jsem přišel do práce, neměl jsem cedulku na dveřích a na mé židli seděl někdo jiný. To bylo opravdu trapné," řekl Šarapatka.

Za hlavní důvod odvolání považuje odplatu za to, že kritizoval jmenování předlistopadového policejního důstojníka Pavla Přibyla šéfem Grossova úřadu a údajně tím odstartoval kauzu, která vedla k jeho odstoupení.

"Pan premiér zabil několik much jednou ranou, protože se současně vyhovělo lobbistům, vlivným straníkům a udělala se úlitba panu expremiéru Zemanovi. Navíc se našla exkluzivní pozice pro exministra Kostelku," svěřil se iDNES Šarapatka.

Připomněl, že média otevřela Přibylovu minulost dávno před ním. Premiér prý na jeho kritiku Přibyla reagoval klidně a přislíbil mu, že ji vezme na vědomí. Až do odjezdu na dovolenou mu nedal najevo žádnou změnu postoje.

Přibyl prý kontroloval Šarapatkovy telefony
Před třemi týdny se Šarapatka potkal s Přibylem, který ho obvinil, že zapříčinil jeho odchod z funkce šéfa Úřadu vlády. "Řekl mi, že nese Standovi výpisy z mých telefonátů, které to dokazují," řekl Šarapatka s tím, že na to má svědky.

Nynější šéf úřadu vlády Aleš Šulc ale Hospodářským novinám Šarapatkovo tvrzení částečně potvrdil. "Vím, že si pan Přibyl nechal zkontrolovat, komu pan Šarapatka volal. Šlo o výpis hovorů, ne o jejich obsahy, pokud vím."

Grossova mluvčí popírá, že by premiér někoho odposlouchával.

"Pan Šulc to řekl úplně jinak. Řekl, že patří k povinnostem vedoucího úřadu vlády kontrolovat, jestli podřízení používají mobilní telefon ke služebním účelům. Takže pokud si pan Přibyl nechal kontrolovat výpisy hovorů, tak je to v pořádku."

Šarapatka chtěl o svém podezření hovořit s premiérem, ten mu však měsíc nezvedal telefon. Teprve ve čtvrtek mu poslal esemesku a nabídl mu schůzku. Šarapatka se přesto obrátí na parlamentní komisi, aby podezření prošetřila.

Šarapatka: Je to skandál
"Považuji to za naprosto skandální. Pana premiéra jsem si velmi vážil, mrzí mě jeho chování. Bojím se, že se nechal obklíčit lidmi, kteří na něj mají vliv," svěřil se. Pro Stanislava Grosse pracoval několik let.

O protokol a poradce předsedy vlády se nyní bude starat exministr Miroslav Kostelka, který dosud Grossovi radil v otázkách bezpečnostní problematiky.

Podle premiérovy mluvčí padla volba na Kostelku hlavně proto, že má prověrku na stupeň přísně tajné. "Navíc je výkonný manažer, už se osvědčil na ministerstvu obrany, takže dokáže sekci řídit profesionálně," řekla Dušková iDNES.

Personální změny ve Strakově akademii nebudou možná poslední. Připouští to Aleš Šulc i mluvčí Věra Dušková. Úřad vlády zaměstnává zhruba pět set lidí, kteří zajišťují odborný a organizační servis pro premiéra, jeho místopředsedy i kabinet.

Šarapatka bude ještě tři měsíce pobírat svůj plat. Do té doby by mu měl Úřad vlády nabídnout odpovídající funkci. "Žádný post mi nenabídli. Šlo to tak rychle, že mě odvolali a hned mi dali výpověď."

Strakovku musel opustit už po akci 'Olovo'
Ve Strakově akademii působil už za premiéra Zemana. Jeho tým opustil poté, co upozornil na hanopis Olovo, který diskreditoval ministryni Petru Buzkovou. Na úřad se vrátil za premiéra Špidly, kdy vedl kancelář vicepremiérovi Grossovi.

Doufá, že přežije i poslední události. "Z politiky rozhodně odcházet nehodlám," řekl iDNES. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video