Ministr Gross a jeho mluvčí při on-line rozhovoru

Ministr Gross a jeho mluvčí při on-line rozhovoru - Ministr vnitra Stanislav Gross snídá chléb s marmeládou při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES (19. listopadu 2002), omluvte zhoršenou kvalitu snímku. | foto: iDNES.cz

Gross: Provokatéry v ulicích nemáme

  • 124
Stanislav Gross zažije v pozici ministra vnitra už druhý velký summit. Při zasedání finančníků svou zodpovědnost za zásahy proti odpůrcům globalizace unesl. Letos prohlásil, že dá za bezpečnost summitu NATO hlavu. Kam až je ochoten zajít? "Pokud dojde k násilnostem, policie bude reagovat aktivněji," reagoval na výtku, že se policie bojí zasáhnout proti demonstrantům. Rozhodně ale popřel, že by jeho lidé v civilu sami vyvolávali nepokoje: "V ulicích budou samozřejmě i operativní složky. Jejich cílem ale rozhodně není podněcovat k násilnostem," uvedl Gross.

Ministr vnitra vzal bezpečnost zasedání zcela na svá bedra. "Policie a další záchranné složky připravují nadstandardní opatření. Pokud jako celek selžou, tak z toho vyvodím osobní zopovědnost. To znamená: rezignuji na svoji funkci," řekl na tiskové konferenci v polovině října Gross.

Odpovědi Stanislava Grosse


"Odejdu, pokud by došlo k událostem, které jsou na podmínky České republiky něčím naprosto nepředstavitelným," upřesnil Gross. Stejný přístup vyžaduje i od šéfů všech policejních a záchranných složek.

Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře hrozí během summitu především pouliční nepokoje. "Odhadujeme, že do Prahy přijede demonstrovat 10 až 12 tisíc lidí," řekl Kolář.

"Už teď máme v hlavním městě nahlášeno přibližně 40 protestních akcí," podotýká šéf policistů. "Víme, že většina demonstrantů není radikální, ale zůstává patnáct až dvacet procent těch, kteří dělají problémy," dodal Kolář.

Vnitro stojí před třemi riziky
Ministerstvo nepopírá, že summit NATO bude z hlediska bezpečnostních opatření větší než zasedání Měnového fondu před dvěma lety.

"Summit nás staví před tři rizika," říká Gross. "Prvním jsou pouliční nepokoje, tedy protesty antiglobalizačních skupin. Druhým rizikem je terorismus. Podotýkám ale, že nemáme žádné konkrétní indicie o přípravě nějakého teroristického činu," tvrdí ministr. Třetím nebezpečím je podle Grosse činnost cizích zpravodajských služeb v době summitu.

Radikály má zadržet seznam nežádoucích

Kontroly způsobí průtahy na hranicích
Právě kvůli rizikům, která při summitu hrozí, ministerstvo vnitra zpřísnilo také kontroly na hranicích.

"Chceme omezit počet lidí, u nichž máme podezření, že by mohli narušit pořádek ve městě. Kontroly budou přísnější, proto se dá čekat, že bude čekání na hranicích náročnější," tvrdil pár týdnů před summitem Gross.

Policie má podle Jiřího Koláře od zahraničních kolegů seznam lidí, které přes hranice vůbec nepustí. "Vše bude přesně podle zákona. Nebudeme nikoho diskriminovat za to, že jede demonstrovat na summit," dodal policejní prezident.

Ochrana Prahy v číslech

Policie: 12 000 mužů
Těžkooděnci: 3 100 mužů
Dopravní policie: 5 500 mužů Armáda: 2 200 mužů
Prostředky na nové vybavení: 330 milionů

Policie bude aktivnější
Na demonstranty, kterých se čeká až 12 tisíc, bude připraven přibližně stejný počet policistů.

"Prioritou už nebude jen udržení bezpečnosti v místě jednání, tedy u kongresového paláce. Narozdíl od zasedání MMF dáváme stejný důraz na zajištění pořádku v celém městě," říká Kolář.

Podle policejního prezidenta si vzala policie z předloňského jednání Mezinárodního měnového fondu i další ponaučení. "Pouštěli jsme si demonstranty příliš k tělu a pouze hájili naše pozice. Letos chceme být aktivnější," řekl Kolář.

Policie se chce před výpady aktivistů bránit ploty, těžkou technikou a různými zábranami. "Pokud nebude vyhnutí, jsme připraveni zamořit prostor slzným plynem. Zákon nám to umožňuje," dodal Kolář.

Policie má dva nové náměstky

Novými náměstky policejního prezidenta se stali bývalý šéf středočeské policie Oldřich Martinů a nynější náměstek ředitele pražské policejní správy Vladimír Husák. Husák nastoupí kvůli summitu NATO do funkce až k 1. prosinci 2002.

Zadržené mají chránit policejní kamery
Policie se nepřipravuje jen na demonstranty. Chce také předejít mediální kampani, která by proti mužům zákona mířila. Před dvěma lety obviňovala některá média policii z násilí na demonstrantech.

"Zadržení budou vyslýcháni na dvaceti služebnách, které jsou opatřeny kamerami. Na odděleních budou vždy také dva lidé, kteří nejsou od policie. Naše zákony ale neumožňují, aby to byli civilisté," dodává Kolář.


Video