Bývalý premiér Stanislav Gross požádal o přerušení svého členství v ČSSD kvůli kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti, kdy existuje podezření, že do Česka přitekly na účty několika lidí miliony korun.

Bývalý premiér Stanislav Gross požádal o přerušení svého členství v ČSSD kvůli kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti, kdy existuje podezření, že do Česka přitekly na účty několika lidí miliony korun. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Gross přerušil členství v ČSSD kvůli kauze kolem mosteckých dolů

  • 891
Bývalý premiér Stanislav Gross požádal o přerušení členství v ČSSD do vyšetření okolností kolem privatizace menšinového státního podílu v Mostecké uhelné. Existuje podezření, že několika lidem blízkým Grossovi přitekly ze zahraničí na účty miliony korun v souvislosti s touto privatizací.

"Stanislav Gross mě o tom, že přeruší členství v ČSSD, informoval telefonicky dnes dopoledne. Jeho rozhodnutí považuji za vhodné a správné," řekl iDNES.cz lídr sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

MF DNES upozornila, že několika lidem blízkým ČSSD před jedenácti lety zřejmě přistály na účtech miliony korun, jež měly souvislost s prodejem státních akcií tehdejší Mostecké uhelné společnosti.

Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci ČSSD (13.9.2010)ČSSD pokládá podle Sobotky zveřejněné informace, které se týkají privatizace menšinového MUS v roce 1999 za znepokojující. V tiskové zprávě uvedl, že sociální demokracie podporuje všechny kroky státního zastupitelství a policie, které povedou k prošetření všech existujících podezření a pomohou švýcarské justici, která případ prošetřuje.

"Považujeme za nezbytné, aby bylo prošetřeno, zda v souvislosti s privatizací MUS došlo k porušení zákona či zda nebyl spáchán nějaký trestný čin. Domníváme se, že by takové šetření mělo proběhnout co nejdříve a veřejnost by měla být informována o jeho výsledku," uvedl Sobotka. Grossovo vyjádření se zatím nepodařilo získat, má vypnutý svůj mobilní telefon.

Švýcaři zdokumentovali, že za prodej akcií uhelné společnosti směřovaly na některé účty vysoké provize

V pozadí nákupu obrněných transportérů pro armádu stál zbrojařský magnát Pavel Musela. Dnes je zmrzačený, při útoku utrpěl doživotní poranění mozku a ztrátu paměti.Švýcarské úřady zdokladovaly, že kupec 46 procent akcií mosteckých dolů, švýcarská Investenergy, těsně po rozhodnutí vlády o prodeji v srpnu 1999 poslal obří provizi pět milionů dolarů (přes 170 milionů Kč) na účet na Gibraltar. K němu měl přístup Grossův přítel Pavel Musela. Gross byl tehdy šéfem poslanců ČSSD. Provize byla velmi vysoká, celková cena státního podílu totiž byla zhruba 18 milionů dolarů.

Švýcaři zjistili, že Musela peníze dále rozděloval. A část jich přes Kypr doputovala k dalším dvěma Čechům, podle dokumentů švýcarských úřadů jde o jména Jiří Martinek a Antonín Sýkora. Martinek tehdy pracoval v Grossově kanceláři jako jeho poradce.

Na jeho účet v Česku přišlo v přepočtu 10,2 milionu korun. Na švýcarský účet vedený na jméno Sýkory 2,9 milionu korun. Syn člena ČSSD a později poslance strany Sýkory Robert se na Grossovo doporučení stal náměstkem ministra průmyslu a obchodu.

Robert Sýkora později Grossovi pomohl po jeho vynuceném odchodu z politiky k pohádkovému zbohatnutí. Sýkora bývalému premiérovi za 20 milionů korun prodal akcie Moravia Energa, které pak Gross, který vždy tvrdil, že jeho příjmy jsou "křišťálově čisté", vzápětí prodal za 100 milionů.

"Existují-li podezření, standardně požadujeme, aby lidé, kterých se to týká, pozastavili členství v ČSSD. Pan Gross mě o to ale požádal sám," uvedl Sobotka. Zhruba hodinu před tím, než o tom strana informovala, požádal kandidát na předsedu strany, oznámil jihomoravský hejtman Michal Hašek, že požádal o mimořádné jednání nejužšího vedení strany kvůli Grossovi.

Na dotaz, zda považuje za dostatečný krok, že bývalý premiér přerušil své členství v sociální demokracie, Hašek iDNES.cz odvětil: "Z toho, co bylo zatím publikováno, vyplývá, že běží prověřování celé věci. Podle výsledku lze teprve soudit, jaké kroky jsou či budou dostatečné."

Gross stál v čele vlády od léta 2004 do jara 2005. Rezignoval tři měsíce poté, co MF DNES upozornila na to, že není jasné, kde vzal peníze na pořízení svého bytu v Praze na Barrandově. Na podzim 2005 pak rezignoval i na funkci předsedy ČSSD a oznámil, že už nebude kandidovat v dalších volbách do Poslanecké sněmovny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video