Gross ovládl stranu a plánuje vládu

  • 390
Vládní krize se po třech týdnech přiblížila ke svému definitivnímu rozuzlení a Stanislav Gross už začíná plánovat podobu své vlády. Širší vedení ČSSD v neděli Grossovi jednoznačně schválilo jeho plán vytvořit staronový kabinet s lidovci a Unií svobody.

Ze sto čtyřiceti dvou hlasujících členů ústředního výkonného výboru ČSSD jich Grossův plán podpořilo plných 137, nikdo nebyl proti a pět se zdrželo hlasování.

Sociální demokraté tedy podpořili takové politické uspořádání, které před třemi týdny ve stejném složení odmítli. Nastartovali tím tehdy pád Vladimíra Špidly i jeho vlády.

Gross svým straníkům slíbil, že sociální demokracie bude v nové vládě mnohem důrazněji prosazovat svůj program a své zájmy. A hned ukázal, co tím míní.

Nejprve vzkázal šéfovi lidovců Miroslavu Kalouskovi, že mu rozhodně nepřenechá klíčový post ministra financí, kterým předseda KDU-ČSL podmiňoval vstup do nové vlády. Gross také prohlásil, že se pokusí v koaličních jednáních získat pro ČSSD jedno ze strategických ministerstev dopravy, životního prostředí či pro místní rozvoj, po nichž velká část strany touží.

Gross zároveň odmítl slíbit menším koaličním stranám, že ČSSD nebude svůj program prosazovat spolu s opozicí - zejména tedy s komunisty. "Spolupráce s opozicí se nevzdáme," prohlásil Gross. Spolupracovat s opozicí podle něj ČSSD nebude jen v přesně určených případech, jako je například státní rozpočet či úpravy daní.

O definitivním obsazení nového kabinetu a jeho programu budou koaliční lídři jednat tento týden. Stanislav Gross však už svou představu nastínil v článku pro pondělní vydání MF DNES. Mezi priority vlády bude patřit podpora rodiny, boj proti nezaměstnanosti a korupci, vymahatelnost práva a podpora vzdělání a malých i středních podnikatelů.

Získáme lepší křesla, slíbil Gross ČSSD
ČSSD je podle úřadujícího šéfa ochotna přistoupit na požadavek lidovců a unie, aby byly v koaliční smlouvě vyjmenovány okruhy problémů, kde se nesmí žádná vládní strana spojit s opozicí.

V nové vládě získá sociální demokracie více důležitých křesel, slíbil úřadující šéf strany Stanislav Gross svým kolegům na jednání ústředního výkonného výboru. Jak by to konkrétně mělo vypadat?

"Alespoň jedno z trojice křesel ministerstvo dopravy, životní prostředí, místní rozvoj - získáme," řekl Gross. Dopravu a životní prostředí nyní řídí lidovci, místní rozvoj šéf unionistů Pavel Němec.

A sociální demokraté na popud ústecké krajské ČSSD odhlasovali, že i na těch ministerstvech, kde zůstane v čele lidovec nebo unionista, svůj vliv posílí. "Tam bychom měli mít dvě pozice náměstků," řekl místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach.

Kalousek brání křesla
Jedna věc se zdá jasná. Křeslo ministra financí si ponechá sociální demokracie. Gross ho nedá šéfovi lidovců Miroslavu Kalouskovi. "Chce být ve vládě, chce být ministrem financí. Ale takovou hodnotu pro nás nemá. Není možné ministerstvo financí komukoli předávat," prohlásil Gross. V čele resortu by tak měl zůstat dosavadní ministr Sobotka.

Proti výroku Grosse, že posílí vliv sociální demokracie ve vládě na úkor lidovců nebo unionistů rošádou s křesly, se ostře ohradil Kalousek. "My nechceme ve vládě žádná křesla navíc, ale ani nehodláme přijít o ta, která máme," reagoval předseda KDU-ČSL.

Velkému tlaku budou nyní při koaličních jednáních čelit unionisté. Mnozí sociální demokraté totiž kritizovali postoj jejich předsedy Pavla Němce při jednání o zákonu o nájemném. Zatímco unionisté tlačili na rychlejší deregulaci, ČSSD byla proti. Výsledek - žádný zákon zatím přijat nebyl.

Pojistka proti opozici? Bude, ale má být omezená
Poprask v ČSSD vzbudil požadavek lidovců a unie, aby se do nové koaliční smlouvy dostala jasná "pojistka", že v zásadních věcech nepřehlasuje některá vládní strana své partnery ve vládě spolu s opozicí.

"Na nás se chce, abychom se zavázali, že nebudeme hlasovat s komunisty, ale lidovci předkládají vlastní zákony na podporu rodiny, aniž se na nich shodla vláda," řekl poslanec Stanislav Křeček.

Velmi emotivně proti lidovcům vystoupil šéf sněmovny Lubomír Zaorálek. "Lidovci musí být loajální ke koalici, ne jen svádět problémy na ČSSD a získávat body na náš úkor," rozčilil se Zaorálek.

Místopředseda ČSSD Škromach, který o textu pojistky vyjednává s lidovci a unionisty, však nakonec přiznal, že jeho strana na určitý seznam témat, kde by se měli shodnout vládní partneři, nakonec přistoupí. To připustil i Gross. "Půjde o takové věci jako rozpočet, daně. Rozhodně to nebude žádný dlouhý seznam zákonů," zdůraznil Gross.

Vladimír Špidla, Zdeněk Škromach a Stanislav Gross 18. července v Praze na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD v Praze.

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross 18. července v Praze na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD v Praze.

Krásný sen o funkci strojvedoucího se rozplynul. Namísto lokomotivy řídí Stanislav Gross českou vládu.

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross na tiskové konferenci, kterou uspořádal 18. července v Praze po jednání ústředního výkonného výboru ČSSD v Praze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video