Gross: Olovo asi pochází z vlády

Místopředseda ČSSD Stanislav Gross prolomil dosud jednotný názor vedení strany na operaci Olovo. Včera veřejně zpochybnil teorii premiéra Miloše Zemana, že za diskreditačním dokumentem proti Petře Buzkové může být Mladá fronta DNES. "Nemyslím, že materiál s názvem Olovo vznikl někde v nějaké instituci. Můj dojem bohužel je, že vznikl tam, kde to předpokládají novináři," řekl Gross.Věříte spíše tvrzení Zemana nebo Grosse - hlasujte v anketě.

Přiklonil se tak k verzi, že spis proti Buzkové vznikl na Úřadu vlády v týmu premiérových poradců.

Premiér Zeman Grossovo prohlášení nekomentoval. "Až zítra po vládě," řekl jeho mluvčí Libor Rouček.  Stanislav Gross vypověděl premiérovi loajalitu poté, co jej Zeman v nedělním televizním pořadu Naostro označil za autora myšlenky, že za operací Olovo stojí nejmenovaná instituce. Gross Zemanova slova ostře popřel.

"Hypotézu o spiknutí jsem skutečně nevymyslel a trošku mě to (Zemanovo tvrzení) překvapilo," řekl Gross. "Já jsem pouze hovořil o tom, že si nemyslím, že to mohlo být tak, že někdo mimo Úřad vlády ten materiál vyrobil a potom ho na disketě přinesl do počítačové sítě Úřadu vlády. To mi připadá poněkud dobrodružné," dodal.

Celý text plánu na diskreditaci Petry Buzkové
strana 1
strana 2
strana 3
strana 4
strana 5
strana 6
strana 7
strana 8
strana 9
strana 10

Gross si chce se Zemanem o jeho slovech osobně promluvit: "Bude se muset upamatovat, jak ty věci na grémiu opravdu byly." Miloš Zeman přišel s teorií spiknutí proti ČSSD předminulý týden, kdy po schůzce vedení strany naznačil, že za akcí stojí MF DNES.

Vzápětí pro podporu svých hypotéz zveřejnil tři měsíce staré trestní oznámení, které podal Úřad vlády na neznámého pachatele a na dva redaktory MF DNES. V oznámení se mimo jiné uvádí, že jsou novináři důvodně podezřelí, že navedli pachatele, aby diskreditační text vsunul do počítače jednoho z poradců, zkopíroval jej a předal jim ho.

Zeman své podezření zveřejnil pár dní poté, co vyšlo najevo, že premiérův poradce Zdeněk Šarapatka policii vypověděl, že Olovo sepsal jeho kolega Vratislav Šíma. Ten se k tomu dodnes nevyjádřil. Zeman prohlásil, že z Úřadu vlády musí oba odejít.

Co teď mohlo Grosse, který byl doposud v hodnocení operace Olovo opatrný a příliš se nevyjadřoval, vyprovokovat k otevřenému střetu se Zemanem?

Existují nejméně tři vysvětlení:
- Zeman jej z autorství myšlenky o spiknutí obvinil v televizi lživě a Gross si to nemíní nechat líbit;
- Gross coby ministr vnitra může mít informace, kam se ubírá policejní pátrání po pachateli Olova. Tento směr může prokázat verzi, že Olovo vypracoval jeden z premiérových poradců. Gross včera řekl, že má určité indicie, které se týkají naprosto konkrétní osoby. Odmítl však potvrdit, zda tím myslí poradce Šímu;
- místopředseda ČSSD se může domnívat, že Zemanovo chování v kauze Olovo v posledních dnech poškozuje celou sociální demokracii pár týdnů před volbami, a snaží se situaci zachránit.

Co kdo tvrdí

Miloš Zeman (3. září)

"Nikoli já, ale místopředseda Gross přišel na grémiu s velmi zajímavou hypotézou, kde jmenoval tuto instituci, uvedl důvody, proč se domnívá, že to může být tato instituce, a já s jeho hypotézou do značné míry souhlasím, přičemž souhlasím i s jednou jeho poznámkou, a sice, že klidně je možné, že tato instituce využila nějakého úředníka z Úřadu vlády, aby dodala věrohodnosti této hypotéze."

Stanislav Gross (5. září)

"Hypotézu o spiknutí jsem skutečně nevymyslel a trošku mě to (Zemanovo tvrzení) překvapilo. Já jsem pouze hovořil o tom, že si nemyslím, že to mohlo být tak, že někdo mimo Úřad vlády ten materiál vyrobil a potom ho na disketě přinesl do počítačové sítě Úřadu vlády. To mi připadá poněkud dobrodružné... Rozhodně jsem řekl, že dokument asi vznikl tam, kde to předpokládají novináři."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video