Miloš Zeman při hlasování

Miloš Zeman při hlasování - Předseda ČSSD Miloš Zeman na jednání Ústředního výkoného výboru ČSSD v Hradci Králové. (2. prosince 2000) | foto: Alexandra Mlejnková, ČTK

Gross nechce být předsedou, Zeman zatím zůstává

Místopředseda ČSSD Stanislav Gross oznámil, že se vzdává kandidatury na předsedu ČSSD. "Jsem připraven podpořit Vladimíra Špidlu jako budoucího předsedu sociální demokracie," uvedl v písemném sdělení, které poslal členům stranickému ústřednímu výkonnému výboru na jeho zasedání do Hradce Králové.
Předseda ČSSD a premiér Miloš Zeman i po volebním úspěchu ve svých funkcích zůstává. Postarali se o to účastníci výboru: 87 bylo pro, nikdo nebyl proti a 25 se hlasování zdrželo.

Miloš Zeman výsledek hlasování podle svých slov respektuje: "Kdyby byla výrazná menšina proti, respektoval bych ho také." Zeman totiž minulý týden prohlásil, že kdyby ve straně zazněl menšinový názor, že by měl odejít, tak by se podle toho zařídil.

Debatu o tom, zda po dubnovém zvolení nového předsedy strany zůstane Miloš Zeman předsedou vlády, hodlá ČSSD ještě vést. Poslanec Michal Kraus upřesnil, že jde to dokonce jedno z témat pro stranickou komisi politických analýz.

Gross kandidovat na předsedu nechce
Nového předsedu strany po odstupujícím Miloši Zemanovi budou sociální demokraté volit na dubnovém sjezdu. Místo sebe Zeman už před časem doporučil současného prvního místopředsedu Vladimíra Špidlu.

Gross: ČSSD by měla rozvazovat pouto s ODS
ČSSD by podle Stanislava Grosse měla minimalizovat riziko přechodu do opozice a s blížícími se parlamentními volbami pozvolna rozvazovat pouto s ODS. Strana aby podle něj měla dokončit především ty vytčené úkoly, které budou pozitivně vnímány, a kroky hrozící spíše negativním efektem ponechat na příští volební období.

Ministr vnitra Stanislav Gross, který byl Špidlovým nejvážnějším protivníkem, je po operaci kotníku v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Své rozhodnutí nekandidovat vysvětlil obavou, že by volba mezi ním a Špidlou sociální demokraty rozdělovala, zatímco on je chce spojovat. Jeho písemné prohlášení na výboru zprostředkoval právě zatím jediný kandidát na funkci - Vladimír Špidla.

Gross od Špidly prý už teď čeká viditelnou změnu stylu politiky a stmelení sociální demokracie nad dlouhodobými hodnotami její politiky, ale i očištění strany od těch, kteří vládní pozice využívají jen k osobnímu prospěchu. "V tomto snažení jsem mu ochoten být absolutní oporou," uvedl Gross ve svém poselství.

Špidla na Grossova slova reagoval tím, že je jeho cílem, aby byla ČSSD očištěna. Podotkl však, že neexistuje vládní strana, která by se s tímto problémem nepotýkala. Na dotaz MF DNES Miloš Zeman řekl, že nemá co by ke Špidlovi dodal.

Miloš Zeman rozhodnutí Stanislava Grosse ocenil, je rád, že Špidla je na funkci jediným kandidátem.

Buzková Grossova odstoupení lituje
Místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková naopak lituje Grossova odstoupení od kandidatury na šéfa sociální demokracie. "Pro mnoho sociálních demokratů je to trochu škoda v tom smyslu, že si představovali sjezd jako souboj dvou koncepcí," řekla Buzková, která byla do jara také místopředsedkyní ČSSD.

Buzková si přesto myslí, že Grossovo rozhodnutí pomůže sociální demokracii k cíli, který si určila, to znamená ke změně politického stylu. Sama považuje svou případnou kandidaturu na místopředsedkyni otevřenou. Rozhodující podle ní bude složení vedoucího stranického týmu. Pak se prý rozhodne, zda s ním bude ochotná spolupracovat.

Rychetský: Špidla to má jisté
Vicepremiér Pavel Rychetský si naopak myslí, že by sociální demokracii neprospělo rozštěpení na příznivce obou kandidátů. Podle něj nynější situace znamená, že se Špidla stane takřka jistě předsedou a Gross prvním místopředsedou. Rychetský sám se nehodlá ucházet ani o místopředsednické křeslo.

Šlouf napadl Buzkovou za svůj volební neúspěch

Neúspěšný senátní kandidát Miroslav Šlouf, který odmítl s novináři hovořit, v textu tvrdí, že od ledna do října bylo proti němu v tisku zveřejněno 1845 negativních textů. "Postavili obraz darebáka, zločince, hajzla. Já to nepřijmu. To je pro mně lidsky nepřijatelné. Budu se dál dívat všem do očí," tvrdí Šlouf, kterého předlistopadový komunistický prominent Miroslav Štěpán označil za muže oddaného věci komunismu.
Šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf obvinil místopředsedkyni sněmovny Petru Buzkovou ze svého volebního neúspěchu. V písemném projevu, který poskytl novinářeům, jí vyčetl, že v kampani podpořila lidoveckého kandidáta Petra Pitharta. Buzková to neuznala za potřebné komentovat.

Šlouf v emocionálním projevu napadl i poslance Lubomíra Zaorálka. "Pane Zaorálku, neomdlívej tady, zvedni svůj prapor, jestli vůbec nějaký máš, a pojď diskutovat o tom, co bude a jak na to. A nevzkazuj mi přes noviny," vyzval poslance. Z útoků v týdeníku Respekt proti sobě obvinil také hlavního poradce Buzkové Martina Profanta.

Zda Miloš Zeman nehodlá Šloufa za volební kolaps odvolat, předseda ČSSD MF DNES řekl pouze: "Kandidoval přece na vlastní riziko, každý ho nese sám."

Jednání výboru bylo neveřejné
V kuloárech někteří účastníci zasedání novinářům řekli, že je Zemanům úvodní projev zklamal. "Napsal jsem si do poznámek: Zeman, dvojtečka a pak už vůbec nic," řekl například exministr vnitra Václav Grulich.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video