Stanislavu Grossovi volal Pavel Přibyl a domlouval mu schůzky s elitními policisty.

Stanislavu Grossovi volal Pavel Přibyl a domlouval mu schůzky s elitními policisty. | foto: Dan Materna, MF DNES

Gross mohl ovlivnit vyšetřování Mrázkovy vraždy

  • 1546
Přestože Stanislav Gross odešel loni z vysoké politiky, má na ni stále obrovský vliv. A dokonce i na policejní složky. Ale pěkně popořádku.

Když se letos v lednu začala vyšetřovat nájemná vražda kontroverzního podnikatele Františka Mrázka ze skupiny Setuza, nikdo nedával zvláštnímu týmu, který se toho chopil, velké naděje. Nájemný vrah za sebou nenechal žádné stopy.

Teď se ukazuje, že detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) jsou k objasnění vraždy velmi blízko. Už v březnu totiž zjistili, že klíčem k jejímu rozluštění jsou dva elitní důstojníci z jiného policejního útvaru – z protikorupční policie. Jde o Oldřicha Koppa a Milana Dvořáka.

Koho měl Mrázek u policie?
Detektivové z ÚOOZ podle svého šéfa Jana Kubiceho zjistili, že Kopp byl dokonce hlavním kontaktem Mrázka do policie. Jejich prostřednictvím se dostával k citlivým údajům ze spisů. A Mrázek pak díky tomu mohl kdekoho vydírat.

Mrázek sliboval různým podnikatelům, že jim zařídí zastavení vyšetřování, a dostával za to mnohamilionové odměny. (Bývalý šéf fotbalových Drnovic Jan Gottvald nedávno do protokolu přiznal, že dal Mrázkovi za zajištění beztrestnosti pět milionů korun.)

Když se však zvláštní vyšetřovací tým Mrázkovy vraždy snažil dostat ke spisům Koppa a Dvořáka, aby mohl najít další souvislosti Mrázkových kontaktů, začali mít vyšetřovatelé velké problémy.

Kopp a Dvořák s nimi odmítli spolupracovat, a začali dokonce některé dokumenty z Mrázkovy doby ničit. A tak se šéf Kubice rozzlobil a letos 16. března napsal třístránkový dopis na policejní prezidium. Požádal v něm své nadřízené, aby umožnili jeho týmu přístup do spisů Koppa a Dvořáka a aby těmto důstojníkům nařídili vypovědět vše, co o Mrázkovi vědí.

"Z doposud získaných informací se jeví jako pravděpodobné, že při získávání informací policisté Kopp a Dvořák dlouhodobě upřednostňovali osobní zájem nad zájmem služebním," napsal Kubice.

Kubice v tomto dokumentu píše, že policie měla už dlouho "z operativních zdrojů zjištěno", že sám Mrázek si v uplynulých letech objednal minimálně čtyři vraždy: někdejšího sponzora ČSSD Ivana Lhotského, policejního agenta Rudolfa Javornického a podnikatelů Petra Šebesty a Václava Dvořáka.

Tyto vraždy zůstaly nedošetřené. Kubice v dopise píše, že to byli právě "jmenovaní policisté, kteří se dlouhodobě, ale bez zjevného efektu zabývali osobou Mrázka a údajně rozkrývali jeho trestnou činnost".

"Provedeným šetřením bylo zjištěno, že zavražděný Mrázek vyplácel policisty Koppa a Dvořáka a v některých případech se jednalo o nevratné půjčky," napsal Kubice.

Přestože po tomto dopise se detektivové dostali k části materiálů Koppa a Dvořáka, část jich nenávratně zmizela. "Po vraždě Mrázka došlo k urychlenému skartování určitých materiálů. Chceme se (Koppa a Dvořáka) zeptat, proč a o jaké materiály přesně šlo?" uvedl Kubice.

Ve hře je biolíh i Gross
Ještě v březnu pak zvláštní Kubiceho tým obvinil z korupce sedm lidí včetně tří vysoce postavených sociálních demokratů v kauze biolíh. V ní jde o miliardový byznys na získání zakázek na přimíchávání biolihu do benzinu. (Mrázkova Setuza se o obchod také ucházela.)

Jenže pár dní po Kubiceho dopise a po obvinění sociálních demokratů, Inspekce ministra vnitra zničehonic spustila vyšetřování dvou hlavních členů z týmu ÚOOZ, který vyšetřoval Mrázkovu vraždu a kauzu biolíh.

Prý se dopustili "závažných" prohřešků – špatně si účtovali služební cesty. Za to jim hrozí odstavení od práce i trestní stíhání.

Prokázat, že by se tímto způsobem někdo snažil vyšetřování zastavit, by bylo složité. Avšak Kubiceho tým od dubna začal v kauze Mrázek odposlouchávat i Pavla Přibyla, bývalého vedoucího Úřadu vlády a dlouholetého přítele expremiéra Stanislava Grosse z ČSSD.

A detektivové se nestačili divit. Z odposlechů podle Kubiceho zjistili, že je to právě Gross a Přibyl, kteří mají zájem vyšetřování Mrázkovy vraždy a kauzy biolíh "nabourat".

Policie tak přišla na to, že se Přibyl v květnu sešel několikrát s důstojníkem Inspekce ministra vnitra Jaroslavem Hlaváčem, který pak spustil akci proti týmu z ÚOOZ.

Kubice se pak minulý týden v pátek, aby ochránil své podřízené a nezávislost vyšetřování, obrátil na šéfa branného výboru Jana Vidíma a řekl mu, že má důkazy o tom, že se "politici snaží zmanipulovat vyšetřování kauzy Mrázek a biolíh".

Proč by se do akce, která má důstojníky z ÚOOZ zastavit, vkládali Přibyl a Gross? Oba toho možná vědí o Mrázkovi víc, než by se mohlo zdát.

"Policista Kopp byl v častém kontaktu s bývalým ministrem vnitra Stanislavem Grossem, kterého pravděpodobně informoval o operativní situaci a zájmových osobách," napsal v březnu Kubice.


Nejlepší videa na Revue