Jak se mu podařilo získat třetinu energetické společnosti, bude Gross brzy líčit policistům.

Jak se mu podařilo získat třetinu energetické společnosti, bude Gross brzy líčit policistům. | foto: David Port, MF DNES

Gross měl vliv i na chod ČEZ

  • 283
Stanislav Gross měl mít před osmi lety pod palcem hlavně poslance ČSSD a poté ministerstvo vnitra. Jeho vliv však zřejmě sahal mnohem dál. Je tak možné, že původ jeho současného majetku spadá do dob, kdy si vytvářel vazby a vliv na energetické firmy. Hlavně na polostátní kolos ČEZ.
Grossovy akcie

Bývalý šéf ČEZ Milan Černý připustil, že nebýt souhlasu Grosse, do čela firmy by se nedostal. A další zdroje z elektrárenské firmy potvrzují, že Gross se o ČEZ zajímal víc, než by mu příslušelo.

"Jeho BMW stávalo před budovou ČEZ často a bylo opravdu nepřehlédnutelné," řekl jeden z bývalých členů vedení ČEZ.

Kdo to podepsal?
Vliv Grosse v energetice zesílil na začátku roku 1999. Tehdy se náměstkem ministra průmyslu pro energetiku stal jeho přítel a spolustraník Robert Sýkora. Právě on Grossovi prodal v minulých měsících nápadně levně třetinu firmy Moravia Energo, jež obchoduje s elektřinou.

Sýkora získal akcie už v roce 2000, krátce poté, co opustil ministerstvo. Nákup od firmy Czechpol mu během několika let vynesl miliony, i když za akcie dal 300 tisíc.

Ve stejné době se usmálo štěstí i na Czechpol. Firmě se v roce 1999 otevřely dveře k ČEZ, a tudíž k velkým obchodům. Vedení ČEZ totiž bylo hned na začátku roku vyměněno. Do čela přišli Milan Černý, Stanislav Svoboda a Theodor Dvořák. Ti se podle informací MF DNES postarali Czechpolu o výhodné obchody s ČEZ.

Czechpol, do té doby konkurent a nepřítel, s polostátním obrem uzavřel několik kontraktů. "Byla tam z té doby řada smluv, ne jenom se společností Czechpol, které pro firmu nebyly výhodné. Ukázaly to i výsledky forenzního šetření, které jsme předali dozorčí radě. Ta se pak obrátila na orgány činné v trestním řízení," řekl MF DNES bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl, který do firmy přišel po odvolání předchozího Černého týmu.

Policie po krátkém vyšetřování prohlásila, že se nestalo nic nezákonného.

Ke smlouvám s Czechpolem se dnes nikdo nechce znát. Milan Černý tvrdí, že jeden z největších a nejproblémovějších kontraktů s Czechpolem už tam byl před ním. To však několik na sobě nezávislých zdrojů odmítá.

Ke smlouvám se nehlásí ani Theodor Dvořák. MF DNES řekl, že o kontraktech s Czechpolem neví, že to prý neměl na starosti.

Czechpol už dnes neexistuje. A jeho bývalí majitelé, kteří měli přátelské vztahy se Sýkorou, nezvedají telefony.

Chrenek: přítel, či nepřítel?
Svou roli v příběhu hrál už v té době i podnikatel Tomáš Chrenek: majoritní vlastník Moravie Energo a spolumajitel Třineckých železáren. Dnes se sice tváří jako Grossův nepřítel, ale v době, kdy byl Gross vlivným politikem, se podle informací MF DNES zaštiťoval jeho přátelstvím. - více zde

"Chrenek se snažil před lety uzavřít s ČEZ nějaké obchody a zmínil právě podporu Grosse," uvedl zdroj z ČEZ. Kromě obchodů s elektřinou byla pro Třinecké železárny důležitá i podpora sociálních demokratů, chtěli získat pomoc od státu.

O ní rozhodla v roce 2003 vláda, v níž byl i Gross, a pro oceláře to znamenalo příjem přes dvě miliardy korun.

Své známosti a to, jak se mu podařilo získat třetinu energetické společnosti, bude Gross brzy líčit policistům. "Pozveme si ho během dvou tří týdnů," řekla mluvčí protikorupční policie Veronika Dumková.


Chronologie

Jak se Sýkora a Gross angažovali v energetice

1. ledna 1999
Člen ČSSD Robert Sýkora se stává náměstkem na ministerstvu průmyslu. Má na starosti průmysl, energetiku a stavebnictví.

5. ledna 1999
Novým generálním ředitelem ČEZ se stal Milan Černý.

8. ledna 1999
Sýkora odjíždí na služební cestu do Slovinska a přimlouvá se mimo jiné za to, aby tamní státní zakázku získaly Třinecké železárny.

13. duben 1999
V představenstvu ČEZ zasedli Theodor Dvořák a Stanislav Svoboda.

15. ledna 2000
Třinecké železárny založily s firmou Czechpol společnost Moravia Energo.

Leden-červen 2000
Sýkora koupil přes advokáta 26 % akcií firmy Moravia Energo.

2002
Firma Cinergy, jež mezitím koupila Czechpol, prodává akcie Moravia Energo. 18 % kupuje spolumajitel Třineckých železáren Tomáš Chrenek, 5 % získal Sýkora.

počátek roku 2007
Chrenek údajně nabízí Sýkorovi, že jeho akcie koupí za 24-26 milionů korun. Sýkora na nabídku nereaguje a o několik měsíců později prodává akcie kamarádu Grossovi za "pouhých" dvacet milionů.

1. srpna 2007
Advokát Daniel Srnec přichází na valnou hromadu Moravia Energo a prohlašuje, že třetinovým vlastníkem firmy je expremiér Stanislav Gross.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video