Gross má rád Hložka, Němec klasiku

  • 63
Jejich názory na výši daní, registrované partnerství či příští podobu Evropské unie jsou známé. Prozradí ale čeští politici o sobě víc, když řeknou, jakou muziku rádi poslouchají? Jsou oba stejně staří, patří ke generaci Husákových dětí, ale každý vyrůstal na jiné hudbě.

Čtyřiatřicetiletý premiér Stanislav Gross si oblíbil pop music.

Konzervativní vkus o rok mladšího vicepremiéra Pavla Němce je ovlivněn výchovou maminky - profesorky češtiny. Šéf Unie svobody má totiž rád klasickou hudbu.

"Mám rád písně, kdy Stanislav Hložek a Petr Kotvald zpívali Holky z naší školky. Vyrůstal jsem na tom, na podobných písničkách, takže je rád slyším z nostalgie, kvůli vzpomínkám," říká Gross.

Předseda sociální demokracie má rád střední proud, nedávno při zahájení předvolební kampaně notoval se zpěvákem Pavlem Vítkem píseň "Mám rád vůni tvý kůže..."

Liberál chce klasiku a ticho
Pavel Němec říká, že po hektickém pracovním dni není nad ticho. "Ale tento měsíc jsem byl na koncertě Antonína Dvořáka pořádaného ke stému výročí jeho úmrtí," říká šéf liberální strany.

Ačkoliv má ministr spravedlnosti Němec image posluchače vážné hudby, někdy také přitvrdí: "Pokud mi to čas dovolí, tak bych určitě rád zašel na Stinga," podotýká.

Podobné je to s ministryní školství Petrou Buzkovou, jejíž maminka tančila v Hudebním divadle v Karlíně. "Budete se možná divit, ale vyrůstala jsem na operetě. Klasika se mi líbí, například v podání Magdaleny Kožené," vysvětluje sociální demokratka.

Šéf třetí vládní strany, lidovec Miroslav Kalousek, má logicky jiný vkus než oba mladší kolegové - je o deset let starší. "Vyrůstal jsem na písničkách Semaforu," říká s tím, že co se týče hudby, není vyhraněným fanouškem jediného proudu. "Zaleží na náladě," dodává.

Jsem divočejší než dcery
U opozičních občanských demokratů je "nálada" jasná - skoro kompletní vedení pravicové strany vyznává rockovou muziku. Osmačtyřicetiletý šéf ODS Mirek Topolánek se považuje za "bigbíťáka" a říká, že kapelu Pink Floyd by mohl poslouchat pořád dokola.

"Nepohrdnu ani skupinami typu Linkin Park, které neposlouchají ani mé dcery, protože je to na ně příliš divoké," přiznává Topolánek, který je kromě toho příznivcem folku. Známý písničkář Jarek Nohavica je dokonce jeho kamarádem.

Když bylo prvnímu místopředsedovi ODS Janu Zahradilovi 40 let, Topolánek mu dal jako dárek dvojalbum skandinávského metalu. "Zalíbilo se mi natolik, že jsem si ho pak také koupil," dodává Topolánek.

Zatímco vedení ODS je, co se týče hudby, jednotné, v druhé opoziční straně - KSČM - se neshodnou. Pokud jde o hudební vkus, panuje tu paradoxní situace. Zatímco šéf KSČM Miroslav Grebeníček je příznivcem moravské cimbálovky a hlavně Jožky Černého, jeho dva straničtí místopředsedové jsou "hudební rebelové".

Alespoň z komunistického pohledu. Za to, co dnes rádi poslouchají Vojtěch Filip a Jiří Dolejš, by byli u soudruhů před rokem 1989 v nemilosti.

Komunističtí rebelové
Dechovkářskému vkusu komunistických poslanců se zcela vymyká devětačtyřicetiletý Vojtěch Filip, považovaný za Grebeníčkova nástupce v čele strany.

Filip coby tvrdý metalista má rád z českých kapel Arakain, Abraxas, ze zahraničních pak Ozzy Osbourne, Deep Purple, Led Zeppelin. "Já upřednostňuji zejména české umělce a musím říci, že je celá škála skvělých zpěváků i zpěvaček," říká Grebeníček.

Filip se k metalu dostal v 15 letech, kdy začínal hrát na kytaru. "To je jediné, co mě v politice mrzí, že teď vůbec nemám čas na koncerty. Naposledy jsem byl na Ozzym. Ale jinak poslouchám cédéčka v autě," tvrdí devětačtyřicetiletý Filip.

Druhý místopředseda Jiří Dolejš připomíná rebela už svou vizáží dlouhými vlasy. "Vždyť jsem také dříve chodil na pivo s máničkami, jezdili jsme do různých sklepů na zakázané koncerty," tvrdí Dolejš, jenž do komunistické strany vstoupil až v roce 1988. Dnes se trochu "zklidnil" a vyznává folk. "Ovlivnilo mě mládí, hodně jsme jezdili na čundry," vysvětluje Dolejš.

Prezidentský jazz
Prezident Václav Klaus je známý jako velký příznivec jazzu - je dokonce patronem tradičního mezinárodního festivalu Jazz jde městem v Hradci Králové. "Je znalcem a fandou moderního jazzu," říká o něm šéf festivalu Martin Brunner. Jeho předchůdce Václav Havel je rocker - dodnes pravidelně navštěvuje "český Woodstock", letní festival v Trutnově.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video