Gross o žádných pochybeních při prodeji Unipetrolu neví.

Gross o žádných pochybeních při prodeji Unipetrolu neví. | foto: MF DNES

Gross i Škromach: Prodej Unipetrolu byl v pořádku

  • 34
Expremiér Stanislav Gross nenachází na privatizaci Unipetrolu nic, co by nebylo v pořádku. Řekl to protikorupční policii, která ho vyslýchala za přítomnosti polských státních zástupců. Předstoupil před ně také bývalý ministr Zdeněk Škromach, který rovněž nezaznamenal jediný náznak uplácení.

Gross byl ministrem vnitra kabinetu, který předloni o privatizaci rozhodoval. Jeho svědectví zajímá polské státní zástupce, kteří kvůli prodeji firmy koncernu PKN Orlen přijeli už podruhé v jednom měsíci.

Požádali české policisty o právní pomoc a o výpovědi někdejších i současných českých politických špiček. Bývalý manažer Orlenu Krzysztof Kluzek totiž tvrdí, že od polského lobbisty Jacka Spyry slyšel o úplatcích 42 milionů eur. To je asi 1,2 miliardy korun.

"Ať se prověřuje, co se prověřuje, tak pro český stát bylo tehdejší rozhodnutí vlády správné," řekl k privatizaci bez dalších komentářů Gross.

Tajná schůzka se Spyrou...
V souvislosti s privatizací Unipetrolu byl už v dubnu obviněn z pokusu o podvod někdejší šéf Grossova a Paroubkova kabinetu Zdeněk Doležel. Prý na tajné schůzce se Spyrou souhlasil s úplatkem pěti milionů korun za to, že znovu "dostane do hry" ve věci Unipetrolu společnost Seta, jejíž zájmy Spyra hájil.

Seta se chtěla stát partnerem PKN Orlen v ČR, což se na určitou dobu podařilo firmě Agrofert Andreje Babiše. Spyra tvrdí, že prodej Unipetrolu byl předem zmanipulován a že Babiš je provázaný s Grossem a jeho manželkou Šárkou. Přes její agenturu na zastupování umělců pak údajně směřovaly peníze (úplatky) od Babiše pro Grosse, uvedl už dříve Spyra.

Vypovídal Doležel i Paroubek
V polovině září se zúčastnil výslechu před polskými zástupci také například bývalý šéf kabinetů premiérů Jiřího Paroubka a Grosse Zdeněk Doležel (více zde), kterého v úterý zadržela protikorupční policie kvůli podezření z podvodů při čerpání peněz z fondů EU. - více zde

K výslechu se dostavil v pondělí také předseda ČSSD Jiří Paroubek. - více zde

Ani Škromach nemá o korupci tušení
Téměř dvouhodinový výslech absolvoval dnes také exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Ještě před vstupem na policejní služebnu médiím sdělil, že nezaznamenal jediný náznak uplácení.

"Mě zajímala otázka zaměstnanosti v celém tom projektu stejně jako u podobných případů. Tam žádný problém nebyl," řekl novinářům Škromach. Také se podle něj při prodeji Unipetrolu neobjevil třeba jen náznak korupce. "Ani tam nemohl být, protože jediné výběrové kritérium byla cena, a pokud vím, tak tu nejvyšší nabídl vítěz soutěže," tvrdí Škromach.

Vláda vyřadila Kazachy kvůli bezpečnosti
O vyšší nabídce prý neslyšel. Podle polských poslanců se ale jedna objevila - od kazašské státní ropné společnosti KazMunaiGaz, která nabídla asi o čtyři až pět miliard více než PKN Orlen. Podle Škromacha ale šlo o předběžnou sumu. Vláda, ve které Škromach seděl, později Kazašskou společnost pro údajné bezpečnostní riziko z výběrového řízení vyřadila.

Policie chce za účasti polských státních zástupců vyslechnout devět lidí - prý vesměs bývalé ministry. Předem se omluvil někdejší premiér a nynější eurokomisař Vladimír Špidla. Mezi plánovanými svědky je současný předseda vlády Mirek Topolánek, toho prý ale policisté asi navštíví v jeho kanceláři.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video