Gross dostal úkol: připravit provokace

  • 21
Do června příštího roku má ministr vnitra Stanislav Gross připravit zákony, podle kterých by policie mohla zkoušet, jestli se úředníci nechávají uplácet. Mají policejní agenti zkoušet uplácet úředníky, aby zjistili, jestli jsou náchylní ke korupci? Ministři se na tom pokusili dohodnout.

Diskutovalo se na poměry kabinetu docela bouřlivě a ne na všem se členové vlády shodli.

Kontroverzní návrh připravilo ministerstvo vnitra Stanislava Grosse. Ten navrhuje, aby se úředníkům, ale i třeba policistům, politikům a soudcům kontroloval majetek a testovalo se, jak jsou náchylní k braní úplatků.

Měl by také vzniknout speciální policejní útvar, jehož členové by v utajení zkoušeli úředníkům nabízet úplatky. Oficiální název zní "test integrity". Ministři s tím v pondělí sice souhlasili, ale nedokázali se shodnout na konkrétních podmínkách takového testu.

Celý návrh je v začátcích. Gross ho zatím předložil v podobě analýzy, kterou vzala vláda na vědomí. Definitivní podobu má ministr vnitra předložit až v červnu příštího roku. "Pravda je, že padlo mnoho různých názorů na to, jak celou věc provádět. Zatím jsem spokojen a myslím, že návrh nakonec ve vládě projde," řekl MF DNES Gross.

Vláda zatím souhlasila jen s tím, aby policie kontrolovala majetek úředníků, a neodmítla ani agenty předstírající uplácení. Nedokázala se však dohodnout například na tom, jestli má takový test iniciovat přímý nadřízený úředníka, nebo nejvyšší představitel celého úřadu.

"Nebylo by dobré, aby testu integrity využíval nadřízený nějakého úředníka třeba jen proto, že mu závidí hezčí manželku. Proto by měl o test integrity žádat představitel úřadu," vysvětlil Gross.

Další neuzavřenou otázkou také zůstává, jestli se má celá věc týkat i soudců. Ministr spravedlnosti Karel Čermák byl včera proti tomu. Největší překážkou pro Grosse zůstává Ústavní soud. Ten už dřív zakázal policii, aby sama vyvolávala trestný čin, čehož by se agentiprovokatéři nutně dopouštěli.

Gross a ministr spravedlnosti Čermák mají do příštího roku tento problém odstranit. Pokud se to nepodaří, usvědčenému úředníkovi by hrozilo nejvýše propuštění ze zaměstnání.

Policisté by pak museli shánět jiné důkazy, aby ho dostali před soud. Je velmi nejisté, zda a v jaké podobě projde celá věc parlamentem. K poslancům a senátorům se dostane nejdříve v druhé polovině příštího roku, ale už teď proti řízené korupci protestuje nejsilnější opoziční strana ODS.

"Nedovedu si představit, že by stát nabádal k trestné činnosti," uvedl například stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video