Gross chce důvěru pro vládu do měsíce

  • 257
Nová vláda by mohla požádat sněmovnu o důvěru v půli srpna, oznámil Stanislav Gross po koaliční schůzce. ČSSD, lidovci a US-DEU sepíšou novou koaliční smlouvu a programové prohlášení. Na podpisech svých poslanců trvají, nebudou však vyžadovat podporu všech kroků nového kabinetu.

VŠE O VLÁDNÍ KRIZI

Lídři koaličních stran se sešli na úřadu vlády na pravidelné schůzce známé jako K9. Společně jednali poprvé od chvíle, kdy prezident Václav Klaus pověřil Stanislava Grosse jednáním o nové vládě.

"Informoval jsem o jednáních s ODS a KSČM. Dělali jsem si situační zprávu o situaci v jednotlivých stranách vlády a časovém harmonogramu. Stěžejní rozhodnutí musí padnout na stranických grémiích," řekl úřadující předseda ČSSD.

Koaliční strany si nově vyjasní své vztahy
Na tříhodinové schůzce se dohodli na tom, že připraví nejenom nové programové prohlášení, ale i novou koaliční dohodu. Například šéf lidovců Miroslav Kalousek přitom dříve předpokládal, že bude stačit upravit smlouvu původní.

Programové prohlášení nového kabinetu by mělo být stručnější a konkrétnější, shodli se předsedové koaličních stran. V názorech na jeho priority se však liší. Podle Grosse nelze očekávat, že by obsahovalo změny v sociální oblasti.

Kromě ní chtějí sociální demokraté klást důraz na zlepšení podmínek pro podnikatele a zpřehlednění právního řádu. Gross také připomněl záměr změnit strukturu státní správy, což by obnášelo i zrušení některých ministerstev.

Podle Kalouska by v programu neměla chybět podpora rodin s dětmi a venkova. Spolu s unionistou Pavlem Němcem požadují, aby vláda pokračovala v reformě veřejných financí a odmítají odklon doleva.

Někteří socialisté totiž dávají najevo, že by se strana měla vrátit ke svému volebního programu.

Poslanci nemají slibovat úplnou poslušnost
Šéfové vládních stran zmírnili požadavek, aby koaliční poslanci písemně stvrdili poslušnost nové vládě. Na podpisech sice trvají, ty by však měly vyjadřovat obecnou podporu koalici ve staronovém složení a ne konkrétním krokům vlády.

Řada poslanců sociální demokracie totiž v posledních dnech dala najevo, že nic nepodepíšou, dokud nebudou znát program vlády. Dokonce i těm, kteří podepsali, nebylo úplně jasné, k čemu se vlastně zavázali.

Stanislav Gross podle svých slov nejednal s Kalouskem a Němcem o požadavku ústeckého krajského výboru ČSSD, aby socialisté v nové vládě obsadili i resorty dopravy, životního prostředí a pro místní rozvoj.

Rozhodující podle něj je to, na čem se o víkendu usnese vedení sociální demokracie, a nikoli názor jedné krajské organizace. Předsedové stran vládní koalice se znovu setkají zřejmě ještě v tomto týdnu.

Stanislav Gross, Pavel Němec a Miroslav Kalousek. Lídři koaličních stran jednali o nové vládě na pravidelné schůzce označované jako K9. (13. července 2004)

Přicházejí lidovci Kasal, Šimonovský a Kalousek. Lídři koaličních stran jednali o nové vládě na pravidelné schůzce označované jako K9. (13. července 2004)

Pavel Němec s novináři. Lídři koaličních stran jednali o nové vládě na pravidelné schůzce označované jako K9. (13. července 2004)

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross. Lídři koaličních stran jednali o nové vládě na pravidelné schůzce označované jako K9. (13. července 2004)

Karel Kühnl z Unie svobody na přechodu. Lídři koaličních stran jednali o nové vládě na pravidelné schůzce označované jako K9. (13. července 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video