Gross chce čelit extremismu odposlechem

  • 16
Ministr vnitra Stanislav Gross odpověděl na stížnost židovské komunity, která je zhrozená nárůstem extremismu v České republice. Na zasedání vlády předložil projekt, jenž by měl neonacisty zastavit. Policie tak bude moci v boji proti extremistům používat například agenty a odposlouchávací techniku. Vláda mu tento plán posvětila.

Využití odposlechu a jiných prostředků, které dosud mohly být nasazovány pouze při potírání nejzávažnější trestné činnosti, umožní nový výklad současné legislativy. Tento nový výklad vláda na svém zasedání schválila.

"Mnohaletý výklad některých zákonných ustanovení neumožňoval v praxi realizaci určitých postupů," uvedl.

Odposlech a agenty policie dosud používala jen proti trestné činnosti, za kterou hrozí minimálně osmiletý trest vězení. Gross ale uvedl, že i když za trestnou činnost extremistů nehrozí tak vysoké sankce, mezinárodní smlouvy použití této techniky umožňují.

STATISTIKA

Loni policisté zaznamenali více rasových trestných činů než v roce 1999. Přestože bylo stíháno méně lidí za podněcování k národnostní a rasové nenávisti a za propagaci rasismu, výrazně se zvýšil počet případů hanobení národa, rasy a přesvědčení. Zatímco v roce 1999 řešila policie 66 těchto trestných činů, loni jich bylo 111. Podle statistik ministerstva vnitra rasových trestných činů v druhé polovině 90. let plynule přibývalo.

Policie se více zaměří na ekonomické aktivity extremistů, například na prodej a distribuci CD a dalších nosičů s rasovou tematikou a podtextem.

"Pozorujeme v posledním období, že řada jejich aktivit není ani tak spojována s jejich ideovým cílem, ale je spojována se získáním silnějšího ekonomického zázemí," uvedl ministr.

Státní orgány budou moci nově snadno zabránit zahraničním extremistům ve vstupu do země. Analýza legislativy totiž podle Grosse ukázala, že lze posílit také pravomoci cizinecké policie. Zahraniční účastníci rasistických koncertů či jiných akcí, které šíří extremismus, budou evidováni v databance nežádoucích osob. Státní orgány jim budou moci zabránit ve vstupu do země až na pět let.

Policie bude podle upraveného výkladu zákona moci rovněž zasáhnout na soukromých akcích, které často maskují rasistické koncerty, a důsledněji potírat extremistická hnutí, tvrdí Gross.

KOMENTÁŘ MF DNES

Říkejte mu Rom

Židovská obec bila na poplach
Znepokojení nad aktivizací neonacismu v ČR vyjádřili představitelé Židovské obce v Praze a Federace židovských obcí ČR v Terezíně o víkendu.

"Vyjadřujeme pohoršení nad tím, že v zemi, v níž bylo nacistickým režimem vyvražděno na 80 tisíc našich nejbližších příbuzných, je trpěna činnost neonacistů," napsali v prohlášení.

Víkendové akce skinheads

Skini klidně prošli Mostem a Litvínovem

Koncert skinů se nekonal

To, že by vláda a justice tolerovaly projevy neonacismu, ale Vladimír Špidla odmítá.

Ministr vnitra Gross dokonce nedávno prohlásil, že policie pravicovým extrémistům vyhlašuje otevřenou válku.

Gross vyhlásil skinům válku po koncertě v Senohrabech
Otevřený boj proti pravicovému extrémismu vyhlásil Gross po koncertě neonacistických skupin, který se bez nejmenšího zásahu policie odehrál 7. dubna v Senohrabech u Prahy.

Na to, že policie při koncertu nezasáhla, si stěžoval také prezident Václav Havel. "Doufám, že bude role policie v tomto případě řádně prošetřena," řekl tehdy.

Podle Havla i podle Grosse je třeba ve věcech pravicového extrémismu důslednějšího zákona, aby mohla policie proti extremistům patřičně zasáhnout.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video