Stanislav Gross v Bruselu

Stanislav Gross v Bruselu - Český premiér Stanislav Gross na tiskové konferenci v Bruselu. (5. října 2004) | foto: ČTK

Gross Bruselu přednesl své vize

  • 53
(Od zpravodajky MF DNES) - Nejmladší evropský premiér Stanislav Gross prošel křtem v bruselských vodách. Setkal se se čtyřmi nejmocnějšími muži, na které mohl v hlavním městě EU narazit: současným i budoucím šéfem Evropské komise, předsedou EP i šéfem NATO.

Na závěr stihl ještě přednést svoji vizi členství České republiky v Evropské unii.

A i když pozornost většiny Bruselu byla zaměřena jižněji, na Turecko, jehož vyjednávání o členství má ve středu odstartovat svojí hodnotící zprávou komise, Grossova návštěva v Evropské unii minimálně zaujala.

"Myslím, že to bylo docela dobré. Rozhodně neplýtval slovy," řekl John Palmer z Centra evropských studií, jež moderoval odpolední debatu s českým premiérem v bruselském hotelu Dorint.

Dodal však, že na Grossovi byla vidět jistá nervozita, která se projevovala i tím, že se raději pohyboval v bezpečných vodách a nepouštěl se do žádných kontroverzních témat.

Gross se zatím nestihl doučit cizím jazykům a všude jej doprovázela tlumočnice. Svojí "spíše pasivní angličtinou," jak ji popsal jeden z místních, už si však zvládl pošeptávat s šéfem Evropské komise Romanem Prodim a zeptat se, kde je v budově Evropského parlamentu záchod.

Gross: Pro Turecko nechci referendum
Při setkání se šéfem Evropského parlamentu Josepem Borrellem bylo tématem hlavně Turecko. Český premiér během dne několikrát zopakoval, že by podle něj Turecko mělo začít své rozhovory o vstupu.

CO GROSS ŘEKL BRUSELU

1) "Nebudu v České republice podporovat referendum o vstupu Turecka do unie. To je jako kdyby někdo žádal staré státy unie, aby hlasovaly o vstupu České republiky do unie někdy v roce 1990."

2) "Nevím, proč by pro vážné trestné činy měly existovat různé tresty v Česku a Portugalsku. Dokážu si představit i vznik jakéhosi evropského prokurátora."

3) "Evropa by měla začít budovat vlastní vojenské kapacity, které ale nebudou konkurovat NATO."

Mluvit o referendu o vstupu Turecka do unie, považuje premiér vzhledem k tomu, že vstup se očekává nejdřív v roce 2015, za předčasné. "Dům se musí stavět od základů, ne od prvního patra," řekl Gross. "To je jako kdyby někdo žádal staré státy unie, aby hlasovaly o vstupu České republiky do unie někdy v roce 1990," dodal.

V poledne přišli na řadu oba šéfové Evropské komise. Se stávajícím předsedou Prodim si český premiér vyměnil komplimenty.

Gross jej pochválil za pět let úspěšné práce v komisi, což mu Prodi oplatil prohlášením, že České republice se vede výtečně a že jediné, co potřebuje v Evropské unii, je "víc sebevědomí".

S budoucím šéfem komise José Manuelem Barrosem, jenž se své funkce ujme 1. listopadu, řešil Gross mimo jiné například pokulhávající konkurenceschopnost evropské ekonomiky.

Špidla nepřišel, Telička ano
A jako dobře našprtaný žák zdůraznil český premiér na prvním místě dlouhodobou prosperitu, jako hlavní téma pro Českou republiku v EU. Po smršti pozitivních čísel o stavu české ekonomiky připustil, že růst zadluženosti rozpočtu volá pro reformách.

Dodal však, že Česko není v situaci, kdy by muselo "dělat ostré zatáčky," ale spíš musí začít s reformami, které takovým krokům zabrání v budoucnosti. Odmítl výzvy Francie a Německa k harmonizaci daní s tím, že by to mohlo vést k odlivu investorů v celé unii.

Vyslovil se pro pevnější spolupráci Evropy i v oblasti trestního práva. "Nevím, proč by pro vážné trestné činy měly existovat různé tresty. Dokážu si představit i vznik jakéhosi evropského prokurátora," řekl premiér.

V otázce zahraniční politiky připomněl českou roli v podpoře Balkánu a zároveň pobídl Evropskou unii, aby se usmířila s USA. Z citlivých otázek, jako je například postoj k Rusku, obratně vybruslil. Řekl však, že je lepší Rusku pomoci, než je nechat, ať si pomůže samo.

Grosse si přišel poslechnout i odcházející český eurokomisař Pavel Telička. Mezi posluchači se však neobjevil jeho následovník a zároveň Grossův předchůdce, ex-premiér Vladimír Špidla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video