Gross a Grulich si vymění křesla

- Změny ve vládě Miloše Zemana, které jsou na spadnutí, vyvolají uvnitř sociální demokracie menší personální zemětřesení. Dlouholetý předseda poslanců a muž číslo dvě v ČSSD Stanislav Gross se zřejmě přestěhuje na ministerstvo vnitra, zatímco současný ministr Václav Grulich s největší pravděpodobností obsadí Grossovo místo v parlamentu - křeslo místopředsedy Poslanecké sněmovny.

"Ano, pan Grulich tuto nabídku dostal," potvrdil včera místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Grulich si však se Zemanem na tento výměnný obchod ještě neplácl. "Pan ministr s panem premiérem mluvil a ponechal si čtrnáctidenní lhůtu na rozmyšlenou," řekl Samuel Truschka z tiskového oddělení resortu vnitra.

Další tři ministři, jež chce Zeman v nejbližší době rovněž odvolat z vlády, nejspíš podobná "satisfakce" jako Grulicha nečeká. Z ministra dopravy Antonína Peltráma i ministra pro místní rozvoj Jaromíra Císaře se tedy nejspíš stanou důchodci (oběma je sedmdesát). V politice se vedle Grulicha udrží díky poslaneckému mandátu ještě ministr bez portfeje Jaroslav Bašta.

"Nabídka, kterou dostal pan Grulich, se rozhodně netýká i ostatních. V jeho případě jde o vyjádření toho, že neodchází z vlády proto, že dělal nějaké chyby, ale že je to spíš politické rozhodnutí premiéra či generační výměna," uvedl Škromach.

Do personálních změn by nakonec mohl být "zatažen" i on. Gross svůj přestup do vlády podmiňuje udržením pozice ve vedení ČSSD (ta vyplývá z funkce předsedy poslanců, o niž by přišel), a proto bude zřejmě usilovat o funkci místopředsedy strany. To by však bylo možné pouze v případě, že by se některý z dnešních místopředsedů, třeba Škromach, svého křesla v Grossův prospěch vzdal.

Jeden z Grossových spolupracovníků potvrdil, že Gross, na jehož účasti ve vládě má Zeman velký zájem, si skutečně dal podmínku setrvání ve vedení ČSSD. "Bude se to muset vyřešit v dubnu na ústředním výboru," řekl. "Tohle je téma, ke kterému necítím potřebu se vyjadřovat," prohlásil včera Gross. Místopředseda Škromach nevyloučil, že své místo ve vedení strany Grossovi přenechá. "Obecně tady ta možnost je. Za určitých okolností by se to mohlo stát," řekl bez bližšího upřesnění Škromach. Pokud by se s Grossem dohodl, muselo by výměnu posvětit na sto dvacet členů ústředního výboru strany.

Před ním bude začátkem dubna ještě jedno zásadní rozhodnutí: kdo se po odstoupení místopředsedkyně Petry Buzkové stane dámou číslo jedna sociální demokracie? Stanovy říkají, že alespoň jedním z pěti místopředsedů musí být žena. A protože čtyři místa patří mužům, je zřejmé, že po Buzkové, která rezignovala na protest proti dodatkům k opoziční smlouvě s ODS, muž přijít nemůže. V kuloárech strany se jako o žhavé kandidátce mluví o předsedkyni ústavně-právního výboru, sedmačtyřicetileté Jitce Kupčové. "Ano, pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak kandidovat budu," řekla včera Kupčová.

Změny ve vládě - a okrajově i odchod Petry Buzkové - souvisí s podepsaným dodatkem opoziční smlouvy. ODS podmínila svou podporu státnímu rozpočtu mimo jiné i tím, že Zeman výrazně obmění svůj vládní tým.

Prezident Václav Havel si však vymínil, že změny provede až po schválení rozpočtu, aby nebyl obviňován, že naplňuje dohody mezi ČSSD a ODS, s nimiž nesouhlasí. Sněmovna rozpočet schválila v pátek a hned poté začal Zeman podnikat první kroky k rekonstrukci kabinetu: naplánoval si schůzky s těmi ministry, které chce odvolat.
Zeman se už v pátek sešel Václavem Grulichem a včera večer s Antonínem Peltrámem, Jaroslavem Baštou a Jaromírem Císařem.

Peltrám připustil, že se o jeho odvolání hovořilo. Ministr Císař působil rozpačitějším dojmem. "Možná budu rezignovat a možná odejdu," řekl bezprostředně po schůzce Císař.

Konkrétní změny a kdy k nim opravdu dojde, oznámí premiér v pátek na tiskové konferenci. Zatím lze jen zopakovat spekulace, které se šíří už řady týdnů: ministra vnitra Grulicha vystřídá Stanislav Gross, ministra bez portfeje Baštu by měl nahradit šéf Úřadu vlády Karel Březina, ministra pro místní rozvoj Císaře místopředseda ČSSD Petr Lachnit a ministra dopravy Peltráma poslanec Miroslav Kapoun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video