Typické grónské městečko. Brzy bude možná i ono plné Číňanů.

Typické grónské městečko. Brzy bude možná i ono plné Číňanů. | foto: archiv Jiřího Čecha

Do Grónska míří tisíce Číňanů, dělají si zálusk na nerosty pod ledem

  • 20
Pod ledem Grónska se ukrývá obrovské nerostné bohatství, hlavně vzácné kovy. K největšímu ostrovu na světě se proto upírají zraky Pekingu, který už s grónskou vládou uzavřel rekordní zakázku na těžbu železné rudy. Brusel nyní přemýšlí, jak přílivu Číňanů do Grónska zabránit.

"Nejsme jen zemí ledu a polárních medvědů," říká o Grónsku zdejší premiér Kuupik Kleist, jehož vláda už přidělila sto padesát koncesí na hledání různých nerostů. Jen v minulém roce vydaly těžařské firmy přes miliardu dolarů na zjišťování nerostných zásob jak pod grónským ledovcem, tak v okolním moři.

EU a Grónsko

Evropská unie v roce 1985 souhlasila s vyčleněním Grónska a ostrov tak není přímou součástí EU, ale jen zámořským územím Dánska. Šestapadesát tisíc Gróňanů nicméně jsou občany EU, což jim poskytuje dotace, z nichž žijí. To se však může změnit.

Brusel dnes odchodu Grónska z EU těžce lituje. Naopak Číňané, kteří se snaží pro svoji potřebu zajistit si zásoby surovin po celém světě (v posledních letech především v Africe) podnikají na Grónsko frontální útok.

Největší zájem je o vzácné kovy, které jsou nutnou součástí nejmodernějších technologií a používají se při výrobě počítačů či mobilních telefonů. Trh s tímto žádaným zbožím má téměř zcela pod kontrolou Čína, kde se nalézá třetina v současnosti známých zásob.

Jejich investice ve výši 2,3 miliardy dolarů do těžby železné rudy se stala největší zahraniční investicí v zemi. Spolu s penězi a technologií však přes čínskými hutěmi ovládanou společnost London Mining míří do Grónska na práci tři tisíce Číňanů. Ti budou rázem tvořit čtyři až pět procent obyvatel řídce osídleného ostrova.

Návrat do EU? Zapomenťe

Evropská unie proto uvažuje, jak čínskou invazi zastavit. Evropské firmy by se podle plánu Bruselu měly zavázat, že za přístup ke grónským zásobám nerostných surovin dají grónské vládě 35 procent z příjmů za vytěžené nerosty. Jenže Číňané jsou podle zatím kusých zpráv připraveni nabídnout ještě více.

"Grónsko se především v oblasti vzácných kovů stane novým Eldorádem. A v boji o jejich zásoby na ostrově začíná Peking vyhrávat," varoval komisař Evropské unie pro průmysl Antonio Tajani. "Koupili si britskou firmu a začínají do Grónska posílat své horníky," dodal eurokomisař k případu London Mining.

"V současnosti na tom tvrdě pracujeme s grónským premiérem - pracujeme na smlouvě o nerostných surovinách s Grónskem," uvedl před časem pro britský Guardian Tajani.

Dokonce se v této souvislosti objevují návrhy na opětovné přičlenění Grónska k EU. To však grónský premiér Kleist jednoznačně odmítá. "Zjistili jsme, že život existuje i mimo EU. O nějakém návratu nelze v této chvíli seriózně uvažovat," řekl Kleist pro BBC před několika dny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video