Čeští vojáci odletěli na Island chránit divoké nebe nad Atlantikem

  7:05aktualizováno  10:27
Jednotka českých vojáků v pondělí dopoledne odletěla na Island. V rámci mise NATO budou po několik týdnů chránit vzdušný prostor ostrova. Na sever zatím odcestoval pozemní personál, čtveřice nadzvukových strojů Gripen se připojí ve čtvrtek.

Gripen českých vzdušných sil | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Z mateřské 21. základny taktického letectva v Čáslavi první skupina českých vojáků odletěla krátce po deváté ráno. Do operace se zapojí 75 členů armády místo původně plánovaných 50. Náklady na misi budou 33,2 milionu korun, tedy proti předpokladům asi o 11,3 milionu vyšší.

Ve čtvrtek na ostrov odletí také čtveřice letounů JAS-39 Gripen. Ještě nad českým územím se k nim připojí italský tanker KC-767, který předtím zamíří na letiště v Pardubicích pro náklad a zbytek jednotky. Během přeletu využijí čáslavští piloti létající tanker k doplňování paliva.

V rámci mise NATO budou čeští letci od října do prosince chránit vzdušný prostor Islandu. Takzvaný Air Policing budou provádět z islandské základny v Keflavíku.

Lety ruských bombardérů

Přelety ruských strategických bombardérů Tu-160 a Tu-95 nad Tichým oceánem, Arktidou, Atlantikem, ale i Evropou byly za studené války běžné.

Od roku 1992 bojové hlídky utichly. K praxi z dob Sovětského svazu se Moskva vrátila až v roce 2008, kdy obnovení dálkových letů nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Měla to být odpověď na bezpečnostní hrozby, které vyvíjejí ostatní vojenské mocnosti. Kreml tehdy oznámil, že se cítí ohrožen především plány USA na vybudování základen protiraketové obrany v Polsku a České republice.

Ačkoli Spojené státy plány protiraketové obrany před časem radikálně přehodnotily, cvičné lety strategických bombardérů pokračují.

Ve světle ukrajinské krize Česko na žádost Aliance misi stíhaček prodloužilo z pěti na devět týdnů. Blízko islandského vzdušného prostoru totiž byla zvýšená aktivita ruských vzdušných sil.

Island je sice jedním ze zakládajících členských států, nemá však vlastní stíhací letectvo a ani regulérní armádu v pravém slova smyslu. Přesto je ostrovní země považována za váženého člena Aliance především kvůli strategické poloze.

V dobách studené války odsud americké letectvo a námořnictvo sledovalo pohyb sovětských ponorek. Když v roce 2006 Američané své stálé jednotky včetně protiponorkových letounů a stíhaček stáhli, v ochraně ostrova se začali střídat s některými aliančními spojenci,  většinou s Francií, Dánskem, Německem a Kanadou.

Island je rovněž přímo zodpovědný za řízení letového provozu nad severním Atlantikem. A nebude to asi nic jednoduchého, když nad oblastí ročně eviduje přes 90 tisíc letů.

Třeba i jediný letoun, který se neozve řízení letového provozu - takzvaný „zombie“, může představovat hrozbu. Stroj sice může mít jen poruchu, vyloučit však nelze ani možnost jeho únosu.

„Naši piloti se budou striktně řídit danými ROE (rules of engagment) pro působení na Islandu,“ uvedl velitel pilotního roje elitní 211. tygří letky Milan Nykodym s tím, že o případných „ostrých“ vzletech k takovým strojům bude stejně jako během služby v Česku rozhodovat velení NATO.

Válka nervů s ruskými bombardéry

Velkou část nekomunikujících strojů v posledních letech tvoří ruské vojenské letouny včetně strategických bombardérů schopných nést jaderné zbraně. Ruské stroje se vydávají do mezinárodního vzdušného prostoru bez řádného letového plánu i bez zapnutého odpovídače, tedy zařízení, které umožňuje automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru.

Hlídají Češi

Podle expertů lze očekávat, že Rusové během české služby na Islandu aktivní budou. S ruskými letouny mají čeští letci bohaté zkušenosti z podobných misí v Pobaltí. Když NATO převzalo ochranu vzdušného prostoru nad novými pobaltskými členy, „němé“ ruské vojenské letouny se tam objevovaly. Jakmile ochranu na jaře 2009 převzali na čas Češi, počet ruských letů mnohonásobně vzrostl.
Podle některých expertů to mohla být náhoda, podle jiných mohlo jít o záměrnou demonstraci, která dříve „poslušným letcům z bývalého sovětského satelitu“ jasně vzkázala: pořád jsme tady a jsme velmoc. Za čtyři měsíce museli čeští letci k ostrému startu, takzvanému A-Scramble, celkem osmkrát. Stejně jako za celé období od dubna roku 2004, kdy Aliance s ochranou Litvy, Lotyšska a Estonska začala.

Při druhé misi v Pobaltí na podzim 2012 zasahovali čeští stíhači dokonce v patnácti případech. Ve většině případů startovali „pouze“ k ruským vojenským dopravním letounům.

Pro české letce to může to být válka nervů. Zvlášť po některých velmi čerstvých zkušenostech švédských nebo dánských stíhačů, kteří k „němým“ ruským strojům, letícím příliš blízko hranic zemí NATO, museli odstartovat a pro jistotu je doprovodit až do bezpečné vzdálenosti.

Na jednu stranu totiž mohou být ohroženi sami čeští letci, na druhou by zase neuvážený krok nebo zbrklá reakce mohla zažehnout mezinárodní krizi. Pro všechny případy budou gripeny standardně vyzbrojeny. „Letouny určené ke službě na Islandu neprošly žádnými speciálními úpravami a jsou totožné s těmi, které zůstávají ve službě v ČR. Ponesou standardní výzbroj, tedy tepelně naváděné rakety krátkého dosahu a kanon,“ konstatoval Nykodym.

Švédům se v minulosti stalo, že se ruský stroj například pokoušel doslova rozehnat stíhačky, které ho doprovázely. Manévroval tak, že málem způsobil kolizi. Naposledy počátkem října švédská tajná služba zveřejnila fotografii ruské stíhačky Su-27 v bezprostřední blízkosti švédského průzkumného letounu (čtěte stíhačka jen těsně minula švédský letoun).

Zkušenosti švédských nebo také finských letců svědčí o tom, že ruští letci rovněž „přitvrdili“. Výjimkou nejsou ani situace, kdy se pilotovi v kokpitu zobrazí, že je zaměřen radarem v bojovém módu a ruský stroj začne na pohotovostní letoun otáčet, jako by chtěl každou chvíli odpálit střelu.

Divoké nebe nad Atlantikem

Ačkoliv podle letců bude islandská mise spíše delším cvičením než regulérní misí, intenzivně se na operaci několik měsíců připravovali. „Piloti prodělali výcvik SERE (Survival, Evasion, Resistance, and Escape) úrovně B, taktéž plnili nácvik procedur po nouzovém opuštění letounu jak na suchu, tak i ve vodě,“ uvedl Nykodym.

Starty k ruským vojenským strojům včetně strategických bombardérů schopných nést jaderné zbraně, které se v posledních letech znovu oblastí prohánějí a nekomunikují, nebudou pro české letce jedinou výzvou. Už samotné létání v této oblasti má totiž svá specifika.

Na Islandu panuje subarktické oceánské podnebí, které je zmírňováno teplým Golfským proudem. Počasí je proto velmi proměnlivé a rychle přechází z extrému do extrému. Slunečný den s perfektní viditelností se šmahem změní v silné krupobití nebo sněžení.

Spojenečtí letci museli během misí na Islandu bojovat s krutými mrazy, vichřicemi a silnými turbulencemi. V nejvyšším bodě islandského léta vydrží slunce za obzorem dřímat dlouhé dvě hodiny (zhruba od půlnoci do dvou). Od poloviny listopadu do konce ledna se vyšplhá nad horizont na slabé tři čtyři hodinky denně a vytvoří skomíravé šero.

A pak jsou tu samozřejmě dřímající i velmi aktivní vulkány. V roce 2011 například prach ze sopky Grímsvötn komplikoval leteckou dopravu nad Británií a dalšími částmi evropského kontinentu. Rok předtím zase vulkán Eyjafjallajökull na několik dní zcela paralyzoval leteckou dopravu v celé Evropě.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dalších šest let s Putinem: dosáhl toho, co chtěl, nejspíš ještě přitvrdí

19. března 2024

Premium Vladimir Putin si může gratulovat. I když se mu na Západě mnozí vysmívají, že v Rusku zorganizoval...

„Prázdný Topol“ či „kráva“ poslankyně. Nevybíravě mluvili premiéři i prezidenti

19. března 2024

Premium Andrej Babiš omylem poslal e-mail jinému adresátovi a v úterý se kvůli tomu mimořádně scházejí...

Slovenská prezidentská debata: jak se „krasomluvec“ Pellegrini otřel o Čechy

18. března 2024  20:40,  aktualizováno  23:36

Dva největší favorité slovenských prezidentských voleb se vůbec poprvé utkali v televizním duelu....

Na silnici z Klatov do Plzně bourala čtyři auta, v nemocnici skončil i kojenec

18. března 2024  21:06,  aktualizováno  21:37

Na hlavní silnici z Klatov do Plzně u Přeštic bouraly čtyři osobní automobily. Čtyři lidi včetně...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...