Gripen Jas-39.

Gripen Jas-39. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Gripeny a úplatky se vrátily mezi české politiky jako bumerang

  • 367
Je to sice už devět let, ale předseda Senátu Přemysl Sobotka má ten "korupční snímek" stále před očima. I když trval jen třicet vteřin.

Tehdy mu na Valdštejnském náměstí zkřížili cestu dva muži v perfektně padnoucích oblecích a požádali ho, zda by nemohl při hlasování v Senátu "za odměnu" podpořit nákup čtyřiadvaceti stíhaček JAS-39 Gripen.

Výsledek hlasování o padesátimiliardovém obchodu byl dlouho na vážkách a rozhodnout mohly i hlasy jednotlivců. Potíže dělali především poslanci a senátoři ODS: byli proti.

A včera se poslanci ke korupčnímu skandálu kolem gripenů vrátili. Britští vyšetřovatelé mají totiž už jasno: v Česku se uplácelo. Na "provize" do Česka a Maďarska šlo v přepočtu 570 milionů korun.

Kvůli stejnému podezření odstoupily ze soutěže na dodávku stíhaček USA, Francie, Kanada i Belgie. Zůstalo jen britské konsorcium BAE s podplaceným Gripenem. Americký velvyslanec dokonce naznačil, že podezřelý obchod může narušit spojenectví mezi USA a Českem.

"Ti chlapíci mi nabídli obchod: pokud budu hlasovat pro gripeny, na oplátku se postarají, aby byl finančně ´odškodněn´ Liberecký kraj, za který jsem do Senátu kandidoval," upřesnil Sobotka. S dvojicí vyběhl a jejich pokus ovlivnit nákup gripenů ohlásil policii.

"Dodnes nevím, jak jejich nabídku nazvat. Peníze mi přímo nenabídli. Mělo asi jít o ´ušlechtilé´ gesto ve prospěch lidí, kteří mě zvolili. Ale i to je pro mě nepřijatelné," uvedl senátor a poradil: "Pátráte po korupci? Ptejte se Tvrdíka, který jako ministr obrany za ČSSD prosazoval gripeny hlava nehlava."

Pan Gripen, tituluje ODS Tvrdíka

Jaroslav Tvrdík, kterého tituluje ODS "pan Gripen", jakékoliv nařčení z korupce odmítá a jde do protiútoku: "Ivan Langer byl tři roky ministrem vnitra a Topolánek šéfem vlády. Buď jsou úplně neschopní a již by neměli ani jeden kandidovat, jestli nic nevyšetřili, nebo někoho kryjí. Možná svého kolegu, tehdejšího ministra financí Kalouska."

Pro korupci v souvislosti se stíhačkami neexistují podle něj důkazy a ODS se jen uchyluje "k neuvěřitelně nekorektní předvolební kampani".

I Kavan přiznal: Uplácelo se

"Na soukromé účty v Česku putovaly stamiliony korun. A není možné, když teď v Anglii protikorupční úřad rozsáhlé úplatky potvrdil, aby to v Česku policie zastavila," namítl místopředseda ODS Petr Nečas.

Tváře kauzy Gripen

Otevřením kauzy Gripen ve Sněmovně chtějí prý dát modří signál policii, že není zájem zamést skandál pod koberec a že se nemusí bát následků, pokud prokáže úplatky.

Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík si nicméně nedělá iluze, že se případ dořeší. A to i přesto, že exministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan před několika lety švédskému novináři (považoval ho za obchodníka se zbraněmi) přiznal rozsáhlé úplatky při dojednávání pronájmu gripenů za dvacet miliard korun.

"Měli jsme konkrétní informace o tom, jak si část lidovců s ČSSD při tomto obchodu plácla. A byly natolik silné, že nás tato ´koalice´, jakmile zjistila, že jsme úplatkům na stopě, rozprášila a důkazy zlikvidovala. Vyhozeni byli ti nejschopnější odborníci na korupci," říká dnes Krejčík.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která je ve funkci už několik let, nyní ujišťuje: "Fakta kolem prodeje a pronájmu gripenů jsou velmi závažná. Proto chci, aby moji lidé prověřili, zda policie shromáždila všechny dostupné důkazy a byl dodržen zákon." Přesvědčení Britů, že v Česku se uplácelo, prý nemá na její rozhodnutí vliv.

Včera ve Sněmovně vystoupil její náměstek Karel Černovský. Nic konkrétního však neřekl. A ani nemůže – kontrola spisu stále probíhá. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová poslance ujistila, že udělá vše pro to, aby se kauza vyšetřila. A policejní prezident Oldřich Martinů i ministr vnitra Martin Pecina zopakovali jen to, že se policii nepodařilo nic prokázat. - čtěte Poslanci jednali o korupci kolem gripenů, po slovní přestřelce schůzi přerušili

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video