Grémium ČSSD Grebeníčka překvapilo

Noční usnesení grémia ČSSD o tom, že prohlášení šéfa KSČM o volební dohodě mělo sociální demokracii poškodit, Miroslav Grebeníček rezolutně odmítl. "Musím kategoricky odmítnout tento postoj grémia sociální demokracie a pokud se s tím ztotožnil premiér Zeman, tak jsem velmi překvapen," prohlásil.
Grebeníček ihned po jednání se Zemanem v úterý večer vystoupil s tím, že se strany dohodly na koaliční spolupráci v krajských zastupitelstvech a na vzájemné podpoře svých kandidátů ve druhém kole voleb do Senátu. Své stanovisko po zamítavých reakcích ČSSD v průběhu dne zmírnil.

Reakce Miloše Zemana na výzvu Petry Buzkové

"Byla obohacena historie České republiky. Po Sarajevském atentátu je zde pokus o Varšavský atentát, kdy dvě spřízněné dámy, Petra Buzková a Vlasta Bohdalová (náměstkyně českobudějovického primátora) vyzvaly k mé rezignaci," poznamenal předseda ČSSD Zeman ve středu večer.
Podotkl, že kdyby ho "skutečně reprezentativní orgán strany, to jest Ústřední výkonný výbor ČSSD" vyzval k rezignaci, "s nadšením" by svoji funkci opustil.

Grémium by se mělo červenat, tvrdí Grebeníček
Grebeníček přímo neodpověděl na otázku, jak si tedy vysvětlit slova sociálních demokratů, že žádné dohody s KSČM uzavřeny nebyly. Uvedl však, že Jan Kavan (ČSSD), který na Prostějovsku postoupil do druhého kola senátních voleb, podporu KSČM přijal.

"V tuto chvíli by se mělo celé grémium sociální demokracie stydět a červenat, protože jednak Jan Kavan řekl, že chce podporu KSČM, a jednak tedy je známo, že premiér vyjel dokonce do Olomouckého kraje, aby bojoval za Jana Kavana, a i v této věci osobně vyjednával," podotkl.

Grebeníčkův výrok označilo grémium za dezinformace
Grémium ČSSD přijalo ve středu večer usnesení, v němž označilo informace šéfa KSČM Miroslava Grebeníčka o vzájemné volební dohodě za dezinformace. "Politické grémium prohlašuje, že výroky Miroslava Grebeníčka o dohodě s Milošem Zemanem jsou nepravdivé, jejich cílem nepochybně bylo poškodit sociální demokracii v senatních volbách a při povolebních jednáních v krajských zastupitelstvech," přečetl prohlášení grémia místopředseda ČSSD Vladimír Špidla.

Premiér při příchodu na jednání grémia řekl, že schůzku s Grebeníčkem krátce po volbách nepovažuje za netaktickou, ale naopak za informační. "Samozřejmě se neuzavíraly žádné dohody, žádné dohody ani nebyly připraveny," prohlásil.

Vedení ČSSD se postavilo za svého předsedu
"Miloš Zeman má podporu politického grémia. Výzvy k jeho odstoupení nevycházejí z reálného hodnocení situace a proto je politické grémium odmítá," píše se v prohlášení, které ve středu v noci přijalo grémiu ČSSD. K odstoupení Zemana nepřímo vyzvala bývalá místopředsedkyně strany Petra Buzková.

Buzková nepřímo vyzvala Zemana k odchodu
Premiér Miloš Zeman za jednání s komunisty sklidil tvrdou kritiku od bývalé místopředsedkyně strany Petry Buzkové. Nepřímo ho přitom vyzvala k odstoupení.

"Jsem přesvědčena, že pokud Miloši Zemanovi opravdu záleží na prospěchu ČSSD, odstoupí z funkce jejího předsedy," uvedla bývalá místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková na adrese předsedy strany.

"Setkání Miloše Zemana s Miroslavem Grebeníčkem a tiskový výstup z něj považuji za skandální chybu, právě tak pokládám za povážlivou informaci, že spolu ČSSD a KSČM jednaly o případných krajských koalicích na úrovni svých místopředsedů a že se tak stalo přes jasné pondělní usnesení politického grémia ČSSD," napsala Buzková ve svém prohlášení.

Předseda ČSSD označil výzvu bývalé místropředsedkyně strany Petry Buzkové ke svému odstoupení za neopodstatněnou. "Paní Buzková odstoupila z funkce místopředsedkyně strany a myslím, že z této pozice nemá nikoho vyzývat k odstoupení," řekl.

Dohoda nepadla, shodli se nakonec Zeman a Grebeníček
Aktéři úterní noční schůzky KSČM a ČSSD si vyložili výsledek jednání každý po svém. Šéf komunistů Miroslav Grebeníček ihned po skončení hovořil o dohodě volební spolupráce, druhý aktér schůzky se však k dohodě nehlásil. Grebeníček nakonec svůj původní výrok zmírnil.

Komunistický předseda Miroslav Grebeníček okamžitě po skončení nočního jednání s Milošem Zemanem s uspokojením konstatoval, že se strany dohodly na koaliční spolupráci v krajských zastupitelstvech a na vzájemné podpoře svých kandidátů ve druhém kole voleb do Senátu. Celá ČSSD a dokonce i druhý aktér schůzky Miloš Zeman ovšem Grebeníčkovu verzi popřeli.

"Chci jasně konstatovat, že nebyla uzavřena žádná dohoda, ani rámcová," řekl Zeman. Svůj výrok o spolupráci s ČSSD později zmírnil i sám Grebeníček.

S Grebeníčkem se Zeman podle svých slov sešel k běžné konzultativní schůzce.

Vzájemnou podporu před 2. kolem do Senátu nelze vyloučit
Podporu kandidátů v dalším kole senátních voleb však ani jeden z předsedů nevyloučil. "Vím, že takový případ nastal v Teplicích a může nastat i v dalších obvodech," přiznal Zeman.

Také šéf komunistů zdůraznil, že komunisté plošně nepodpoří žádnou stranu a svým regionálním organizacím dává volnou ruku. "Co se týká senátních voleb, tak jsme jasně řekli, že nelze vyloučit ani vzájemnou podporu kandidátů KSČM a ČSSD," řekl šéf KSČM.

Řekli o možné spolupráci ČSSD a komunistů:

Karel Kühnl, šéf Unie svobody

Nevěřím, že by ČSSD měla konkrétní dohodu s komunisty o spolupráci. Pokud se však od toho jasně nedistancuje, museli bychom přehodnotit náš vstřícný postoj k sociálním demokratům.

Konkrétním okresům nicméně doporučil, že bude-li ve druhém kole voleb do Senátu
kandidovat levicově smýšlející osobnost, která se může i ucházet o přízeň voličů KSČM, je možné ji podpořit.

Sociální demokraté byli slovy předsedy komunistů zaskočeni. Ani na jeho zmírněnou verzi toho, co se v noci při jednání údajně dohodlo, nejsou ochotni přistoupit. "Jednali a jistě, že se setkali, protože je to představitel významné politické strany, a o tom není pochyb," řekl o motivech Zemanova setkání s Grebeníčkem Špidla.

"Ale pokud nějaký senátor o své vůli někoho podpoří nebo nepodpoří, je to jeho věc, my do toho nebudeme vůbec zasahovat," dodal.

Kdo se má stydět -glosa Martina Komárka

Grebeníček však byl po schůzce přesvědčen o plné podpoře ČSSD. "Hovořilo se nám dobře, protože už předem proběhlo jednání na úrovni krajů a jednání místopředsedů, kteří mají na starosti volby," prohlásil po nočním jednání Grebeníček.

Dohodu o podpoře svých kandidátů již uzavřela ODS a Čtyřkoalice
Podobnou dohodu mezi sebou uzavřely i ODS a Čtyřkoalice. Předseda občanských demokratů Václav Klaus přímo vyzval voliče své strany, aby ve 2. kole senátních voleb podpořili kandidáty Čtyřkoalice všude tam, kde se utkají s komunisty.

ČSSD uznala zkušenosti našich kandidátů, tvrdí Grebeníček
ČSSD podle Grebeníčka uznala, že se do druhého kola senátních voleb za KSČM dostaly výrazné osobnosti a také dvě ženy bez stranické příslušnosti, jejichž podporu považuje sociální demokracie za naprosto přijatelnou.

Strana Miloše Zemana údajně ocenila i odbornost a zkušenost v komunální politice dalších šesti kandidátů. Grebeníček také řekl, že za to na oplátku přislíbil podporu těm senátním kandidátům ČSSD, kteří mají v regionech přirozenou autoritu.

Koalice ČSSD a KSČM vzniknou zatím ve třech krajích

Koalice ČSSD a KSČM
v krajích
(výsledky voleb)
Ústecký
Olomoucký
Ostravský

Sociální demokracie a KSČM se prozatím podle Grebeníčka už shodly na uzavření koalic ve třech krajích. "Vyměnili jsme si zkušenosti z jednání mezi organizacemi KSČM a ČSSD v Olomouckém kraji," upřesnil.

V Ústí nad Labem a Ostravě spolu budou jednat politické reprezentace ještě během středy. "Nadpoloviční většinu spolu vytvoříme v ústeckém krajském zastupitelstvu. Byl by to zajímavý test, jak by se dál mohlo vyvíjet sblížení KSČM a ČSSD," podotkl.

"Další jednání v krajích ponecháme na krajské reprezentaci a na Rujbrové a Lachnitovi," dodal.  Petr Lachnit za ČSSD a Zuzka Rujbrová v KSČM jsou ve stranách zodpovědní za volby.

Musíme si pomáhat, říká Grebeníček
Šéf KSČM prý se Zemanem sympatizuje a nehodlá mu dávat velkopansky najevo, že jsou na tom komunisté nyní o něco lépe.

"Rozhodně si nemyslím, že Zeman hýří stejným optimismem jako v roce 1998," komentoval atmosféru nočních rozhovorů Grebeníček.

"Jsou však chvíle, kdy si musí předsedové politických stran navzájem pomáhat," vysvětlil Grebeníček, který bere Zemana jako politického partnera, jenž ctí parlamentní demokracii a je připraven kdykoliv a kdekoliv jednat s celým politickým spektrem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video