Aktivisté Greenpeace na komíně elektrárny v Prunéřově (červen 2009).

Aktivisté Greenpeace na komíně elektrárny v Prunéřově (červen 2009). | foto: Martin Adamec, MAFRA

Greenpeace čelí trestnímu oznámení, ČEZ chce peníze za transparent

  • 68
Červnová akce členů ekologického hnutí Greenpeace, kterým se podařilo dostat do areálu elektrárny v Prunéřově, vylézt na zdejší komín a vyvěsit na něj obří transparent, bude mít ještě dohru. Společnost ČEZ, která elektrárnu vlastní, chce podat trestní oznámení na neznámého pachatele, který prý prostřihl plot a vnikl do areálu.

Zároveň bude požadovat náhradu škody za opravu poničeného plotu, ta firmu přišla zhruba na 35 tisíc korun.

"Čekali jsme na vyčíslení škod. Právní oddělení nyní připravilo podklady pro trestní oznámení, které předáme příští týden policii," uvedla mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová Hendrychová.

Podle Lenky Borákové z hnutí Greenpeace však existují důkazy, že ekologové plot neprostřihli, ale pouze jej přelezli.

"Kroutím nad oznámením ČEZ hlavou. Oficiálně ještě nic nevíme, ale my máme řadu svědků, že k poškození plotu opravdu nedošlo," uvedla včera. Hnutí Greenpeace je připraveno těm, kterých se žaloba dotkne, právně pomoci.

ČEZ chce navíc podat i civilní žalobu o náhradu škody ve výši 30 tisíc korun, která společností vznikla tím, že musela nechat z komína odstranit nápis. Na likvidaci transparentu si ČEZ musel najmout specializovanou firmu, píše ve čtvrtečním severočeském vydání Deník.Transparenty zavěsili aktivisté Greenpeace na komín elektrárny Prunéřov už v minulosti. "Dříve byl transparent pověšený na ochozu, nebyl tak proto problém jej odstranit. Nyní byl ale upevněný přímo na komíně," řekla mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Hendrychová. - o červnovém obsazení komína čtěte zde

"Tu náhradu budeme požadovat po konkrétních lidech, kteří vylezli na komín a nápis na něm umístili," dodala Holingerová Hendrychová.

Devět aktivistů Greenpeace vylezlo na komín elektrárny Prunéřov II 10. června brzy ráno. Požadovali, aby firma při plánované obnově elektrárny použila buď nejekologičtější technologii spalování uhlí, nebo provoz do roku 2015 úplně uzavřela. Na komíně v Prunéřově aktivisté protestovali již dříve.

ČEZ podle Greenpeace bez ohledu na platné právní předpisy, tlak místních obyvatel i požadavky ministerstva životního prostředí trvá na tom, že při obnově Prunéřova použije zastaralou technologii a bude ji provozovat další čtvrtstoletí.

ČEZ se hájí tím, že má studii odborníků z ČVUT a posudek znalce Jana Pretela, který potvrdil, že zvolená varianta přestavby Prunéřova je nejlepší možná pro daný záměr.

Podobně vylezlo jedenáct aktivistů Greenpeace na komín stejné elektrárny předloni v prosinci. Protestovali tak proti globálnímu znečišťování země skleníkovými plyny, prunéřovská elektrárna vypouští nejvíce oxidu uhličitého v zemi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video