Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Greenmailing nebo důsledný výkon akcionářských práv?

  11:34aktualizováno  11:34
Mnozí majoritní akcionáři, kteří si za různé půjčky, splácené později právě penězi ostatních akcionářů, nakoupili své majoritní podíly v akciových společnostech, se chovají jako jejich jediní majitelé. Jsou však i tací, co svůj majoritní podíl nakoupí přímo za peníze ukradené beztrestně v jiné společnosti.

Pak tuto nejen vytunelují, ale ještě svým konkurzním správcem či likvidátorem dokonale do nuly dokradou.Neštítí se ani dávat ukradené peníze jako sponzorské příspěvky různým politickým stranám. Je to jedna z pojistek, třeba pro  případné potíže s okradenými akcionáři, které  mohou zapříčinit nečinnost či odložení trestního stíhání nebo podivné rozsudky v případě majetkových machinací.

V  novinách se začínají objevovat uplacené články  o tzv. greenmailingu, které nemají jiný účel, než si naklonit veřejné mínění a přes poslance či senátory ještě více omezit  akcionářská práva minoritních akcionářů. Greenmailing  si řada majoritních akcionářů vysvětluje po svém jako jakési vydírání drobnými akcionáři nejen  při valných hromadách.Zapomínají, že jde také o jejich majetek.

O to více pomlčují o tom, když důsledný výkon akcionářských práv odhalí nejen velké nedostatky v hospodaření  podniků či chyby v jejich řízení, nebo  hospodářskou kriminalitu velkého rozsahu. Často objeví i neoprávněné obohacování majoritního vlastníka pomocí různých servisních smluv, za kterými se  schovávají  předražené právní porady, kurzy, školení pořádané firmami, kde mají opět svou účast.

Ve statutárních orgánech jsou často politici či jejich rodinní příslušníci, kterým tímto způsobem majoritní vlastník platí za lobing ve sněmovně či senátu. Zkusme si  pár příkladů, označeného majoritními vlastníky za  tzv. greenmailing, nastínit.

Pražská akciová společnost zabývající se dříve spalováním odpadu, vytápěním a výrobou elektrické energie, s minoritní účastí magistrátu, nazvěme ji třeba SV, se stala kořistí tunelářů nejhoršího kalibru. Majoritu ve společnosti získala společnost  I.C., s panem V.H. ve statutárních orgánech, dceřinka společnosti I., propojená v té době s Motoinvestem.Ve statutárních orgánech I. je bývalý trestanec F.CH., který si v Německu odseděl  26 měsíců za pašování drog.

Proč zrovna tento kriminálník potřeboval sponzorovat ODS třemi miliony za údajné zavedení podnikatelského prostředí v ČR je nad slunce jasné. Velkohubé prohlášení F.CH v souvislosti se  sponzorstvím ODS v tehdejší MF o tom, že pokud tunelují beztrestně ostatní, tak se do toho pustí také se společností I., plně naplňuje, za absolutní netečnosti jak uplacených politiků stranickým sponzorstvím, tak nečinnosti orgánů činných v trestním řízení.

Po sponzorském příspěvku ODS magistrát náhle prodává pod cenou  svou účast v SV, kde jen cena pozemků jde do stamilionů. Pan  F.CH. se dostává do statutárních orgánů SV včetně bratrského ekonomického desperáta V.H. ze společnosti I.C. Ze společnosti začíná unikat majetek, pozemky a peněžní prostředky za nevýhodné obchodní smlouvy při likvidaci šrotu a demolic. Oběma je naprosto ukradený OZ se svými § 196 a §200, který hovoří o zákazu konkurence členů představenstev a dozorčích rad, klidně mají stejný předmět podnikání v mnoha společnostech.

Později převádí akcie ze zaknihované formy na listinné, aby mohli o to intenzivněji za dokonalé neprůhlednosti okrádat o majetek ostatní minoritní akcionáře.Stěhují i společnost na jinou adresu, kterou dodnes po třech letech nemají ani v OR, aby pro akcionáře byli dále nepolapitelní.

Pokud je akcionář v Holešovicích vystopuje, dozví se, že v kancelářích v přízemí již nesídlí, ačkoli jsou označené firmou, nedodržují tam žádnou pracovní dobu a jejich místnosti jsou neustále uzavřené. Že tím porušují OZ a jsou na likvidaci? Jak je vidět, oba ekonomické desperáty to netrápí. Dokonce drze odmršťují i další dotěrné akcionáře pátrající po svém ukradeném majetku, žádající zápisy z VH, které se pravděpodobně ani nekonají.

Nechávají se zapírat sekretářkou, která zastupuje údajně více společností jako i I.C. a další. Při prokázání sekretářce listinnými akciemi, která potvrdí jejich pravost na kopii žádosti o zápisy z valných hromad předsedovi představenstva, zašlou dle § 189 0Z žertovně akcionáři stará vydání časopisu Reuters místo zápisů a to opakovaně.

Po dalších několika osobních  návštěvách konečně akcionáře přijme předseda představenstva R.P, který vysvětlí za drzých úsměvů do obličeje minoritního akcionáře, že jejich archiv byl převezen zrovna jako na potvoru těsně před povodněmi do Karlína a zcela byl povodní zničen. Takže zápisy není možno dodat. Podivná shoda okolností, že? Není údajné zatopení archivu jeden z dalších podvodů, jak zamést stopy? Akcionářům nezbývá dále nic jiného než dále pátrat ve sbírce listin. Co na to kupříkladu SPOK a orgány  činné v trestním řízení, které o zlodějině jistě musí vědět od dob  sponzorského daru?

Také výpisy a převody z účtů v bankách, včetně dokumentů ze sbírky listin a katastru vzala voda? Nebo se konečně pustí do pátrání a za podvody a porušování povinností při správě cizího majetku pošlou zloděje do vězení? Nepřihlásila se právě ČR ke Všeobecné deklaraci lidských práv, která  jasně deklaruje ochranu soukromého majetku? Je  popsaná situace snad  greenmailingem, pokud někdo pátrá po svém  ukradeném majetku  a chce po právu, aby byl zloděj potrestán?  

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš (19. října 2017)
Máte máslo na hlavě, řekl Zaorálek. Co jste dokázal za 27 let? opáčil Babiš

Více než tři roky spolu šéf ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek seděli v jedné vládě, ale to už podle jejich posledního televizního duelu den...  celý článek

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...
Plán počítá s dostavbou Staroměstské radnice, křídlo jí chybí od války

Grandiózní i umírněné návrhy se během více než století objevily v souvislosti s novou podobou východního křídla Staroměstské radnice. Místo toho jsou přes 70...  celý článek

O poslanecký mandát se v letošních volbách uchází 7 524 kandidátů. (19. října...
Volebních kandidátů je nejvíce v historii, do Sněmovny chce 7 524 lidí

O místo v Poslanecké sněmovně v letošních volbách usiluje 7 524 kandidátů, což je nejvyšší počet v historii. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek poskytl Český...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.