Grebeníčkův projev zmrazil sněmovnu

  • 676
Bylo to poprvé po patnácti letech, kdy vůdce komunistické strany "oslavil" výročí 17. listopadu spolu s demokraty. Projev Miroslava Grebeníčka však spíš než vzpomínku na pád totalitního režimu připomínal obžalobu celého polistopadového vývoje.

"Co vlastně zůstalo z ideálů, které se vznášely nad listopadem 1989? Nevzpomínám si, že by se tehdy mluvilo o dravém kapitalismu, nadbíhání sudetským Němcům, o rozdávání národního bohatství zahraničnímu kapitálu, církevním prelátům a šlechtě," hřímal Grebeníček do zřetelně zaraženého publika, z nějž už před jeho řečí raději odešli poslanci ODS, US-DEU a bývalý prezident Václav Havel.

Ale Grebeníček šel ještě dál: "Pravda a láska skončily kádrováním a kriminalizováním živých i mrtvých, proud lži a nenávisti nevyschl bohužel dodnes." Grebeníčkův projev byl ve sněmovně napjatě očekáván a ještě před začátkem akce přicházely zprávy, že se předseda KSČM rozhodl pro poměrně vstřícná slova.

"Byl pod velkým tlakem: někteří mu radili, aby zopakoval omluvu KSČM za minulost, jiní naopak trvali na tom, že musí mluvit o kontrarevoluci. A dopadlo to takhle," popsal situaci uvnitř KSČM jeden z jejích umírněných poslanců.

Demokraty Grebeníčkův projev příliš nepřekvapil. "Byl to standardní nepřijatelný projev komunistického politika," prohlásil šéf lidovců Miroslav Kalousek. Grebeníček se přesto dočkal potlesku i od poslanců některých demokratických stran.

Konkrétně od vlivných sociálních demokratů Jana Mládka, Michala Krause či Vladimíra Laštůvky, který přitom strávil dva a půl roku v komunistickém kriminále. "Ani já jsem na Borech nesnil o vytunelovaných podnicích či o půl milionu nezaměstnaných. Proto jsem zdvořilostně zatleskal," vysvětluje Laštůvka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video