Gracián Svačina před dvěma roky rozčílil Livii Klausovou svým článkem v časopise Zámeček. Dnes se soudí s vedením dětského domova kvůli vyhozovu.

Gracián Svačina před dvěma roky rozčílil Livii Klausovou svým článkem v časopise Zámeček. Dnes se soudí s vedením dětského domova kvůli vyhozovu. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Dětský domov vyhodil dvaadvacetiletého mladíka, ten se proto soudí

  • 248
Dvaadvacetiletý Gracián Svačina musel opustit jemnický dětský domov, který mu dosud přispíval na studia vysoké školy. Ředitelka to zdůvodnila tím, že mladík neplnil své povinnosti. Gracián se kvůli rozhodnutí soudí. Mladík už v minulosti dokázal vytočit i první dámu Livii Klausovou.

Potížista, který neváhá rýpnout si do autorit. Takovou nálepku si vysloužil dnes už bývalý chovanec domova v Jemnici. Dvaadvacetiletý student žurnalistiky se se "svým děcákem" kvůli vyhazovu soudí. Kamarádi už na jeho obranu organizují petici, pod kterou je pět set podpisů.

Jak Gracián Svačina vytočil první dámu

Hoch, který základní školu absolvoval s vyznamenáním, na sebe nejvýrazněji upozornil před dvěma lety. Po návštěvě Livie Klausové v Dětském domově Jemnice do časopisu Zámeček s nadsázkou popsal obrovské přípravy, které události v domově předcházely. Text byl ironický, upozorňoval na strojenost a neupřímnost podobných akcí. A první dámu popudil natolik, že mladíkovi telefonicky vyčinila.

Prezidentský pár pak neudělil časopisu dětských domovů Zámeček každoroční příspěvek na činnost ve výši třiceti tisíc korun.

Ředitelka domova Dagmar Průšová ho v září vyloučila poté, co usoudila, že závažně porušil pravidla. Nedal prý v době letních prázdnin vědět, kde se nachází, dokonce ho nechala hledat policií. Neoznámil prý ani výsledky studia a včas nedoúčtoval 656 korun ze šesti tisíc, jež měsíčně od domova dostával jako příspěvek na živobytí.

Svačina se však proti tvrdému rozhodnutí ohrazuje. Nyní podle svých slov zůstal bez prostředků, musí se hodně ohánět jako zprávař na zpravodajském serveru, kde mu vyšli vstříc, aby mohl dokončit třetí ročník a udělat zkoušky.

Z argumentace studenta i ředitelky je patrné, že komunikace mezi nimi je delší dobu zamrzlá.

"Vychovatelky z domova o mém pohybu o prázdninách věděly. Stačilo, aby mi ředitelka zatelefonovala, můj mobil měla. Ona ovšem posílala doporučené dopisy na adresu do Prahy, kde jsem v té době nebyl, a tak se vrátily. Pak mě policie za drahé peníze hledala," říká na obranu Svačina.

Před vyúčtováním několika stovek měl přednost tábor

Poslední zkoušku na vysoké škole udělal v září a vzápětí prý odevzdal index s výsledky ředitelce.

"Jedině snad těch 656 korun jsem doúčtoval později, protože jsem před cestou do Jemnice dal v létě přednost důležitým akcím. Organizoval jsem tábor pro děti z ukrajinského dětského domova, dohlížel na víza a celý průběh akce, na které mi velmi záleželo. Jsem dospělý a těžko si umím představit mechanismus, jak denně dávat vědět, kde se právě pohybuji," podotýká mladík.

Gracián Svačina

Často prý předtím o táboře v domově v Jemnici mluvil, každý tam o tom věděl.

Nějak mu nedošlo, že by těch pár dlužných stokorun mohl poslat přes banku nebo poštou, protože jindy je doúčtovával na místě v Jemnici. A taky ho prý nenapadlo, jaký rozruch to způsobí.

Mimo organizování tábora v létě ještě vzal své bratry na vodu. "To je další věc, která mě dostává do kolen. Budu s nimi teď mít omezený kontakt, když už nebudeme v Jemnici na jednom pokoji. Jezdil jsem tam z Prahy sice jen na víkendy, ale teď to bude velký problém," stěžuje si Svačina.

Soudní spor je výjimečný, může to být precedent

Ředitelka domova Dagmar Průšová odmítá záležitost komentovat, důležité je, co řekne soud. "Gracián to celé žene přes média a asi ví, proč to dělá a čeho tím chce dosáhnout," naznačuje Průšová.

Svačinův kamarád Tomáš Lešňovský zdůrazňuje, že se jedná o první takový spor v historii České republiky a rozsudek může být brán jako precedent k tomu, zda dětské domovy mají právo na to, aby "vychovávaly" své zletilé klienty, zda dětské domovy mají povinnost uzavřít smlouvu, či nikoli.

Petici podle Lešňovského podepsala taky většina dětí z jemnického dětského domova. "Graciána podporuje Český helsinský výbor. Na Graciánovu stranu se přidává i časopis Zámeček a děti z nejrůznějších dětských domovů v Česku. Celou situaci řeší veřejný ochránce práv," dodává.

Gracián s bratry pocházejí z Nové Říše. Do jemnického dětského domova se dostal v deseti letech. "V té době dosáhla chudoba mých rodičů a jejich určitá nekompetentnost nás vychovávat přesně té hranice, kdy už to nešlo dál. Občas je navštěvujeme, ale mají tak málo peněz, že je naprosto nereálné, aby mi přispívali na studia," uzavírá vyloučený Svačina.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video