Gracián Svačina

Gracián Svačina | foto: studenta.cz

Dostal vyhazov z „děcáku“. Soud v Třebíči vysokoškolákovi nepomohl

  • 404
Má i v dospělosti chovanec dětského domova nárok na to, aby jej stát finančně podporoval, pokud má zájem studovat? Gracián Svačina, který už nepatří do dětského domova v Jemnici, zjistil, že to automaticky neplatí. Bojuje za změnu.

Student vysoké školy a dnes už bývalý chovanec dětského domova Svačina neuspěl u třebíčského soudu se žalobou na "svůj děcák" za to, že mu dal vyhazov. Svačina podle ředitelky domova Dagmar Průšové neplnil své povinnosti. Mladík se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Podle verdiktu takový případ k soudu ani nepatří. Je plně v kompetenci ředitele dětského domova, jak rozhodne, a celá věc nepodléhá soudní právní revizi.

Třebíčský soud tedy nezkoumal jednotlivé důvody ředitelky, které dospěly až k vyhazovu, ani vysvětlení samotného Svačiny.

Absolutní svévole je nepřípustná

"S tímto názorem soudu nesouhlasíme a budeme se bránit odvoláním. Domníváme se, že jakékoli rozhodnutí subjektu veřejné moci, které zasahuje citelně do osudu občana, podléhá právnímu soudu. Absolutní svévole, tak ji popsal soud, je z principu nepřípustná," reagoval Svačinův advokát Pavel Uhl.

Mimo jiné se domnívá, že stát je povinen poskytnout zaopatření dětem, které jsou odchovány dětským domovem a chtějí studovat. Odvolací soud by se pak měl zabývat věcnou stránkou sporu.

Ředitelka odmítla s dvaadvacetiletým mladíkem uzavřít na další rok smlouvu o pobytu. Domov mu tak přestal vyplácet v průměru šest tisíc korun měsíčně na živobytí v Praze.

Student žurnalistiky na Univerzitě Jana Amose Komenského se tím podle svých slov ocitl v obtížné finanční situaci. Podle něj šlo o vyústění osobní averze.

Prohřešků bylo už několik

Ředitelka domova Dagmar Průšová si za rozhodnutím stojí. Osobní averze v něm prý však není.

"Smlouva je koncipovaná jako smlouva o dobrovolném pobytu. Kdyby měl na pravidelné peníze a pobyt nárok jen proto, že studuje, bylo by to dané zákonem a nemusela by se smlouva uzavírat. Velkých prohřešků, které jsem se dozvěděla od vychovatelek, bylo tolik, že jsem musela rozhodnout," uvedla.

Veřejnou podporu Svačinovi poskytl Český helsinský výbor, který se zabývá lidskými právy.

"Stanovisko jsme postoupili ministerstvu školství, ombudsmanovi i hejtmanovi Vysočiny Jiřímu Běhounkovi," zmínila zástupkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová s tím, že jinak než lidskou podporou a upozorněním příslušných institucí na problém pomoci nedokážou. Například ombudsman se zatím nevyjádřil, obecně však platí, že není oprávněn vstupovat do soudních řízení.

Petici na podporu Graciána podepsalo asi 850 lidí včetně několika Čechů žijících v zahraničí. Vyzdvihují fakt, že jako kluk z dětského domova studuje vysokou školu. Mladík má v Nové Říši rodiče. Ti ovšem podle jeho slov nejsou schopni mu přispět finančně ani ho vnitřně podpořit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video