Gottova přítelkyně: Měli jsme štěstí

  • 89
Karel Gott s přítelkyní, Karel Svoboda a Michal David s těhotnými manželkami a další z party Čechů, kteří se rozhodli strávit konec roku na exotických Maledivách v Indickém oceánu, trávili nedělní ráno na pláži. Leželi uprostřed ráje - kolem bylo jen průzračné moře, palmy, žádná civilizace.

V půl jedenácté se v okamžiku stalo z idyly peklo - k ostrovu se přihnala osmimetrová vlna tsunami.

"Nikdo z nás nevěděl, co se děje. Netušili jsme, že je nějaké zemětřesení," říká Vendula Svobodová, žena skladatele Karla Svobody.

"Měli jsme hrozné štěstí, že náš ostrov leží před nějakým korálem, který tu obrovskou vlnu rozbil, a k nám už pak doběhla jenom vlna dvoumetrová, a tak jsme stačili všichni před vodou utéct," dodává Svobodová.

Partnerka Karla Gotta Ivana Macháčková prožívala zoufalství: "Myslíte si, že už nikoho ze svých blízkých neuvidíte. Ze všeho nejdřív jsem myslela na svoji mámu. Zkoušela jsem jí volat, ale vůbec to nešlo. Chtěla jsem jí říct, že se možná nevrátím."

Minulé úterý stáli rozesmátí na ruzyňském letišti. Plánovali, jak společně oslaví Vánoce a Nový rok. Devítičlenná skupina kamarádů, ve které kromě Gotta s přítelkyní, manželů Davidových a Svobodových byla i dcera Michala Davida Klára a Karel Štědrý s manželkou Evou.

Štědrý večer si užili. Pochutnali si na Davidově bramborovém salátu, rozbalovali dárky pod palmami. Šok přišel o dva dny později. V půl jedenácté dopoledne se přihnala osmimetrová vlna. Všichni se v tu chvíli slunili na pobřeží. Nikdo z nich nevěděl, co se děje.

Vlna se díky korálu před ostrovem zmírnila na dvoumetrovou. "Kromě toho bylo štěstí, že nikdo z nás nebyl ve vodě nebo nespal. I když to bylo hrozné a samozřejmě jsme se všichni hrozně báli, zase tak moc se toho nestalo. Přežili jsme a podruhé se narodili," říká s úlevou Svobodová.

Pocitu, kdy se v plovacích vestách strachovali, zda přijde další vlna, nebo ne, se už nikdo z nich nezbaví. "Člověk nechá všechno ležet, jak to je, a snaží se zachránit. Uplavaly nám jen foťáky nebo ploutve a máme mokré všechny věci, ale to nic není. Hlavně že se nikomu nic nestalo. Lidi kolem jsou na tom daleko hůř," říká Svobodová.

Domorodcům z vedlejšího ostrova smetla vlna úplně všechno. Stát zůstala jenom škola uprostřed. "Je neuvěřitelné, co se může zničehonic stát. Je to tady ráj, jenom moře, palmy, žádná civilizace. A najednou zjistíte, že ten ostrov je vlastně strašně nebezpečný. Je malinký, a když se přes něj převalí vlna, nemáte kam utéct," vypráví manželka Karla Svobody.

Evakuovat asi dvě stě lidí z "jejich" ostrova Fonimagoodhoo nebylo třeba. Dnes už by tam měla fungovat elektřina, dorazí zásoby jídla, pitné vody a nafty. Ještě v pondělí v noci byl však ostrov zahalen tmou.

"Strávit noc v úplné tmě nebylo příjemné. Nebyla ani voda, nic," vypráví Gottova přítelkyně Ivana Macháčková. "Teď už je to dobrý. Všichni se tu scházíme v určitou hodinu na mítinku, kde nás informují o tom, co máme dělat. Nesmí se do moře. Další vlna snad už nepřijde," doufá Macháčková a věří, že se brzy vrátí domů.

"Chtěli bychom se s Karlem vrátit ve středu 29. prosince, ale nevím, jak to dopadne. Letiště v Male je samozřejmě zavřené a v tuhle chvíli mají stejně přednost lidé, které to postihlo nejvíc a přišli o všechno. My na tom zase tak špatně nejsme," uvažuje Macháčková.

Mobilní síť byla obnovena až v neděli večer, a tak všichni mohli podat zprávu svým rodinám. Do té chvíle nemohli nic dělat. "Bylo nám jasné, že všude na světě budou lidé vědět, že je tady spousta zaplavených turistů. Že začne panika a budou se šířit fámy. Nemohli jsme ale v tu chvíli nic dělat. Tady na ostrově není ani vysílačka," vysvětluje Vendula Svobodová, jež je v pátém měsíci těhotenství.

Větší strach než ona měl o ni a dítě její manžel Karel Svoboda. "Já si v tu chvíli jen říkala, že mám v břiše dítě, které cítím, a ptala jsem se sama sebe, co se bude dít, když se tady začnu topit. Naštěstí to dobře dopadlo a jsme oba v pořádku," říká šťastně.

, , pro iDNES.cz

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video