Slovenské protesty proti zkorumpovaným politikům

Slovenské protesty proti zkorumpovaným politikům | foto: Ján Krošlák, SME.sk

Gorila žene Slováky opět do ulic. Zemi mohou spasit volby à la Česko

  • 264
Už potřetí vyjdou do ulic slovenských měst lidé nespokojení s politickou situací. Protesty zvané po kauze Gorila už mají jasný cíl: Změnit volební systém.

Slovenská Gorila prochází evolucí. Gorila I. byla překvapením. První demonstrace nejistě ukázala, že Slovákům není jedno, co jejich politici dělají. Gorila II. pak předvedla svou sílu. Na druhou páteční demonstraci přišlo minulý týden podle organizátorů až 30 tisíc lidí. Dnes vyjdou Slováci do ulic ukázat nejnovější model: Gorilu III.

Třetí páteční demonstrace přestává být shlukem idejí proti všemu a všem. Organizátoři už nepředstupují před desítky tisíc lidí s nejasnou vizí potrestání viníků, odložení voleb a očištění politiky od korupce. Gorila III. přichází s novou vizí, která by mohla slovenskou politiku zachránit. Ve středu večer představili organizátoři čtyři hlavní požadavky, na prvním místě změnu volebního systému.

Gorila roste v King KongaČtěte v pátek 10. 2.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Co je na tom současném špatné? Tuto otázku si tento týden kladou všichni Slováci. Do svých poštovních schránek totiž dostali volební lístky. A z těch přechází zrak a bolí hlava. Drtivá většina z šestadvaceti kandidujících stran předložila seznam sto padesáti jmen. Přesně tolik je totiž zapotřebí poslanců do parlamentu.

"Nestačíte to ani přečíst, natož si rozmyslet, kdo se vlastně do politiky tlačí, kdo tam patří a kdo ne," popsal MF DNES slovenský sociolog Pavel Haulík.

Rozdíl je patrný na první pohled. Například v Česku předkládají strany dvě tři desítky jmen, a to v každém kraji jiné. A snaží se, byť to zdaleka není pravidlem, do nich dosazovat lidi z regionů. Ty, které lidé znají a důvěřují jim.

Slovensko je však v tomto směru raritou. Je totiž jedním přerostlým volebním okrskem.

"Tento systém zavedl Vladimír Mečiar v roce 1998. Všichni tehdy protestovali, ale nikdo to nezměnil, protože se vlastně ukazuje, že centralizovaným politickým stranám, a ony jsou centralizované všechny, to vyhovuje," říká sociolog.

Politická strana jako firma

Při zakládání nové strany tak nepotřebujete podporu z celé země, nepotřebujete širokou základnu. Stačí jedno silné jméno a určitý počet pomocníků. Ono silné jméno je pak zárukou úspěchu.

"Za určitých okolností to může fungovat, ale ne donekonečna. A teď, zdá se, to narazilo na hranici. Na jedné straně je rozložené a dezorganizované středopravé politické spektrum a na straně druhé je Robert Fico se svými čtyřiceti procenty a vypadá to tak, že po volbách tu bude silná a z hlediska podpory v parlamentu bezproblémová vláda. Ten problém je něco, co se opět vrátí, až Fico vyčerpá svoje možnosti," hodnotí Haulík.

Dnešní demonstrace by mohla být podle organizátorů stejně početná jako ta minulá. Tedy kolem třiceti tisíc lidí v celém Slovensku.

Kauza Gorila

Na konci prosince se na veřejnost dostal spis slovenské tajné služby, která sledovala byt pronajatý Zoltánem Vargou, členem ochranky ze společnosti Penta. V něm se podle spisu, uveřejněného na internetu, scházel spolumajitel Penty Jaroslav Haščák s významnými osobnostmi druhé Dzurindovy vlády. Sledování probíhalo v letech 2005 až 2006 a v přepisech rozhovorů se jedná o milionové úplatky, které Haščák rozdával výměnou za vliv ve státních společnostech či za ovlivnění privatizací. S Haščákem se v bytě sešel i v té době opoziční politik Robert Fico. Obsah spisu rozpoutal na Slovensku vlnu demonstrací. Konají se každý pátek. Říká se jim protest Gorila. Minulý pátek se demonstrace účastnilo na 30 tisíc lidí.

Alespoň v to doufají. Proti demonstracím se totiž stavějí velmi mocné přírodní živly. "Byla to moje první demonstrace. V březnu mě čekají první volby a byl jsem zvědavý, co budou říkat řečníci. Jenže jsem vydržel deset minut a pak musel jít na čaj. Zima byla drastická," popisuje své zážitky z minulého pátku devatenáctiletý Anton Čorba. Tentokrát také kvůli technickým problémům selhalo facebookové sdílení pozvánek na demonstraci.

Tradice pátečních akcí by měla podle jedné z organizátorek, Lucie Gallové, pokračovat až do voleb.

Spolu s kolegy už oslovila prezidenta Ivana Gašparoviče a premiérku Ivetu Radičovou s žádostí o setkání, na nichž by politikům přednesli své požadavky.

Do čtvrtečního odpoledne k setkání nedošlo, minimálně Iveta Radičová však má podle slov mluvčí vlády Lubici Pilzovové také zájem se se zástupci protestní akce Gorila setkat. "Střetnutí iniciovala premiérka, přičemž přizpůsobila svůj pracovní program jejich časovým možnostem," citoval mluvčí server Pravda.sk.

Je však vůbec reálné, aby se politický systém změnil ještě do voleb, které jsou 10. března? Nebo po nich, když bude u moci Ficův Směr, kterému tento systém více než vyhovuje?

"Jsme velmi rádi, že jsme rozpoutali obrovskou veřejnou diskusi. Jestli je naděje na změnu volebního systému, si netroufám předpovědět. Vše bude záviset na tom, jak silný bude tlak veřejnosti," řekl MF DNES další z organizátorů protestů, Martin Perduk. Jinými slovy, kolik přijde dnes do ulic lidí. A příští pátek a ten další.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video