Gore opouští podium po projevu

Gore opouští podium po projevu - Demokratický kandidát na prezidenta USA Alebert Gore opouští pódium po krátkém projevu, v němž odmítl ohlášené vítězství republikánského protikandidáta Bushe, 28. listopadu 2000. | foto: ČTK/AP

Gore svou prohru neuznal, boj pokračuje

Po dnešní noci je jisté, že o příštím prezidentovi USA rozhodne soud. Demokratický prezidentský kandidát Albert Gore v krátkém projevu neuznal vítězství svého soka George Bushe a zpochybmil výsledek voleb na Floridě. Zdůraznil, že bude pokračovat v právní bitvě proto, aby dosáhl věrohodnosti výsledku voleb. Verdikt soudu se očekává do 18. prosince.
Oficiáním vítězem prezidentských voleb byl v neděli 26. listopadu vyhlášen republikán George Bush. Vyhrál o 537 hlasů.
Nejvyšší soud USA bude rozhodovat o prezidentovi, ČTĚTE ZDE.
Vydá Clinton Bushovi klíče? ČTĚTE ZDE.

"Jak to povoluje floridský zákon, rozhodl jsem se zpochybnit nepřesný a neúplný součet hlasů. Mým cílem je zajistit co největší důvěryhodnost výsledku," prohlásil Gore z Washingtonu v krátkém proslovu přenášeném televizními stanicemi. Bylo to jeho první veřejné vystoupení po oficiálním ohlášení vítězství Bushe.

"Amerika je přece toto: když jsou odevzdány hlasy, spočítáme je,  svévolně je neodstraňujeme, jen proto, že je příliš obtížné je spočítat."

Goreova řeč neodkazovala na zájmy jednoho kandidáta, ale na osud celé země a demokracie.

ZÁKLADNÍ FAKTA O VOLBÁCH

Prezidentské volby proběhly 7. listopadu. Teprve vítězství na Floridě Bushovi zaručilo většinu 271 volitelů z 538. Tento sbor formálně zvolí prezidenta Spojených států 18.prosince. Gore má jen 267 volitelů, přestože v celých Spojených státech získal o dvě desetiny procenta hlasů více než Bush.

"Na sečtení čekají stále tisíce volebních lístků, které neprošly strojovým ani ručním sčítáním. Našimi právními kroky chceme dosáhnout prosté věci: úplného sečtení všech hlasů na Floridě... Opomíjení hlasů znamená opomíjení demokracie a spravedlnosti samé".

Dodal, že připustí-li to Američané dnes, může se to opakovat v budoucnu. "Pokud zůstaneme vůči nynějším výsledkům lhostejní, kdo vám zaručí, že v příštích volbách nebude přehlédnut i váš hlas?" dodal Gore.

Boj právníků je v plném proudu
Právníci demokratického kandidáta Alberta Gorea těsně před jeho projevem napadli soudní cestou oficiálně ohlášené vítězství republikána George Bushe se zdůvodněním, že tisíce hlasů byly nespravedlivě opomenuty.

Republikáni George Bushe podali žalobu proti přepočítávání hlasů. Demokraté Al Gorea se zase chtějí soudit o způsobu, jakým přepočítávání probíhalo ve třech floridských obvodech:

1) West Palm Beach - Právníci chtějí, aby se do konečného oficiálního výsledku započítalo nejméně 180 zdejších hlasů ve prospěch Gorea. Hlasy se do konečného součtu nedostaly, protože obvod nestihl ručně přepočítat všechny volební lístky v termínu stanoveném floridským Nejvyšším soudem.

2) Nassau - Demokraté požadují započtení dodatečných 51 hlasů v Goreův prospěch, které se nedostaly do konečného výsledku, protože volební komise nezapočítala výsledky prvního povolebního sčítání.

3) Miami-Dade - Nejlidnatější z 67 volebních obvodů Floridy se rozhodl nepřepočítávat 654 tisíc hlasovacích lístků  s tím, že to nelze v dané lhůtě stihnout. Přepočítání by se podle demokratů mělo dokončit a výsledek zahrnout do celkových výsledků za Floridu. Dále demokraté chtějí přepočítat 10 tisíc hlasů, které byly ze sčítání úplně vyřazeny, protože nebyly proděravěny dostatečně na to, aby je mohl sčítací stroj vůbec zaregistrovat.

Nejdůležitější události
noci 26. a 28. listopadu

1 - Republikán George W. Bush byl vyhlášen oficiálním vítězem prezidentských voleb na Floridě. Získal tím 25 volitelů, kteří ho posunují do Bílého domu.

2 - Bush se prohlásil za vítěze prezidentských voleb a oznámil, že je připraven převzít úřad prezidenta Spojených států amerických. Svého viceprezidentského kandidáta Richarda Cheneyho pověřil přebíráním administrativy.

3 - Tábor demokratů porážku neuznal, výsledky zpochybnil, považuje je za neúplné a domáhá se jejich přezkoumání u soudu. Verdikt se očekává do 18. prosince.

Oficiálním vítězem je Bush
Nejtěsnější prezidentské volby v histoii USA už tedy mají svého oficiálního vítěze. Republikánský kandidát George Bush, si většinou 537 hlasů na Floridě zajistil 25 tamních volitelů, bez nichž nebylo možné dosáhnout na Bílý dům.

Výsledek oznámila floridská státní ministryně Katherine Harrisová: "Úředně potvrzené výsledky prezidentských voleb na Floridě jsou následující - texaský guvernér George Bush 2,912.790, viceprezident Al Gore 2,912.253 hlasů." Svůj krátký proslov před novináři ukončila oficiálním podpisem výsledkového protokolu.

Bush se krátce poté prohlásil za vítěze voleb. "Volby byly těsné, ale po sčítání, novém sčítání a ještě následném ručním přepočítání, jsme dnešní večer měli bývalý ministr Richard Cheney a já tu čest vyhrát ve státě Florida, což nám dává potřebné volitelské hlasy, abychom zvítězili ve volbách," řekl Bush.

"Oznamuji, že jsem připraven převzít úřad prezidenta Spojených států amerických," slavnostně prohlásil před státní vlajkou. Svého viceprezidentského kandidáta Richarda Cheneyho pověřil přebíráním existující a sestavováním nové administrativy.

Vyzval zároveň svého soupeře, demokrata Alberta Gorea, aby upustil od dalšího soudního zpochybňování výsledku voleb a jednal zodpovědně.

CO CHTĚJÍ DĚLAT DÁL?

republikáni

demokraté

Vítěz voleb George W. Bush:

"Vyzývám svého soupeře Alberta Gorea, aby upustil od dalšího soudního zpochybňování výsledku voleb a jednal zodpovědně."

James Baker, mluvčí republikánského volebního štábu:

"Čas si žádá změnu - hašteření právníků by mělo skončit."

Goreův viceprezidentský kandidát Joseph Lieberman:

"Floridské zákony nám už nedávají jinou možnost než zpochybnit výsledky voleb před soudem... V demokracii je nutné respektovat každého voliče a každý hlas. Jak bychom mohli potom učit naše děti, že žádný hlas nezůstane nevyslyšen? "

Posledním bojištěm bylo Palm Beach
Pevný termín pro ukončení počítání hlasů ve všech okrscích byl stanoven na 17. hodinu (23 SEČ). Půl hodiny před tímto termínem skončilo přepočítávání hlasů ve volebním okrsku Palm Beach. V té chvíli ještě zbývalo spočítat asi 1000 lístků. S blížícím se 'vražedným' termínem požádala volební komise o prodloužení lhůty do pondělního rána. Její žádost ale byla zamítnuta, protože by se muselo opět odložit již několikrát slibované vyhlášení oficiálních výsledků.

"My se snažíme ze všech sil skončit přepočítávání včas. Pracujeme velmi tvrdě a doufáme, že to stihneme v původním termínu. Pro jistotu jsme však dopisem požádali o prodloužení lhůty do devíti hodin pondělního rána (15 SEČ)," zdůvodnil podání žádosti předseda volební komise Charles Burton.

Přepočítávání - poslední naděje demokratů
K výraznějšímu zlomu došlo během soboty po kontrole hlasování ve floridském obvodě Broward, kde Gore získal navíc 569 hlasů. Sporný obvod Miami-Dade už ve středu označil nedělní termín pro dokončení kontroly za nesplnitelný a přepočítávání ukončil (více o tom ZDE).

Tým viceprezidentových advokátů se rozhodl tento krok napadnout, protože Miami-Dade je nejlidnatější volební okrsek a Gore si od něj sliboval nejvíce dodatečných hlasů.

Do středy, kdy zde provedli zhruba čtvrtinu přepočtů, tady měl 157 hlasů ve svůj prospěch.

Přehled očekávaných událostí, které povedou ke zvolení nového prezidenta USA

1. prosince 2000

Nejvyšší soud USA projedá stížnost republikánů proti ručnímu přepočítávání hlasů. Floridský Nejvyšší soud, který současně povolil dodatečné započtení takto získaných hlasů do konečných výsledků.

12. prosince 2000

Do tohoto termínu mají podle zákona všechny státy jmenovat své volitele pro volbu prezidenta.

18. prosince 2000

Sbor volitelů formálně zvolí prezidenta USA. Nezíská-li žádný kandidát nadpoloviční většinu hlasů, přechází podle Ústavy volba prezidenta na Sněmovnu reprezentantů a volba viceprezidenta na Senát.

6. ledna 2001

Na společné schůzi obou komor amerického kongresu by měly být vyhlášeny oficiální výsledky prezidentských voleb.

20. ledna 2001

V poledne končí funkční období prezidenta a viceprezidenta a začíná funkční období nově zvoleného prezidenta a viceprezidenta, jemuž předchází slavnostní inaugurace.

4. března 2001

Jestliže Sněmovna reprezentantů, přejde-li na ni právo volby, nezvolí prezidenta do tohoto termínu, pak viceprezident zastává úřad prezidenta.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue