Goldflam se představí jako Brouček

Staré Město - Na husitství jako jeden z největších mýtů české historie a na českou minulost vůbec se zaměřilo Divadlo v Dlouhé - záminkou se mu stala nová inscenace Epochální výlet pana Broučka do XV. století podle knížky Svatopluka Čecha. "Epochální výlet pana Broučka do XV. století je jedním z nejkrásnějších děl české literatury, neprávem zapadlé, oblepené nánosem ideologických výkladů a školní četby," řekl režisér představení a zároveň autor adaptace Jan Borna. Také proto zacházel s klasikem velmi pietně a do dramatizace použil většinu původních dialogů.

Pan Brouček je postavou, kterou každá doba vnímala jinak - v padesátých letech byl typem měšťáka, kterého je třeba potírat, často byl označován za prototyp čecháčkovství. "Arnošt Goldflam tuto roli přijal jen za podmínky, že to bude milý, příjemný a veselý člověk," poznamenal Borna. S jeho slovy Goldflam souhlasí: "Jsem zarytým nepřítelem debat o národním charakteru, které se táhnou už od 19. století. Důležitá je vždy individualita, jakékoliv zobecnění je vždy diskriminační."

V roli pana Broučka, který cestou z oblíbené hospůdky Na Vikárce zakopne a propadne se do patnáctého století, se režisér a dramatik Arnošt Goldflam vrací po delší odmlce na jeviště jako herec. "Vytvořil jsem vlastní režijní koncepci, ale kolega Borna to udělal naprosto opačně. Z mého výkladu tam zůstala dvouminutová sekvence," povzdechl si Goldflam s nadsázkou.

Jan Borna si v Epochálním výletu pana Broučka našel především téma ošidného pohledu na historii - otázkou, co zůstane z velkých dějinných hnutí v paměti lidí. "Většinou pouze patetický obraz, rychlý diapozitiv zachycující vnější znaky, ale bez podstatných souvislostí," tvrdí Borna.

Kromě Goldflama se v Epochálním výletu pana Broučka objeví téměř celý soubor Divadla v Dlouhé, který je velmi muzikální - proto bude podstatnou složkou inscenace hudba Jana Vondráčka. Ten použil jednak notoricky známé husitské chorály Kdož sú boží bojovníci a Povstaň, povstaň veliké město Pražské, ale pro druhou časovou rovinu příběhu i hudební skvosty české pivní kultury 19. století.

Na vykreslení prostředí Vikárky minulého století si dal režisér Borna zvláště záležet: na jevišti se budou podávat utopenci, syrečky, preclíky a slanečci a k tomu mají herci na každé představení k dispozici pětatřicet litrů piva značky Brouček. "Pokud ho nevypijí, rozdělíme se o zbytek po představení s diváky," slíbil Jan Borna. Arnošt Goldflam dodal, že k takové situaci však pravděpodobně nedojde. Vypořádání se s českými dějinami v Divadle v Dlouhé by proto mohlo být opravdu tak radostné, jak inscenační tým slibuje. Diváci mají šanci vidět představení poprvé už dnes dopoledne, kdy je naplánována veřejná generálka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video