Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

GLOSA: Po prudkých bojích jazykovědců potichu přijdou změny

  • 159
Bohemistka a lektorka MF DNES Eva Vašíčková vysvětluje, že jazykovědci jsou dnes mnohem opatrnější. Nezakazují, jen umožní používání více variant. Spisovné tedy možná bude jak slovo abysme, tak abychom.

Když se v roce 1993 objevila nová Pravidla českého pravopisu, dostali se mírumilovní jazykovědci do vražedné války. Ukončil ji až troufalý výkřik profesora Sticha, jenž se dostal i do novinových titulků: "Nejde o Boha, jde jen o pravopis!"

Co nám z tohoto sporu zůstalo? Dodatek k Pravidlům, který kultivovanějším uživatelům dovoluje užívat pět krásných cizích slov (diskuse, režisér, disertace, renesance, resort) i v té dávné podobě, kterou umějí i správně vyslovovat. Navíc jim již nepředepisuje příponu -izmus jako povinnou.

Výsledkem jsou také variantní podoby cizích slov jako milion/milión, drogerie/drogérie a mnoho dalších změn, na které jsme si již zvykli a které máme rádi – třeba Vánoce místo dřívějších vánoc.

Čeština za těch téměř dvacet let od poslední velké změny urazila obrovský kus cesty, přijala stovky slov z elektronické komunikace. Vypořádala se třeba s psaním cizích jmen.

I když... přechylování cizích ženských příjmení bude vždy přetlačovaná mezi bohemisty a ostatními a v dané chvíli zvítězí ten, kdo bude více křičet. On totiž spor o to, zda bude Hillary Clinton, nebo Clintonová, je stejný jako spor o kůrovce – nemá žádné dobré řešení.

Abysme mejlovali

I tak by mohla v budoucnu vypadat spisovná čeština, více o změnách čtěte zde

 Jazykovědci po těžké zkušenosti ze začátku 90. let změny již halasně nevyhlašují. Řídí se základním fyzikálním zákonem "co není podpíráno, padá ke dnu" a pomalu, uvážlivě je přidávají do nových vydání Pravidel a publikují na internetu.

Takže pozornější zájemce o jazyk zjišťuje, že už může psát i oni vypráví, dříve jen vyprávějí, chybí/chybějí atd. Není to svévole, jazykověda jen zpětně zaznamenává to, co s jazykem provádíme my, naše ledabylost, náš spěch, zkracování slov.

Třeba v novinách, odkud jazykověda také bere své podklady, se vede neustálý boj o místo, a tak se postupem času prosadilo i oni umí vedle oni umějí. Není to vůbec nic nového, třeba pojmenování Odolena Voda, v Odoleně Vodě vzniklo před staletími z ledabylé výslovnosti původně Odolenovy Vody.

A podobný je i případ slov abysme, kdybysme. Rozhodně by jejich opatrně zmiňované zrovnoprávnění s podobami abychom, kdybychom nemělo vyvolat vzpoury ani mezi odborníky, ani mezi běžnými uživateli. Koneckonců nebudou povinné, budou prostě jen možné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video