Symbolem a těžištěm, kolem kterého se koncentruje kritika, je předseda ČSBS Jaroslav Vodička.

Symbolem a těžištěm, kolem kterého se koncentruje kritika, je předseda ČSBS Jaroslav Vodička. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

GLOSA: Svaz bojovníků. Ale za co? Za totalitu, či za svobodu?

  • 87
Český svaz bojovníků za totalitu. Tak by se asi nejspíš ta organizace mohla jmenovat, kdyby ji lidé posuzovali podle kroků jejího vedení. Tedy nikoli Český svaz bojovníků za svobodu, jak se jmenuje dnes. Samozřejmě, že tahle organizace dnes budí pozornost, protože její vedoucí představitelé se nechovají, jak mají v názvu.

Zrušili dvě z místních organizací a vyloučili předsedkyni jedné z nich, protože...

... protože měla jiný názor. Navíc toho ta předsedkyně sama od sebe dělala pro připomínání českých dějin mnoho (možná víc než vedení samo), což asi taky vadilo. Vedení je přece od toho, aby vedlo, komu se to nelíbí, ať nepřekáží. Asi tak v duchu tradice absolutní poslušnosti z éry Gustáva Husáka.

Odchody z ČSBS

Svaz v krátké době opouští veterán Pavel Vranský, dcera bývalého předsedy Markéta Čermínová či dvě ženy, které přežily tragédii v Ležákách. Všichni na protest proti vedení svazu.

Možná pak nepřekvapí, že současný předseda Jaroslav Vodička v minulosti tajil členství v normalizační KSČ. A asi také nepřekvapí, že někteří významní členové odcházejí z této organizace sami od sebe, protože už toho mají dost. Jako například veterán od Tobruku Pavel Vranský. Ten byl u začátku svazu a působil v něm šedesát (!) let. Teď na protest proti metodám vedení ohlásil odchod.

Nebo Jarmila Doležalová, která jako dítě přežila likvidaci Ležáků. Kdo by však měl v takové organizaci být jiný než tito lidé? Politička Jana Bobošíková, která svého času ovládla místní organizaci v Lidicích a kvůli které odešly z této buňky žijící svědkyně lidické tragédie?

Někdo řekne, že nás to nemusí zajímat, členy tohohle spolku nejsme, tak co. Problém je, že dějiny i současnost, budoucnost, i budoucnost té minulosti, to vše naše je. Stejně jako jazyk. Samotný pojem „svaz bojovníků za svobodu“ se už skoro vyprázdnil a pomalu se mění v opak. Namítnete, že to není nic zvláštního, a doporučíte se podívat, jaká že to vlajka vlaje nad Hradem.

A že jedna organizace nemůže být lepší než celá společnost. Jenže bojovníci za svobodu vznikli jako společenství těch, kteří měli nabízet cestu: ukazovat, že má smysl za něco bojovat, že má smysl svobodu bránit a že to není zadarmo. Protože ti, kdo bojovali, bojovali i za ty, kteří nebojovali. Nabízet příklady? Ale jaké příklady bude nabízet, až odejdou všichni ti, kteří svým životem takovým příkladem mohou být?

Možná nastal čas, aby vznikla nová organizace, která bude plnit to, co se od ní očekává. Nebylo by špatné, kdyby se to stalo dřív, než zemře poslední válečný veterán.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue