Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | foto: Dan Materna, MAFRA

GLOSA: Babiš uznal chyby. To je ale jen první krok k jejich nápravě

  • 159
Když si člověk uvědomí chyby, je to první předpoklad k tomu, aby je neopakoval či v nich nepokračoval. Ministr Andrej Babiš veřejně řekl, že udělal chyby, když kývl na zrušení druhého důchodového pilíře, na úplné zrušení poplatku v nemocnici i na zavedení třetí sazby DPH.

Pokud je šéf hnutí ANO a ministr financí opravdu přesvědčen, že v těchto bodech chyby udělal, má stále šanci k nápravě. Ani o zrušení druhého pilíře důchodové reformy, ani o třetí sazbě DPH na léky, knihy a dětskou výživu se totiž ještě v parlamentu nehlasovalo.

Zároveň však Babiš musí zvážit i to, zda nebylo chybou uzavřít koalici s takovým programem, pod který se pak osobně podepsal.

Asi nejjednodušší by to bylo s poplatky v nemocnici. Sociální demokraté dlouhá léta říkali, že poplatek ve špitále je jediný, který si dokáží představit, byť na omezenou dobu.

Když pak Ústavní soud vyšel vstříc stížnosti levice na stovku placenou v nemocnici, přiklonila se ČSSD k tomu, že bude snazší tento poplatek nevracet a místo toho kývli na placení 90 korun na pohotovosti. A vláda narychlo hasila problém nemocnic, jimž teď chybí peníze, navýšením plateb pojišťovnám za děti, důchodce či rodiče na mateřské. Kdo v těchto manévrech vidí smysl, ať se prosím přihlásí. A nehlaste se všichni.

Až se bude v parlamentu rozhodovat o rušení dalších poplatků, může to ANO podmínit tím, aby se v nemocnicích platilo méně, jak o to vlastně požádal Ústavní soud. Kvůli takovému požadavku by určitě vládla nepadla.

Babiš také řekl, že "třetí sazba DPH taky není ideální" (o Babišově kritice chybných kroků vlády najdete více zde). Tady už bude hledat dohodu s ČSSD a lidovci hůře, ale ministr financí proti tomu nebrojil nijak zásadně.

Snížení daní na léky, knihy a dětskou výživu je jednou z věcí, která zatím patřila k základním slibům vlády Bohuslavy Sobotky. A snížením daní na vybrané komodity chtěla dát nová koalice jasně najevo, že se distancuje od toho, jak daň z přidané hodnoty zvýšila předchozí vláda Petra Nečase.

Nejtvrdším oříškem pro vládní koalici budou nynější Babišovy výhrady k rušení druhého pilíře penzijní reformy.

"Musíme motivovat lidi, aby se nějakým způsobem podíleli na úsporách a nebo na tom důchodu. Nemůže to všechno jenom zaplatit stát," řekl Babiš a pod jeho slova by se mohli klidně podepsat i politici pravicových, opozičních stran. I Evropská komise vybídla Českou republiku, ať zajistí dlouhodobou udržitelnost veřejného důchodového systému. (více o doporučením Evropské komise Česku najdete zde

Přes tohle v ČSSD ovšem "vlak nepojede". Na Babišova slova, že původní myšlenka spořit si na část penze ve fondech byla jen špatně propagována, Sobotkova ČSSD slyšet nebude.

Šéfa hnutí ANO tedy nyní čeká těžká volba. Buď nechat svá kritická slova odeznít a nedělat nic, ale pak mohou lidé přestat brát vážně to, co říká. Nebo jít do tvrdého střetu v koalici s tím, že to může skončit i jejím pádem. Ale má skutečně smysl vláda, o níž její vicepremiér a ministr financí říká, že dělá základní chybná rozhodnutí? Každý ať si na to odpoví sám.

Mělo by se platit za pobyt v nemocnici?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 6. června 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 11121
Ne
Ne 2073

Podívejte se, co řekl Andrej Babiš v ČT:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video