K razantnímu vystoupení premiéra Nečase nepřiměl ani otevřený dopis starostů, že na něj čeká 60 tisíc lidí.

K razantnímu vystoupení premiéra Nečase nepřiměl ani otevřený dopis starostů, že na něj čeká 60 tisíc lidí. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

GLOSA: Bojí se Nečas jet na sever? Na některé otázky by odpovídal těžko

  • 150
Působí zvláštně, že se premiér Petr Nečas dosud osobně nevypravil na Šluknovsko, kde policejní posily musí tlumit demonstrace namířené proti Romům. Místo toho slyšíme váhavá vyjádření, že extremisté by měli být "ošetřováni" příslušnými jednotkami policie, nikoliv předsedou vlády.

Extremisté možná. Ale zoufalí obyvatelé měst na severu Čech čekají, že si před ně stoupne premiér a jasně jim poví, že stát na ně nekašle a co konkrétně pro ně udělá. Aby se nebáli jít večer po ulici, aby byly v bezpečí jejich děti a aby se jim nevysmívali někteří lidé, kteří za adekvátní způsob života považují přežívání na sociálních dávkách.

"Zavedou se konkrétní opatření. Lidé, kteří jsou zodpovědní za ta opatření, je zhodnotí přímo na místě, zavedou je tam, a pak přišel čas na to, aby je předseda vlády zhodnotil a případně posoudil, že se v nich má pokračovat nebo že má dojít ke změně," vysvětloval v nedávné televizní debatě premiér Nečas komplikovanou "úředničinou", proč ještě na Šluknovsko nepřijel.

K razantnímu vystoupení přímo na severu ho zatím nepřiměl ani otevřený dopis starostů, že na něj čeká 60 tisíc lidí, frustrovaných mlčením a nezájmem.

Přitom by mohl osobně a na místě hájit, že jeho vláda ve Sněmovně prosadila změnu pravidel pro vyplácení sociálních dávek. Že je budou dostávat jen ti, kdo své děti řádně pošlou do školy, že nezaměstnaní na podpoře budou muset po dvou měsících bez práce přijmout veřejnou službu pro obec. Ještě to pravděpodobně vládě hodí na hlavu Senát, kde má převahu opozice, ale toto veto vládní koalice přehlasuje.

Nečas tedy má co lidem ze Šluknovska říci. I když by přitom musel čelit otázkám, proč to stát neprosadil už dávno. Místo toho dává prostor extremistům z Dělnické strany sociální spravedlnosti, aby ve Varnsdorfu, Rumburku či v Novém Boru lovili voliče, nespokojené s tím, že stát neřeší problémy jejich regionu. A teď i s tím, že mezi ně premiér nechce přijet.

Může to být zčásti tím, že Petr Nečas je spíš velký úředník než velký politik. Vyhovuje mu, že popíše problém ve své kanceláři, v novinovém či televizním rozhovoru a spokojeně zhodnotí, co už všechno stát schválil. To, že od něj lidé čekají, že si před ně stoupne a bude hájit kroky své vlády, si možná ani nepřipouští. Nebo naopak moc dobře ví, že to, co by byl dnes lidem na severu schopen říci, by jim nestačilo. Rádi by od něj slyšeli i odpovědi na otázky, které by zřejmě premiér hledal těžko.

Proč vláda škrtá peníze na platy policistů a ve městech, kde je zvýšená kriminalita, je strážců pořádku zoufale málo? Co konkrétně vláda udělá pro to, aby se snížila nezaměstnanost v regionu? Pokud premiér neví, co by odpověděl na tyto otázky, není divu, že se mu přímo mezi lidi nechce. Ale nesmí se pak ani divit, když si budou myslet, že není mužem na svém místě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video