Globální oteplování zchladí Evropu

  • 5
Globální oteplování, které ukrajuje z arktických ledovců, ztěžuje život Inuitům i polárním medvědům. Brzy by ale mohlo ovlivnit i Evropu. Kdyby se totiž kvůli tomuto jevu přerušilo teplé oceánské proudění, kontinent by se v budoucnu značně ochladil.

Oteplování působí problémy
V Grónsku se inuitští lovci propadají ledem v místech, kde byl ledový příkrov vždy silný a pevný, takže je pro ně obtížnější stopovat kořist. Severoameričtí sobi karibu padají v Kanadě vyčerpáním, když se kilometry brodí rozbředlou čvachtanicí. Někteří lední medvědi musejí čekat celé týdny než ledové kry doplují k pevnině. Na lov tuleňů, jejichž maso je zdrojem jejich zásob tuku na zimu, se tak vydávají až v prosinci. To oslabuje samice, které v zimě rodí.

Teploty rostou v Arktidě nejrychleji
"Pokud víme, stoupají teploty v kontinentální Arktidě strměji než kdekoliv jinde na Zemi," říká šéf norského Polárního institutu Olav Orheim.

Nelze vyloučit, že stejně výrazně stoupají teploty v Antarktidě, k dispozici je však příliš málo měření, než aby to bylo možno tvrdit s jistotou, dodává.

Severozápadní Evropa by se mohla ochladit kvůli narušení Golfského proudu, který vzniká v Mexickém zálivu. Přes Atlantik přináší severovýchodním směrem teplejší vodu.

Podle Orheimova odhadu ubýval v uplynulých čtyřiceti letech polární led zhruba o tři procenta za desetiletí. Teplota v kontinentální Arktidě - na územích v Rusku, na Aljašce, v Kanadě, Grónsku a v severských zemích - stoupla ve stejném časovém úseku přibližně o jeden stupeň Celsia. Také ledový příkrov dosahující na točně zhruba čtyřmetrové tloušťky slábne.

"Klimatické změny nám přinášejí další a další problémy," konstatuje i Sheila Wattová-Cloutierová, předsedkyně Inuitské cirkumpolární konference v Kanadě. "Lovci se propadají ledem mnohem častěji," dodává. Inuiti, sužovaní také toxickým znečišťováním a slábnutím ozónové vrstvy, se občas na slunci spálí.

Inuitů žije na území Ruska, Kanady, Grónska a na Aljašce asi 150 tisíc.

Arktický led taje
Při pohledu ze vzduchu je arktický led v časném létě protkán trhlinami a skvrnami volné vody. Občasný vyčnívající ledovec může být kusem ledu, jenž se odlomil od ledovce severně od Ruska či Aljašky a pak doputoval do Severního ledového oceánu.

Podle Olava Orheima nejsou pásy volné vody nedaleko pólu samy o sobě známkou klimatických změn, ale mohou být způsobeny prudkými větry, tříštícími led.

Golfský proud nejvíc otepluje sever
"Není to tak, jak si většina lidí myslí - že globální oteplování znamená, že všude bude tepleji. Naopak, mohlo by to znamenat pokles teplot v některých oblastech severní Evropy," vysvětluje nizozemský ministr životního prostředí a předseda
listopadové haagské konference OSN o klimatických změnách Jan Pronk.

Golfský proud míjí západní Evropu a pak plyne do hlubin Severního ledového oceánu. Tam se voda stává chladnější, těžší a slanější a nakonec se stáčí jižním směrem a míjí pobřeží Grónska. Podle Orheima přirozená injekce chladné vody do Atlantiku napomáhá cirkulaci živných látek v oceánu tisíce kilometrů na jih.

Díky Golfskému proudu je například ve švédské metropoli Stockholmu až o deset stupňů Celsia víc než jinde na stejné zeměpisné šířce. Jakékoliv narušení procesu by mohlo mít pro Evropu katastrofální důsledky.

Jak by mohla vypadat budoucnost severu

Lodní společnosti možná zjistí, že arktické námořní zkratky mezi Evropou a Tichomořím, které na několik měsíců v roce proklestí podél severního pobřeží Ruska ledoborce, by se mohly stát životaschopnou alternativou tras přes Suezský či Panamský průplav.

Farmáři možná budou pěstovat plodiny dále na sever. Už nyní se v regionu  objevují některé dříve neznámé druhy ptáků a hmyzu.

Krajina v Antarktidě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video